Šī gada martā, salīdzinot ar 2018. gada martu, vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā ir pieaudzis par 2,8%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 2,7 % un pakalpojumiem – par 2,9 %.

Lielākā ietekme bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, atpūtas un kultūras grupai, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,3 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+16,4 %) un kartupeļiem (+29,9 %). Gada laikā cenas pieauga arī maizei (+8,0 %), miltiem un citiem graudaugiem (+10,3 %), konditorejas izstrādājumiem (+3,4 %), gaļas izstrādājumiem (+4,5 %), svaigām vai atdzesētām zivīm (+10,2 %), cūkgaļai (+2,2 %), šokolādei (+3,7 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,0 %). Savukārt lētāki kļuva svaigi augļi (-4,4 %), kafija (-3,6 %) siers un biezpiens (-1,8 %), mājputnu gaļa (-1,5 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 5,4%. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 3,0%, ko galvenokārt ietekmēja alus un vīna cenu pieaugums. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 9,9%.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 5,7 %. Dārgāka kļuva elektroenerģija, dabasgāze, ūdensapgāde, atkritumu savākšana, cietais kurināmais, siltumenerģija, mājokļa īres maksa.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+2,9%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 5,5%, auto gāze – par 9,4%, savukārt benzīna vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,7%. Cenas palielinājās personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētākas bija lietotas automašīnas, pasažieru aviopārvadājumi.

Atpūtas un kultūras grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,8%. Dārgāka kļuva televīzijas abonēšanas maksa, kompleksie atpūtas pakalpojumi, barība lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas pieauga par 3,6%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, kuriem vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,8%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, zobārstniecības pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās apaviem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis pēdējā mēneša laikā palielinājās par 1,1%.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay