Ņemot vērā, ka daudziem iedzīvotājiem izveidojušies nodokļu parādi, politiķi plāno tuvākajā laikā mainīt pašreizējo diferencēta neapliekamā minimuma sistēmu, kuru kā “dāvanu” Latvijas sitmtgadē ar sasteigtu nodokļu reformu sarūpēja aizgājusī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Skaidrs, ka šogad nekādi nodokļu grozījumi netiks veikti. Atklāts jautājums paliek – vai izmaiņas iespējamas nākamgad vai tikai pēc diviem gadiem.  

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pēc koalīciju partiju sanāksmes veltīja kritiku iepriekš veiktajai nodokļu reformai, kā arī piebilda, ka valdība varētu īstenot nodokļu izmaiņas no 2021.gada. Tomēr pašreizēja situācija ar nodokļu parādiem būs viens no apsvērumiem, ko politiķi ņems vērā, izvērtējot nodokļu sistēmu kopumā, “un acīmredzot šeit kaut kas būs jāmaina”, norādīja Kariņš. Viņš arī atgādināja par valdībā atbalstīto priekšlikumu par iespēju nomaksāt nodokļa parādu ilgākā laika posmā. Šis jautājums tagad nodots izvērtēšanai Saeimā.

“Ir redzams, kādas ir sekas no nevajadzīgi sarežģīta, neparedzama nodokļu aprēķināšanas veida. Šeit ir runa tieši par diferencēto neapliekamo minimumu, kur cilvēki iepriekš nezina, kāds tad reāli viņiem būs nodokļa maksājums,” sacīja Attīstībai/Par! līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

“Mēs uzskatam, ka tas ir jāatceļ,” viņš norādīja, piebilstot, ka notiek diskusijas, vai to darīt nākamgad, vai kopā ar lielām nodokļu izmaiņām no 2021.gada.

Finanšu ministrija (FM) pērn iztērēja 80 000 eiro, lai medijos informētu par nodokļu reformu. Taču šie materiāli drīzāk atgādināja valsts ekonomiskās attīstības reklāmu, nevis reālu skaidrošanu par iespējamo nodokļa parādu. Bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) gan ir pārliecināta, ka gan reforma, gan kampaņa ir bijusi lietderīga. “Mums šī sistēma ir jauna un loģiski, ka ļoti daudz cilvēku vēl nav pieraduši pie tā, ka vajadzētu daudz uzmanīgāk sekot līdzi savām izmaiņām. Ja pēkšņi, piemēram, pieaug ienākumi vai nav strādāts, un ir notikusi atgriešanās darbā,” teica Latvijas Radio.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA