Noklausīto Rīdzenes sarunu kopums liek apšaubīt prokuratūras secinājumu tā sauktās “oligarhu lietas” epizodē, kurā pārbaudīja tirgošanos ar ietekmi Rīgas brīvostas valdes vēlēšanās 2013.gadā, raksta žurnāls Ir, kas ceturtdien publicējis vēl daļu sarunu atšifrējumu, kas esot iegūti “no avotiem, kas lūdz savu identitāti neatklāt”.

Jau vēstīts, ka prokurors nolēma izbeigt kriminālprocesu šajā daļā pret Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu, jo viņa darbībās nav Krimināllikuma pantā par tirgošanos ar ietekmi paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva. Šāds lēmums pieņemts arī attiecībā uz ekspolitiķi Ainaru Šleseru, informēja prokuratūrā. Saskaņā ar izmeklētāja pieņēmumu Šlesers, būdams ieinteresēts, lai Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā tiktu iecelts Andris Ameriks, 2010.gada oktobra sākumā piedāvājis Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA “Mediju nams”. Par to Šlesers esot lūdzis Lembergu, izmantojot savu sociālo stāvokli, prettiesiski ietekmēt valsts amatpersonas darbību, proti, Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieku Viesturu Silenieku (ZZS), lai viņš Rīgas brīvostas valdes 2010.gada 7.oktobra sēdē nobalso par Amerika iecelšanu brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā. Savukārt Lembergs pieņēmis šo labumu un prettiesiski ietekmējis Silenieku, uzskatīja izmeklētājs.

Ostas valdē balsis uz pusēm dalās starp domes un valsts pārstāvjiem, tāpēc izšķirošs bija “zaļā” Silenieka kā valsts pārstāvja “par”, raksta žurnāls “Ir”. Viņš divus gadus agrāk ar tēvzemieti Jāni Straumi kā valsts pārstāvji jau atbalstīja Šlesera ievēlēšanu, tā pārkāpjot premjera Valda Dombrovska rīkojumu. Tagad “būtu pareizi, ja Straume atturētos, jo viņa pozīcijas ir vājākas kā tavas. A tu nobalso, b***, kurš tur [aiztiks] Aivaru par šito jautājumu,” izskanējis noklausītajās sarunās.

“Mēs esam izrunājušies, tu esi tad ceturtdien gatavs atbalstīt Andri?” Šlesers vaicājis Sileniekam, kurš piekritis. “Jā. Bet tad tu padomā par šitām lietām,” viņš teicis, atgādinot iepriekš izklāstīto Lemberga piedāvājumu – par Amerika ielikšanu Šleseram vai nu jāpalīdz noņemt ostas pārvaldnieku Loginovu (jo tas atļāvies “uzbraukt” Lembergam), vai arī jāslēdz līgums ar “Mediju namu” un jāpiedāvā kādas vietiņas cilvēkiem pašvaldības uzņēmumos, izskanējis “Ir” rīcībā nonākušajos sarunu atšifrējumos.

Silenieks ar Šleseru gan bijuši vienisprātis, ka salikt valdes un Loginova jautājumu kopā nevajag, tāpēc Silenieks mierinājis – Lembergam “sakāpis galvā, gan atdzisīs”. Toties prasība par līgumu ir reāla – 2011.gada 10.janvārī līgums starp Rīgas brīvostu un “Mediju namu” tiešām tiek noslēgts.

Tomēr prokuratūra te nesaskatīja neatļautu politiķu vienošanos, turklāt lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu vispār nav pieminēta būtiska Rīdzenes saruna, kurā pats Lembergs tiešā tekstā prasa Amerikam un Šleseram, lai osta noslēdz līgumu ar Mediju namu, raksta Ir.

Trīs nedēļu laikā šis ir trešais žurnāla Ir publicētais sarunu atšifrējums.

Šlesers līdz šim nav tos komentējis. Savukārt Ameriks noliedzis saistību ar žurnālā “Ir” publicētajām sarunām. Rīgas domes sēdes laikā aizvadītajā nedēļā, atbildot uz jautājumu par sarunu atreferējumiem, viņš teica, ka kategoriski noraida saistību ar šiem izteikumiem, jo tie neesot viņa vārdi. Viņš apgalvoja, ka sarunas esot “pilnīgi sakompilētas” un viltojums.

Tikmēr Lembergs šonedēļ paziņojumā masu medijiem apgalvoja, ka Šlesera sarunas viesnīcā Rīdzene attiecībā uz Lembergu izdevumā Ir esot atspoguļotas sagrozītā formā. “Sarunu forma un saturs, cik tas attiecas uz mani, ir apzināti, melīgi sagrozīts, tai skaitā izdaiļots ar spēcīgiem palīgvārdiem,” norādīja Ventspils mērs.