Dampeļu laivu novietne atrodas Tērauda ielas galā, Ventmalā. Tā ir vesela tipveida laivu būdu pilsētiņa ar saviem kvartāliem un ielām. Ik pēc pārdesmit soļiem sastopamas gaumīgi iekārtotas atpūtas vietas. Visapkārt sazaļojušajos kokos dzied putni. Paradīzes stūrītis! Diemžēl šis stūrītis jau labu laiku ir nopietni apdraudēts.

Pirmās laivu novietnes šajā rajonā uzbūvētas pagājušā gadsimta 20. gadu vidū, tātad gandrīz pirms gadsimta. Lielāka celtniecība sākusies 50. gados, tolaik novietnes būvēja dažādu pilsētas uzņēmumu – autobāzes, Ventilatoru rūpnīcas, “Sarkanās bākas”, “Ventspils koka” u.c. darbinieki. Var droši teikt, ka šī vieta ir bijusi laivotāju un makšķernieku iecienīta jau gadu desmitiem ilgi. Pat darbdienās te rosās cilvēki, ar savām makšķerēm staigā pensionāri, nerunājot par brīvdienām vai lielākiem pasākumiem – tad te ir tik pilns, ka grūti apgriezties. Arī šogad makšķerēšanas sezona jau sākusies. Tiesa, makšķernieki joprojām nezina, ko gaidīt vairāk – zivis vai buldozerus, kas viņu būdas nolīdzinās ar zemi.

Dabā ir, uz papīra nav…

Lieta tāda, ka laivu novietnes ir lieliski saredzamas brīvā dabā, taču joprojām nepastāv uz papīra. Pirmās republikas laikos zeme piederēja privātpersonai, kas atļāva būvēt šīs novietnes, padomju laikos tā bija valsts zeme, un valsti nu galīgi neinteresēja, kas notiek tolaik nomaļajā Ventmalas stūrītī. Šobrīd zeme pieder pilsētas domei, kura jau kopš 1990. gada nav spējusi nokārtot jautājumu par to, kuram īsti ir tiesības šajā vietā rosīties. Novietņu īpašnieki gadu gaitā šeit ieguldījuši daudz darba – ir ne tikai uzbūvētas būdas, bet arī iekopta apkārtne, iestādīti košumkrūmi, ierīkotas vietas atpūtai. Laivotāji paši uztur kārtību savā pilsētiņā. Normāli būtu, ja dome šo samērā nelielo zemes pleķīti nodotu savas pilsētas iedzīvotājiem lietošanā – par nelielu samaksu vai pat bez tās. Piemēram, Rīgas Zoodārzs savu zemes gabalu saņēmis bezmaksas lietošanā, savukārt laivu novietnes pastāv visās lielajās pilsētās, kur vien ir savi ūdeņi. Dampeļu laivu novietne juridiski joprojām karājas gaisā un var tikt likvidēta jebkurā brīdī.

Piecas lodes būdas sienā

Runājām ar Jāni (vārds saprotamu iemeslu dēļ mainīts), kurš ir laivu būdu īpašnieku neformālais līderis. Šī gada februārī viņš sagatavojis iesniegumu pilsētas domei, kuram pievienojis domubiedru parakstus. Doma vienkārša – laivinieki nodibina biedrību, tātad – sabiedrisku organizāciju, savukārt dome šai biedrībai dod tiesības lietot zemes gabalu Dampeļos. Diemžēl domes atbilde bijusi formāla atrakstīšanās: biedrību dibināt nevienam nav aizliegts, bet zeme skaitās neapbūvēta un, ja tur vispār kas ir uzcelts, par to mums nekas nav zināms… Atbildē iztrūkusi viena svarīga frāze – mēs izskatām jautājumu, problēma tiks atrisināta! Jānis ir pieskaitāms spītīgajiem cilvēkiem. Viņš ne tikai daudz ko zina (ilgus gadus strādājis policijā, bijis arī Atmodas aktīvists), bet nebaidās arī runāt. Sekas savai runāšanai viņš izjutis ne vienu vien reizi. Viskonkrētākā bijusi pirms diviem gadiem – kādā maija vakarā uz viņa laivu būdu, kurā atradies Jānis un viņa sieva, raidīti pieci šāvieni. Caurumi redzami joprojām. Tikai laimīgas nejaušības dēļ neviens nav cietis. Tas noticis neilgi pēc tam, kad Jānis sācis par daudzām vārdā nesaucamām lietām mūsu pilsētā pārāk uzkrītoši interesēties. Policija ierosinājusi lietu, kas ar laiku noklususi. Jānis gan uzskata, ka viņam ir zināmi gan pasūtītāji, gan izpildītājs. Šopavasar Dampeļos izzāģēti gandrīz visi krūmi – ceriņi, jasmīni, rozes, daudzi koki, cietis arī viens aizsargājamais koks. Jānis stāsta, ka kādreiz šeit ausis esot vai plīsušas no lakstīgalu dziesmām. Tagad ievu krūmu vairs nav. Toties lakstīgalu vietā parādījušies visai “biezi” automobiļi. Atbrauc, pagrozās, atkal aizbrauc…

Gards kumosiņš

Tērauda ielas jaunbūvēm tuvojoties Ventai, Dampeļu laivu novietnes teritorija kļūst par aizvien iekārojamāku kumosu ļoti pārtikušiem ļaudīm. Vieta ir vienkārši lieliska, tai ērti var piebraukt gan ar auto, gan kuteri, atrodas pavisam netālu no pilsētas – praktiski jau pilsētā. Ar to arī varētu būt izskaidrojama Ventspils vadības nevēlēšanās uzklausīt savus iedzīvotājus.

Jānis saka tā: “Šīs laivu būdas ir pārdzīvojušas pasaules karu, vācu un padomju okupāciju, juku laikus 90. gados, bet šķiet, ka demokrātisko Latviju vairs nepārdzīvos. Zvejas flote mūsu valstī jau ir iznīcināta, nu ķersies klāt arī makšķerniekiem. Bet tie visi ir mūsu pilsētas iedzīvotāji! Par ko tad pilsētā vairāk rūpējas – par pašu cilvēkiem vai kādu nebūt “biezo”, kurš nepārprotami metis aci uz šo zemes gabalu? Domes atbilde uz mūsu iesniegumu liecina domāt, ka pagrīdē viss jau ir izlemts, un ne jau pilsētnieku interesēs.”

Dampeļu laivu novietne joprojām skaitās neapbūvēta teritorija. Tās iemītnieki gatavojas nākamajiem svētkiem – zandartu sezonas atklāšanai 1. jūnijā. Iespējams, ka viņi sagaidīs tos zandartus. Nevis buldozerus. Bet var arī nesagaidīt…

08.05.2020./Autors: Ventspilnieks.lv/Foto: Ventspilnieks.lv