Sabiedrības iniciatīvu portālā ManaBalss.lv sākusies iedzīvotāju parakstu vākšana kampaņā Par svētkiem bez salūta, kuras mērķis ir panākt, ka pašvaldībām tiek aizliegts rīkot svētku uguņošanas, lai tādējādi pārtrauktu gan nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu, gan izbeigtu dzīvnieku un putnu biedēšanu salūta laikā, teikts iniciatīvas autoru publiskotajā pamatojumā.

“Vēlamies pārtraukt ar svētku uguņošanām saistīto naudas šķērdēšanu un dzīvnieku biedēšanu. Sevišķi jau laikā, kad finansējuma trūkuma dēļ nevar nodrošināt adekvātu veselības un izglītības budžetu,” teikts iniciatīvas pieteikumā.

Tāpēc iniciatīvas autori aicina virzīt likumprojektu par aizliegumu valsts un pašvaldību budžetus tērēt uguņošanu un salūtu finansēšanai. Tā rezultātā tiks saprātīgāk izlietota nodokļu maksātāju nauda, netiks piesārņota vide un biedēti dzīvnieki. “Ir redzams, ka ziņa par Igaunijas pilsētām, kur tas jau ir noticis, gūst lielu atbalstu un pozitīvas atsauksmes arī pie mums, norādīts iniciatīvā.

Kopumā jāsavāc vismaz 10 000 paraksti, lai šo inciatīvu varētu iesniegt Saeimā, kur deputāti tālāk lemtu par turpmāko rīcību. Pirmajās dienās līdz gadu mijai savākti pagaidām 1059 paraksti.

Kā zināms, šajā gadu mijā jau vairākas pašvaldības ir atteikušās no svētku uguņošanas, taču Ventspils pilsēta pagaidām nedomā tā rīkoties, jo uzskata, ka uguņošana esot ventspilnieku vidū ļoti iecienīta un novērtēta, tādēļ esot tikai saprotams, kādēļ tā jāturpina.

Kā zināms, vairāku pēdējo gadu laikā tieši Ventspils pilsētā jebkura svētku uguņošana ne tikai gadu mijā vien, bet arī valsts svētkos un Ventspils pilsētas svētkos ir visdārgākā visā Latvijā. Arī Rīgā notiek vērienīgas uguņošanas, taču Ventspilī salūts ir arvien kā minimums par trešdaļu dārgāks nekā galvaspilsētā. Zīmīgi, ka šogad netiek publiskota informācija, cik salūts izmaksās Ventspilī dzīvojošiem nodokļu maksātājiem. Līdz šim vairāku gadu garumā visas uguņošanas Ventspils pilsētā rīkoja SIA International Fireworks Design, kas bija vienīgais pretendents iepirkumos. Turklāt viena uguņošana parasti izmaksāja kā minimums 25 000 eiro. Piemēram, pērn gadu mijas salūtam, kas gan nenotika vēja dēļ, bija paredzēti 27 733 eiro.

01.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com