Oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē “paceltās” balsīs domstarpībās raisījās Vienotības frakcijas deputātam Andrejam Judinam iztaujājot publicistu Imantu Liepiņu.

Ņirgāšanās komisijas sēdē

Komisijas sēdē Judins prasīja Liepiņam par to, vai viņš pazīst politiķi Aivaru Lembergu. Uz to Liepiņš sāka atbildēt, minot, ka Judins kopš 90.gadiem esot saistīts ar Džordžu Sorosu. Deputāts viņu pārtrauca, aicinot atbildēt uz jautājumu.

Šāda sarunas epizode atkārtojās vairākkārt, komisijas priekšsēdētājai arī dažas reizes aicinot Judinu nejaukties, kad Liepiņš sniedz atbildi. Deputāts gan norādīja, ka Liepiņš ar saviem izteikumiem “ņirgājas par komisiju”. Publicists gan atbildēja, ka ņirgājas par parlamentārieti.

Judins arī taujāja, vai Liepiņš pirms kāda laika ir ticies ar Lembergu kādā viesnīcā. Publicists norādīja, ka ir ticies ar daudzām personām, reizē piebilstot, ka žurnālistiem nav jāsniedz informācija par cilvēkiem, ar kuriem notikusi tikšanās.

Liepiņš šodien komisijas sēdē sniedza savu skatījumu uz “oligarhu sarunām”, norādot, ka vairākas no sarunās izteiktajām prognozēm nav piepildījušās.

Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš iepriekš 11.septembrī komisijas sēdē norādīja, ka Lembergu vai viņa ģimeni ir saistīti četri cilvēki, kas piedalās “Oligarhu lietas” parlamentārajā izmeklēšanā, un tā vērtējama kā ņirgāšanās un “spļaušana sejā vēlētājiem”. Kā vienu ar Lembergu saistītu cilvēku viņš minēja Liepiņu.

Norāda uz mediju neatkarības ietekmēšanas gadījumiem

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valdes locekle, profesore Anda Rožukalne, vērtējot to, vai dati apliecina “Rīdzenes sarunās” pausto, norādīja uz piemēru, kad laikrakstā Diena no 2009.gada līdz 2013.gadam kādas personas savu varu īstenoja ar citu cilvēku starpniecību. Par to liecina Aināra Šlesera satiksmes ministra laika valsts sekretāra Jāņa Maršāna, uzņēmuma Kempmayer kādreizējā pārstāvja Jāņa Svārsptona un citu personu tā laika saistība ar laikrakstu Diena.

Tāpat tas attiecas uz Mediju namu, kurā starp īpašniekiem bija arī Ventspils domes Mārketinga padomes pārstāve Lilita Seimuškāne. Rožukalne arī vērsa uzmanību uz situāciju izdevumā Ventas balss, kurā publikācijas top par Ventspils domes kapitālsabiedrību līdzekļiem.

Atsaucoties uz izpētīto informāciju, LŽA valdes locekle norādīja uz iezīmēm, kas raksturo politisko īpašnieku interesēs strādājošus medijus – redakcijas politisko īpašnieku intereses apkalpo konkrēti žurnālisti un komentētāji, redaktoriem ir tikai jāieplāno “ietekmēta” satura ievietošana, savukārt pārējo žurnālistu darbs ir nodalīts.

Profesore vērsa uzmanību arī tam, ka mediju vidē ir problēmas ar korupciju, piemēram, saistībā ar atsevišķu žurnālistu veiktu slēptās reklāmas izvietošanu.

Kā ziņots, parlamentārās izmeklēšanas komisija par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti tā dēvētajā oligarhu lietā tika izveidota šā gada 21.jūlijā.

 Autors: LETA / Foto: LETA