Ceturtdien savā pirmajā reģionālajā vizītē Ventspilī viesojās Valsts prezidents Raimonds Vējonis ar kundzi. Prezidentam bija sagatavota ļoti piesātināta programma, tās laikā apmeklējot gan ražošanas uzņēmumus, gan mācību iestādes. Šī bija lieliska iespēja arī pašiem ventspilniekiem satikt prezidentu klātienē un uzdot interesējošus jautājumus.

Jau agrā rīta stundā Valsts prezidenta delegācija ieradās Starptautiskajā radioastronomijas centrā Irbenē, kur tiek veikti sarežģīti kosmosa pētījumi ar 32 un 16 m radioteleskopiem, tā sniedzot iespēju Ventspils augstskolai īstenot starptautiski nozīmīgus zinātniskos projektus. Centra un augstskolas vadītāji izrādīja kompleksu, argumentēti paskaidrojot, kā tiks izmantoti tie četri miljoni eiro, kas turpmākos trīs gadus iezīmēti valsts budžetā.

Būtisks vizītes programmas bloks bija dažādu ražošanas uzņēmumu un mācību iestāžu apmeklēšana. Tas darīts nolūkā, lai parādītu vairākus piemērus, kā ar katru gadu arvien ciešāk sadarbības saiknes starp uzņēmumiem un izglītības iestādēm. “Mums ir jārada priekšnosacījumi, lai būtu investīcijas un izglītots darbaspēks. Domāju, ka Ventspils ir labs paraugs tieši tam, kā vajadzētu attīstīt šo sistēmu valstī. Viesojoties uzņēmumos es redzēju to ciešo saikni starp ražotājiem, pašvaldību, tehnikumu un augstskolu. Uzņēmēji redz, ka šeit tiek radīti izglītoti speciālisti dažādās specialitātēs un tāpēc viņi ir gatavi investēt. Esmu pārliecināts, ka Latvijas tautsaimniecības attīstība ir un arvien vairāk būs atkarīga no tā, cik veiksmīgi tiks veidota kvalitatīvas izglītības un zinātnes saikne ar inovatīvu uzņēmējdarbību,” akcentēja Vējonis.

Elektronikas ražošanas uzņēmumā HansaMatrix jaunās ražošanas līnijas atklāšanā prezidents īpaši uzsvēra šo pēctecību, kad jaunietis pēc profesijas ieguves var tepat Ventspilī iegūt darbu. Pašlaik HansaMatrix ražotnē Ventspilī strādā 200 cilvēku, tuvākajā laikā būs nepieciešami vēl 50 jauni darbinieki. Uzņēmums katru gadu kāpina savu ražošanas apjomu par 20% un kļuvis par lielāko elektronikas produkcijas ražotāju Ziemeļeiropā.

Vējonis apmeklēja vēl divas ražotnes – nule kā durvis vērušajā elastīgā iepakojuma ražotnē Immer Digital, kas tuvāko pāris gadu laikā palielinās darba vietu skaitu līdz vairāk nekā 100, kā arī komunālo transportlīdzekļu uzņēmumā Bucher Municipal, kas tuvāko trīs gadu laikā atklās vēl vienu ražošanas ēku un ir viens no visražīgākajiem jaunu darba vietu radītājiem. Šie trīs uzņēmumi ir tie ciešākie partneri tehnikumam un augstskolai.

“Šodien viesojoties šeit Ventspilī, kā arī citviet Latvijas reģionos, man ir radusies pārliecība, ka mums ir un būs uzņēmēji, kas gatavi investēt reģionos. Varbūt gribētos, lai ir tādu vairāk, bet tajā pašā laikā daudz kas ir atkarīgs arī no tā, kā strādā pašvaldība un valsts, kā notiek savstarpējā sadarbība.” Kā notiek jauno speciālistu kalves radīšana, to prezidents varēja iepazīt pašā tehnikumā.