Visā Latvijā, tostarp arī Ventspilī, 2024. gadā tiek uzsākta bioloģisko atkritumu dalīta vākšana, kas nozīmē, ka papildus jau esošajiem atkritumu konteineriem pieejams vēl viens – brūns. Jaunais pakalpojums tiek nodrošināts daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājiem, privātmāju īpašniekiem un komersantiem, taču šajā reizē svarīgākais par bioloģisko atkritumu šķirošanas kārtību daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās.

Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” apkopojis atbildes uz iedzīvotāju biežāk uzdotajiem jautājumiem par bioloģisko atkritumu šķirošanu, tai skaitā par to, kā sākt pakalpojuma saņemšanu, bioloģisko atkritumu šķirošana – maksas vai bezmaksas pakalpojums, kā iedzīvotājiem tiks izrakstīti rēķini, kas ir bioloģiskie atkritumi, ko drīkst izmest brūnajā konteinerā u.tml.

  • Kā uzsākt pakalpojuma saņemšanu ?

Lai daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai novietotu konteineru bioloģisko atkritumu dalītai vākšanai un uzsāktu šo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma saņemšanu, mājas pārvaldniekam jāvēršas ar iesniegumu PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”, nosūtot to e-pastā uz adresi vlk@ventspils.lvvai iesniedzot uzņēmuma kasē Pils ielā 12, 1. stāvā. Iesnieguma forma pieejama uzņēmuma mājas lapā www.vlk.lv sadaļā “BIO atkritumu apsaimniekošana”.

Lūdzam vērst uzmanību, ka mājas pārvaldniekam iesniegumā jānorāda vēlamais konteinera tilpums (120 l vai 240 l), konteineru skaits un sākotnējais šo atkritumu izvešanas biežums.

  • Bioloģisko atkritumu apsaimniekošana ir maksas vai bezmaksas pakalpojums?

Kā to nosaka Atkritumu apsaimniekošanas likums, maksai par dalīti savākto BIO atkritumu apsaimniekošanu ir jābūt 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas. No 01.01.2024. līdz 31.01.2024. tā ir 12,50 EUR/m³ (ar PVN), savukārt no 01.02.2024., kad gaidāmas izmaiņas maksā par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu – 15,51 EUR/m³ (ar PVN).

  • Kā tiks izrakstīti rēķini par šo pakalpojumu?

Rēķini par BIO atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu tiks izrakstīti, piemērojot tādus pašus nosacījumus kā nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumam – atbilstoši noslēgtajam līgumam izvestais BIO atkritumu apjoms tiks sadalīts uz attiecīgajā mājā deklarēto personu skaitu, tā nosakot izvesto apjomu vienai personai (m³). Savukārt katra dzīvokļa maksājamā daļa tiks noteikta atbilstoši deklarēto personu skaitam dzīvoklī.

Klientu ērtībai rēķins par nešķirotu sadzīves atkritumu un bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu būs apvienots vienā kopējā rēķinā.

  • Kas ir bioloģiskie atkritumi un kā tos pareizi šķirot?

Bioloģiskie atkritumi ir tie, kas rodas virtuvē – pārtikas atlikumi maltītes pagatavošanas laikā, ēdienu pārpalikumi un pārtika ar beigušos derīguma termiņu. Tāpat bioloģiskie atkritumi ir tā dēvētie zaļie atkritumi – zāle, lapas, augi un telpaugi.

BIO konteinerā DRĪKST izmest: BIO konteinerā NEDRĪKST izmest:
augļus, dārzeņus, to serdes un mizassvaigu vai termiski apstrādātu gaļu un gaļas izstrādājumus, zivju atgriezumus, kaulus un asakasgraudaugus un to izstrādājumussvaigas un termiski apstrādātas olu čaumalaskafijas un tējas biezumus bez maisiņiem un filtriemsieru un citus piena produktusmaizi un miltu izstrādājumusaugus un to saknes, nopļautu, izravētu zāli, lapas, telpaugus zupas, mērces, pienu, eļļas un citus šķidrumus no virtuvesmājdzīvnieku pakaišus un izkārnījumusakmeņus, pelnus, grila ogles, izsmēķusparastās un BIO autiņbiksītes, citas higiēniskās precespapīra un plastmasas traukuspapīra dvieļus un salvetessadzīves atkritumus un iepakojumubīstamos atkritumus, liela izmēra atkritumus un citus atkritumu veidus
SVARĪGI ŅEMT VĒRĀ!   BIO atkritumu konteineros atkritumi jāizmet bez jebkāda veida iepakojuma – jāatbrīvojas gan no sākotnējā plēves, papīra, kartona iepakojuma, gan arī no maisiņa, kurā atkritumi tika uzkrāti. Par nepareizi sašķirotiem BIO atkritumiem rēķins tiks izrakstīts, piemērojot nešķirotu sadzīves atkritumu maksu.

Ņemot vērā to, ka BIO atkritumus brūnajā konteinerā nedrīkst izmest iepakotus maisiņos, iesakām:

  • BIO atkritumu uzkrāšanai izmantot atsevišķu atkritumu tvertni, ko pēc BIO atkritumu izbēršanas tam paredzētajā konteinerā izskalo un turpina lietot

VAI

  • Mājās BIO atkritumu uzkrāšanai paredzētajā atkritumu tvertnē ieklāt jebkāda materiāla maisiņu. Kad tas ir piepildīts, BIO atkritumus izbērt tam paredzētajā konteinerā, bet maisiņu izmest blakus esošajā nešķirotiem sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerā.

Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt ziņu uz e-pasta adresi vlk@ventspils.lv vai zvanīt pa tālr. 63626920.

 

23.01.2024. / Autors: PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” / Foto: PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”