Pašvaldību vadītājiem plāno aizliegt piepelnīties biedrībās; īpaši sāpīgi tas skartu Lemberga ieņēmumus

624
Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) iesniegto iniciatīvu Saeimā, aizliegums ieņemt algotus amatus biedrībās varētu attiekties ne tikai uz Saeimas deputātiem, bet arī pašvaldību vadītājiem, ziņo LTV Panorāma. Tas īpaši sāpīgi skartu arī Ventspils mēru Aivaru lembergu, kurš līdz šim par it kā darbu biedrībās saņēmis astronomiskas summas.
Lai deputāti aizstāvētu visas sabiedrības, nevis tikai konkrētu grupu intereses, Saeimas Juridiskā komisija šobrīd vērtē ieceri aizliegt deputātiem saņemt atlīdzību par darbu biedrībās. KNAB vēlas, lai šāds aizliegums attiektos arī uz pašvaldību vadītājiem un to vietniekiem.
Ja šādas normas tiks pieņemtas, kam pagaidām nav lielu šaubu, jo valdošā partija vairs nav Zaļo un zemnieku savienība, strauju ienākumu kritumu piedzīvos, piemēram, no pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs. Viņš pērn gandrīz 100 tūkstošus eiro saņēma no biedrības Ventspils attīstības aģentūra, kurā, kā vēstījis raidījums De facto, biedru naudas maksājuši Ventspils pašvaldībai piederoši uzņēmumi.

“Man šķiet, ka jautājums par to, cik lielā mērā biedrības var tikt izmantotas kā starpnieki tam, lai pēc būtības vai nu algotu amatpersonas, vai atklāti pirktu kādus konkrētus lēmumus, ir ārkārtīgi problemātisks. [..] Es domāju, ka, ja šādi ierobežojumi tiek noteikti uz Saeimas deputātiem, tad attiecībā uz pašvaldību priekšsēdētājiem, kas ir algotas, pilna laika amatpersonas, šādiem ierobežojumiem arī būtu pamats,” Panorāmai teica Providus pētniece Iveta Kažoka.

Tiesa, trešdien šī likuma grozījumus pagaidām atlika skatīt, jo KNAB ierosinājums bija pārāk plašs, lai deputāti pieņemtu lēmumu. Proti, KNAB ierosinājums attiektos ne tikai uz pašvaldību vadītājiem, vietniekiem un izpilddirektoriem, bet arī uz pagastu pārvalžu vadītājiem, kā arī valsts uzņēmumu valdes locekļiem un citām amatpersonām.

“Par domes priekšsēdētājiem nav runas – viņiem tiešām jāveltī viss darbs un jāsaņem atalgojums tikai tur, kur viņi ir ievēlēti. Bet tur ir daudzas citas amatpersonu grupas, par kurām KNAB nebija gatavs dot skaidrojumu,” norādīja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Juta Strīķe.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay