Latvijas starppilsētu autobusos represētajām personām braukšana ir bez maksas, bet Ventspils sabiedriskajā transportā jāmaksā, tāpēc sirmie Pārventas un novada iedzīvotāji pēc produktiem dodas tālajā ceļā uz galvaspilsētu. Arī cenas tur esot zemākas.

Ventspils sabiedriskajā transportā represētajiem nav īpašu atlaižu, uz viņiem attiecas tie paši nosacījumi, kādi ir pārējiem pensionāriem. Līdz 80 gadu vecumam tā ir 50% atlaide nestrādājošiem pensionāriem ar nosacījumu, ka ieņēmumi nepārsniedz 266,76 eiro, bet, sasniedzot cienījamo astoņdesmit gadu vecumu atlaide ir jau ievērojami dāsnāka – 90%.

Pensionāri ir cilvēki, kas prot skaitīt katru centu, tāpēc autobusā Ventspils – Rīga itin bieži var sastapt ļaudis, kas dodas iepirkties uz galvaspilsētas tirgu. Šo iespēju izmanto gan novada iedzīvotāji, gan arī represētie un cilvēki ar invaliditāti no Ventspils, kuriem “palaimējies” dzīvot attālāk no vietējā tirgus. Braucot uz Rīgu iespējams ietaupīt aptuveni pusotra eiro ceļa naudu un arī iepirkties lētāk. Kopumā ieguvums var būt 6-7 eiro no viena brauciena. Tas gan nozīmē, ka ceļā jāpavada aptuveni sešas stundas, kas daudzus attur no šī piedzīvojuma. Veselība neļauj.

Pārdomātas atlaides

Ventspils sabiedriskā transporta atlaižu sistēma ir rūpīgi pārdomāta un realizēta tā, lai iespējami samazinātu to iedzīvotāju skaitu, kuriem atlaides piemērojamas. Vecuma cenzs – 80 gadi izskatās kā klaja ņirgāšanās, jo visiem taču skaidrs, ka seniori, kas tik cienījamā vecumā puslīdz regulāri izmanto sabiedrisko transportu, ir uz rokas pirkstiem saskaitāmi. Interesanta ir arī ienākumu summa līdz kurai atlaides pienākas. Tie ir 266, 76 eiro.

Latvijā vidējā pensija 2016. gadā bija 296 eiro un pēc oficiālas informācijas Ventspilī 46% pensionāru saņem vairāk. Ventspils pilsētā vidējās pensijas apjoms ir 483 eiro. Saprotams, ka vidējo rādītāju būtiski uzlabo tie pensionāri, kuriem dzīves laikā izdevies nopelnīt vairāku tūkstošu eiro pensiju, tomēr skaidrs, ka vērā ņemamas transporta atlaides pienākas tikai visvecākajiem un  vistrūcīgākajiem ventspilniekiem. Tajā pat laikā represētais, kuram ar pabalstiem kopā izdodas “sakasīt” pāris eiro virs zīmīgās 266, 76 eiro robežas, sēž mājās vai brauc uz citām pilsētām, jo savā pilsētā nevar atļauties tērēt 60 -70 centus par braucienu vienā virzienā. Bet ir taču jābrauc – pie ārsta, pēc maizes vai, lai apmeklētu kultūras pasākumus.

Ventspils transporta atlaides – mazākās Latvijā!

Kā Ventspils šajā jomā izskatās, salīdzinot ar citām – trūcīgākām Latvijas pilsētām. Iepazīstoties ar transporta atlaidēm visās republikas nozīmes pilsētās, jāatzīmē zīmīga tendence – jo stabilāk savā krēslā jūtas esošā vara, jo mazākas atlaides senioriem. Pensionāri, kā zināms, ir ievērojama daļa elektorāta, tāpēc viņu balsis var izrādīties izšķirīgas tajos novados, kur notiek reāla politiskā cīņa.

Žanra klasika ir Rīga, kas tērē ievērojamas summas bezmaksas transportam, tādejādi nodrošinot Saskaņas centram labvēlīgu reitingu. Tāpat par savu vēlētāju cīnās Daugavpils, Jūrmalas, Rēzeknes un citas pašvaldības. Acīmredzami visdrošāk par savu atkal ievēlēšanu jūtas kurzemnieki – Liepājas un Ventspils varas partijas.

Jāatzīst, ka Ventspils transporta atlaižu sistēma pensionāriem un represētājām personām ir visnedraudzīgākā. Aprēķini liecina, ka papildus summa, kas būtu nepieciešama, lai pilnībā nodrošinātu bezmaksas transportu visiem pilnīgi visiem Ventspils pensionāriem, ir nedaudz zem 200 tūkstošiem eiro gadā. Aptuveni šāda summa bija 2016. gada budžeta pārpalikums un tikai mazliet mazāk maksā jaunais brīvostas limuzīns, kas, kā runā, bez maksas vizinot pilsētas galveno pensionāru…

Atlaides pensionāriem un represētajiem Latvijas pilsētās

Daugavpils
Pensionāriem, kas sasnieguši oficiālo pensionēšanās vecumu 100%
Represētajiem 100%

Jēkabpils
Pensionāriem, kas sasnieguši oficiālo pensionēšanās vecumu 50%
Represētajiem īpašu atlaižu nav

Jelgava
Pensionāriem, kas sasnieguši oficiālo pensionēšanās vecumu 50%
Represētajiem 50%

Jūrmala
Pensionāriem 100%
Represētajiem 100%

Liepāja
Pensionāriem ar ienākumiem līdz 300 eiro – 50%
Represētie, nestrādājoši pensionāri – 50%

Rēzekne
Pensionāriem līdz 75 gadiem – 50%
Pensionāriem virs 75 gadiem – 100%
Represētajiem – Nav atlaides

Rīga
Pensionāriem – 100%
Represētajiem – 100%

Valmiera
Pensionāriem līdz 75 gadu vecumam – 50%
Pensionāriem virs 75 gadu vecuma – 100%
Represētajiem reģionālajos starppilsētu nozīmes maršrutos – 100%

Ventspils
Pensionāriem līdz 80 gadu vecumam ar ienākumiem zem 266, 76 eiro mēnesī – 50%
Pensionāriem virs 80 gadu vecuma ar ienākumiem zem 266, 76 eiro mēnesī – 90%
Represētajiem – Nav atlaides

 

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ieva Čīka/LETA