Ņemot vērā pēdējo gadu tendenci, ka pasaulē pie varas arvien vairāk nonāk populistu, pasaulē viens no prestižākajiem izdevumiem pasaulē The New York Times ir izanalizējis Austrumeiropas politiķus un nosaucis sešus viņuprāt lielākos populistus. Latvija ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu ir vienīgā Baltijas valsts, kas iekļauta šajā apskatā. Tie, kā raksta izdevums, “ir politiķi, kas ar populistiskiem vēstījumiem, šaubīgas izcelsmes bagātību un solījumiem ir nokļuvuši varas ešalonā”.

The New York Times savā apskatā norāda, ka Lemberga labklājības izcelsme ir visai mīklaina, tomēr tas nav traucējis viņam, izmantojot politisko un biznesa ietekmi, būt pa mēru ostas pilsētā Ventspils un vadīt to kopš 1988.gada – gadu pirms komunisma sabrukšanas. Prestižais izdevums norāda, ka viņa politika ir populistiska. Viņš saucot NATO par “okupācijas spēku”, vienlaikus esot nozīmīga figūra valdības un valsts politikas veidošanā. Izdevums arī raksta par viņa “apsūdzībām saistībā ar korupciju, naudas atmazgāšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu”.

Kā citas spilgtas “trampveidīgās” personas tiek minēti politikā ienākušie no Bulgārijas, Čehijas, Slovākijas, Polijas, Horvātijas un Serbijas. Viņus saista populisms, ārišķība un vēlme gāzt pie varas esošos. The New York Times viņus iekļāvis apskatā tieši līdzības ar ASV prezidentu Donaldu Trampu dēļ. Piemēram, Čehijas politiķis un naudīgs uzņēmējs Andrejs Babišs atzinies, ka viņu ar Trampu vieno nepatika pret imigrantiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Zane Bitere/LETA