Patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājies par 0,2%

1290
Autors: Edijs Pālēns/LETA
Autors: Edijs Pālēns/LETA

Šā gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,2%. Precēm cenas palielinājās par 0,4%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām novembrī bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,2%. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija pienam, sieram un olām. Sadārdzinājās svaigie dārzeņi, svaigie augļi, sviests, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa, saldumi, gaļas izstrādājumi, olīveļļa un kafija. Savukārt cenas samazinājās mājputnu gaļai, svaigām vai atdzesētām zivīm, augu eļļai un kartupeļiem.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,6%, ko ietekmēja akcijas vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 0,1%.

Apģērbiem cenas samazinājās par 1,2% un apaviem – par 1,7%.

Ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi bija lētāki par 0,2%. Cenas samazinājās materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa īres maksai.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 1,8%. Sadārdzinājās rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem, kā arī autovadīšanas kursi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija ziediem, laikrakstiem un žurnāliem, grāmatām, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Cenu samazinājums bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un farmaceitiskiem produktiem.