Lai veicinātu atkritumu apjoma samazināšanu un resursu racionālu lietošanu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi priekšlikumus Iepakojuma likumā, kas paredz no 2019. gada 1. janvāra ieviest obligātu maksu par plastmasas maisiņiem visās tirdzniecības vietās. Šie priekšlikumi izsludināti trešdien notikušajā valsts sekretāru sanāksmē.

Tiesa, maksas ieviešana paredzēta ne visiem maisiņu veidiem. Pašreizējā versija paredz, ka nav paredzēta obligātās maksas noteikšana par ļoti vieglās plastmasas iepirkuma maisiņiem, kas izvietoti tirdzniecības zālē, un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu, norāda VARAM.

Savukārt komersantiem tirdzniecības vietās jāaizvieto vieglās plastmasas, izņemot ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņi, kas nav izgatavoti no bioloģiski noārdāmas plastmasas, kā arī jāinformē patērētāji par nepieciešamību samazināt primārā iepakojuma un iepirkumu maisiņu patēriņu.

Plānots, ka šādas izmaiņas pircējos veicinās iepirkumu maisiņu pārdomātu izmantošanu, aicinās pircējus izvēlēties alternatīvu – videi draudzīgu iepakojumu un ilgtermiņā radīs pozitīvu ietekmi uz vidi, norāda VARAM.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA