Rīgas apgabaltiesā šodien sākās viens no pēdējiem posmiem smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga apjomīgajā krimināllietā – tiesas debates. Valsts apsūdzības uzturētāju debašu runu apjoms smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga krimināllietā pārsniedz 5000 lapaspuses, pirms Lemberga krimināllietas skatīšanas žurnālistiem pavēstīja prokurors Juris Juriss. Prokurors nevēlējās komentēt, cik ļoti varētu ieilgt debašu runas nolasīšana, taču norādīja, ka tie būs vairāki mēneši.

Jāatzīmē, ka smagos noziegumos apsūdzētais Lembergs jau septīto reizi savas krimināllietas izskatīšanā kārtējo reizi pieteica noraidījumu tiesas sastāvam, paužot viedokli, ka tas nespēj nodrošināt objektīvu un taisnīgu tiesu. Apsūdzētais pauda uzskatu, ka krimināllietas iztiesāšanas laikā nav ievērotas vairākas viņa pamattiesības, tai skaitā, nav nodrošināta viņa dalība katra pierādījuma pārbaudē un nav sniegta pienācīga informācija par viņam izvirzītajām apsūdzībām, kā arī veikta virkne citu procesuālo pārkāpumu.

Kā jau tas bija prognozējams, Rīgas apgabaltiesas tiesnešu kolēģija šodien nepieņēma sev pieteikto tiesas sastāva noraidījumu.

Lai gan sākotnēji bija plānots, ka tiesu debates sāksies jau pagājušajā nedēļā, tomēr vairāki procesa dalībnieki bija sasirguši un darba nespējas dēļ sēde tika pārcelta par nedēļu vēlāk.

Tiesas debates ir viens no noslēdzošajiem posmiem lietas izskatīšanas procesā. Likums paredz, ka tiesas debatēs pirmais runu saka prokurors, pēc tam cietušais un apsūdzētais vai viņa aizstāvis. Prokurors apsūdzības runā tiesas debatēs motivē savu viedokli par apsūdzētā vainu un izsaka viedokli par apsūdzētajam piemērojamā soda veidu un mēru. Tiesas debašu ilgums nav ierobežots. Pēc tiesas debatēm katram to dalībniekam ir tiesības uz vienu repliku par runu saturu. Pēc tiesas debašu pabeigšanas tiesa uzaicina apsūdzēto teikt pēdējo vārdu.

Ja tiesas debatēs to dalībnieki savās runās vai apsūdzētais pēdējā vārdā sniedz ziņas par jauniem svarīgiem apstākļiem vai atsaucas uz tiesas sēdē nepārbaudītiem pierādījumiem, tiesa var pieņemt lēmumu par tiesas izmeklēšanas atsākšanu. Pēc atsāktās tiesas izmeklēšanas pabeigšanas tiesa no jauna atklāj tiesas debates un dod pēdējo vārdu apsūdzētajam. Pēc apsūdzētā pēdējā vārda tiesa dodas gatavot spriedumu.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs Lembergs un dažādu tranzītuzņēmumu bijusī amatpersona Sormulis. Visi trīs norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā. Lietas sarežģītības dēļ tagad to izskata tiesneši Boriss Geimans, Irīna Jansone un Ligita Kuzmane, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA