Veicot muitas kontroles pasākumus Ventspils ostā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas 12. septembrī kravas automobilī, kurā saskaņā ar dokumentiem bija jābūt metāla konstrukcijām, atrada 300 000 “Winston” markas cigarešu paciņas.

Veicot kravas transportlīdzekļu kontroli pirms to uzbraukšanas uz prāmja, kas kursē no Ventspils uz Zviedrijas ostas pilsētu Nīnashamnu, muitas amatpersonas skenēšanai novirzīja kādu automobili, kurā saskaņā ar pavaddokumentiem tika vesta krava ar metāla konstrukcijām.

Pēc skenēšanas attēlu analīzes muitnieki pieņēma lēmumu par transportlīdzekļa novirzīšanu padziļinātās kontroles veikšanai. Atverot kravas nodalījumu, atklājās, ka tajā atrodas nevis metāla konstrukcijas, bet gan 300 kartona kastes ar nedeklarētām cigaretēm. Katra kaste bija piepildīta ar 100 blokiem cigarešu “Winston” bez akcīzes markām, līdz ar to kopējais nelegāli pārvietoto cigarešu daudzums kravā sasniedz sešus miljonus. Pēc provizoriskiem aprēķiniem nenomaksāto nodokļu apmērs par šīm cigaretēm ir aptuveni 1,13 miljoni eiro.

Jāsaka gan, ka cigarešu kontrabanda Ventspils ostā nav nekas jauns. Piemēram, šī gada 2. jūlijā kādā kravas auto, kurā saskaņā ar dokumentiem vajadzēja atrasties vannas istabas flīzēm, muitas amatpersonas atrada 237 000 paciņas “Winston Blue” markas cigaretes bez akcīzes markām. VID lēsa, ka pēc provizoriskiem aprēķiniem nenomaksāto nodokļu apmērs šajā gadījumā varētu būt 888 000 eiro.

Savukārt pērnā gada nogalē kādā kravas auto, kurā vajadzēja atrasties kokmateriālu kravai, padziļinātās pārbaudes laikā tika atklātas koka brusās izveidotas kontrabandas cigarešu slēptuves, bet tajās aptuveni 9 100 100 cigarešu “NZ Gold” bez akcīzes nodokļa markām. Līdz ar muitniekiem kontrabandas atklājēju gods pienācās arī diviem speciāli apmācītiem dienesta suņiem. Toreiz valstij tika novērsti iespējamie zaudējmi aptveni 1,5 miljonu apmērā.

Vēl viens iespaidīgs “ķēriens” muitniekiem bija pērnā gada vasarā, kad veicot transportlīdzekļu kontroli pirms to uzbraukšanas uz prāmja, kas kursē no Ventspils uz Zviedrijas ostas pilsētu Nīnashamnu, padziļinātai pārbaudei novirzīja kādu Lietuvā reģistrētu kravas automobili. Starp pavaddokumentos norādītajiem metāla skapjiem un minerālmēsliem slēpās “pārsteigums” – pusotrs miljons cigarešu “Winston” ar Baltkrievijas akcīzes markām un 600 000 cigaretes “L&M” bez akcīzes markām.

Kontrabandisti ar savu uzmanību neapdala arī Rīgas ostu. Tā, piemēram, 2020. gada maijā, pārbaudot informāciju par iespējamu cigarešu kontrabandu, kādā jūras konteinerā no Vjetnamas aiz koksnes granulām muitnieki atrada aptuveni astoņus miljonus “NZ 10” markas cigarešu bez akcīzes nodokļa markām. Valstij tika novērsti iespējamie zaudējumi vairāk nekā miljons eiro apmērā.

Diemžēl lai kā muitnieki censtos šo ienesīgo rūpalu apkarot, Latvijā, un, kā zinoši ļaudis stāsta, arī Ventspilī, kontrabandas cigarešu joprojām netrūkst. Ir pat dzirdēts, ka tāds kontrabandas īpatsvars kā pēdējos gados neesot redzēts nekad, bet paciņas cena esot aptuveni 2 eiro. Jautājums vienīgi, pa kādiem kanāliem šī kontrabandas prece Ventspilī ienāk, un kādēļ neviens vēl joprojām nav nopietni ķēries pie plašā dīleru tīkla apkarošanas.

18.09.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: VID