Pirms Latvijas simtgades arvien vairāk uzņēmējiem radās vēlme savā firmas nosaukumā, preču zīmē vai produktā iekļaut vārdu Latvija. Izņēmums nebija arī Ventspils – Latvijas vārdu ieguva jaunā pilsētas koncertzāle. Kā norāda portāls Kasjauns.lv, formāli likums nav pārkāpts, taču nekur pasaulē tā nedara. Ārpus galvaspilsētām esošās pašvaldības respektē valsts intereses tās vārdu piešķirt tikai galvaspilsētas galvenajai koncertzālei, stadionam vai citam objektam.

Formāli viss tiešām ir kārtībā – kā vēl 2018. gadā tika rakstīts pilsētas oficiālajā mājaslapā: “Apkopojot gan iedzīvotāju aptaujas rezultātus, gan ekspertu viedokļus, tālākai izvērtēšanai tika virzīti trīs nosaukumi – Kurzemes filharmonija, Koncertzāle Ventspils, un Koncertzāle Latvija, no kuriem par atbilstošāko un labskanīgāko tika atzīts Koncertzāle Latvija. Šādu vārdu koncertzālei izlēmusi dot pašvaldības Kultūras komisija, pamatojoties uz to, ka tā celta valsts simtgades laikā. Neoficiāli avoti vēsta, ka šo nosaukumu esot ieteicis (tātad – arī izvēlēties) Aivars Lembergs, un jau pāris nedēļas pirms oficiālā lēmuma pieņemšanas bijis skaidrs, ka nosaukums būs tieši tāds, un iedzīvotāju aptaujas, pat ja viņi dotu priekšroku citam nosaukumam, neko nemainīs.

Kā vēsta Likums un Taisnība, Ventspils dome sākotnēji vērsusies Valsts valodas centrā ar lūgumu sniegt atzinumu par nosaukumu Latvija kā vienu no iespējamiem jaunās koncertzāles nosaukumiem, tomēr jau nākamajā dienā šo lūgumu atsaukusi.

Palūkosimies, kāds īsti ir vārda Latvija izmantošanas likumiskais regulējums? Valsts valodas centra galvenais lingvists Agris Timuška norāda, ka attiecībā uz vārda Latvija iekļaušanu uzņēmumu nosaukumos labākā prakse ir šādi nosaukt unikālā pakalpojuma sniedzējus visā valsts teritorijā (piemēram, Latvijas Pasts, Latvijas gāze, Latvijas Banka), vai arī tādus uzņēmums, kuru darbība aptver pēc iespējas plašāku valsts teritoriju, kā, piemēram, Latvijas Televīzija, Latvijas dzelzceļš, Latvijas Mobilais telefons un tamlīdzīgi. Vārdu Latvija var iekļaut arī visas valsts iedzīvotājiem nozīmīgu izglītības iestāžu nosaukumos gadījumos, ja tās atrodas ārpus galvaspilsētas, kā piemēram, Latvijas Lauksaimniecības universitāte Jelgavā.

Arī attiecībā uz preču zīmēm vārda Latvija lietošana ar likumu nav ierobežota. Tā lietošanu Patentu valde konkrēta produkta nosaukumā var aizliegt vien tad, ja skaidri redzams, ka notiek maldinājums. Piemēram, nepārprotami citā valstī ražots produkts tiek apzīmēts ar Latvijas vārdu. Taču tādā gadījumā preču zīmi iespējams arī noprotestēt, un visticamāk, tā tiks anulēta. Toties ja preču zīmi, kuras nosaukumā iekļauts Latvijas, kāda novada vai pilsētas vārds lūdz reģistrēt Latvijā reģistrēts uzņēmums, un tās nosaukumā nav pārkāpts neviens punkts, kurš saskaņā ar likumu par preču zīmēm noteikts par pamatu atteikumam, Patentu valde šo preču zīmi arī reģistrēs. Savukārt ja nosaukumā iekļauta konkrētāka vieta, piemēram, Ventspils vai Užava, arī attiecīgajiem produktiem jānāk no turienes. Piemēram, Užavas alus darītava arī atrodas Užavā, kā jau liecina šī produkta nosaukums. Tiesa, uz emblēmas zem nosaukuma ir rakstīts Ventspils.

Likumā Par preču zīmēm norādīts, ka “netiek reģistrētas tādas preču zīmes, kas bez Latvijas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā izsniegtas kompetentu institūciju atļaujas ietver valsts līmenī apstiprināto heraldiku, valsts apbalvojumus, valsts dienestu atšķirības zīmes”. Valsts ģerboni un citus heraldiskos simbolus produkcijas apzīmēšanā drīkst izmantot tikai ar Heraldikas komisijas atļauju.

Tomēr jāatzīst, ka vārda Latvija un heraldikas elementu lietošana preču zīmē vai nosaukumā var kalpot arī par nopietnu ieroci patērētāja izvēles ietekmēšanai. Piemēram var minēt Latvijas krājbanku, kurā daudzi iedzīvotāji glabāja savus ietaupījumus tādēļ vien, ka maldīgi uzskatīja – tā ir valstij piederoša banka. Šādu pārliecību stiprināja ne tikai cilvēku vēsturiskā pieredze, bet arī šīs kredītiestādes nosaukumā iekļautais vārds Latvija un deviņdesmito gadu sākumā reģistrētajā preču zīmē esošais stilizētais heraldiskais lauva.

01.10.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Merks publicitātes foto