Kā informē Pašvaldības SIA “Ventspils siltums”, ja karstais ūdens ilgāku laiku nav izmantots visā ēkā vai atsevišķā dzīvoklī, tad svarīgi atcerēties, ka pirms ūdens lietošanas to vajadzētu dažas minūtes notecināt līdz temperatūra sasniedz vismaz +55°C. Ja cauruļvados ir maza ūdens plūsma un karstā ūdens temperatūra pārāk zema, tad ūdens apgādes sistēmā var savairoties Legionellas baktērijas.

Šajā sakarā atcerēsimies, ka Leģionāru slimība ir relatīvi reta infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis).Legionelozes inkubācijas periods ir 2 – 10 dienas (visbiežāk tās ir 7 dienas).

Infekcijas avots ir baktēriju (legionellu) saturošs ūdens. Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, kad ar legionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām.

Pie iekārtām, kas veido ūdens aerosolu, pieder karstā un aukstā ūdens sistēmas, t.sk. dušas un krāni, virpuļvannas vai baseini, turku pirtis un saunas, karstie avoti, gaisa mitrinātāji, gaisa kondicionētāju dzesēšanas iekārtas, dekoratīvās strūklakas u.c. Jo sīkāki ir aerosolizētie ūdens pilieniņi, jo lielāks ir inficēšanās risks. Legioneloze neizplatās cilvēku kontakta rezultātā! Legionellas var ievērojami savairoties ūdens apgādes sistēmās temperatūras robežās +200C līdz +450C un organisko vielu (bioloģiskā aplikuma, nosēdumu u.c.) klātbūtnē. Legionellas īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos. Bioloģiskā aplikuma veidošanos uz ūdensvadu un ūdenstilpņu iekšējām virsmām veicina piesārņojums, neaizsniedzamas vietas un kuras nevar iztīrīt, ūdens stagnācija (zems spiediens, akli cauruļu gali vai piedēkļi, liels ūdens apjoms), negludas virsmas, karstā ūdens temperatūra zem +500C, korozija u.c. faktori.

Tuvojas vasara ar siltu un droši vien arī karstu laiku, kad dabā pastiprināti vairojas visi dzīvie organismi, tai skaitā baktērijas, gan “labās”, gan “sliktās”. Būsim zinoši un modri, sargāsim savu veselību!

1.06.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay