Godīgiem sava darba darītājiem naudas nepietiek, savukārt par atsevišķu smagos amatnoziegumos apsūdzētu tipāžu nodrošināšanu vēl joprojām gādā veselas partijas, angažētu politiķu un valsts ierēdņu armija, arī tiesībsargājošās iestādes. 2020.gada valsts budžeta pieņemšanas gaitā kārtējo reizi noskaidrojies, ka daudzām valsts funkcijām naudas nepietiks. Šajā situācijā ir īpaši amorāli par valsts, Ventspils pilsētas domes, tās kapitālsabiedrību, biedrību, Ventspils Augstskolas un Tehnikuma, kā arī Ventspils brīvostas līdzekļiem turpināt nodrošināt vienas konkrētas apsūdzētas personas vajadzības un labsajūtu. Valdībai, kurā vairs nav Lemberga tiešo aizstāvju no ZZS, un Saeimai, līdz ar valsts 2020. gada budžeta apstiprināšanu, jāpanāk ar Lembergu saistīto sabiedrisko līdzekļu daudzmiljonu tēriņu apturēšana, to izmeklēšana, kā arī vainīgo amatpersonu saukšana pie atbildības un iztērēto līdzekļu piedzīšana no vainīgajiem.

APSŪDZĒTAIS UN BEZMAKSAS “PREMIUM” KLASES TRANSPORTS

Visiem interesentiem sen zināms, ka Aivara Lemberga privāto vajadzību nodrošināšanai gadiem tiek izmantotas vienlaicīgi divas premium klases automašīnas – Audi A8L W12 un Toyota Land Cruiser. Bez tam, attiecīgās automašīnas Lembergs izmanto laikā, kad pret viņu ir celtas būtiskas apsūdzības smagu amatnoziegumu izdarīšanā un viņam piemērots drošības līdzeklis, kurš liedz pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja pienākumus.

Abas Lemberga vajadzību nodrošinošās automašīnas iegādātas par Ventspils Brīvostas pārvaldes līdzekļiem un vēlāk arī mainītas (iespējams, izmantots līzings) uz tāda paša modeļa un krāsas jaunākām automašīnām. Tās tika nodotas Ventspils pašvaldības policijai attiecīgu funkciju nodrošināšanai. Līdz ar automašīnu nodrošināšanu Ventspils pašvaldības policija Lembergu apgādā arī ar automašīnas vadītāja pakalpojumiem, proti, par sabiedrības līdzekļiem tiek uzturēts arī Lemberga šoferis.

Valsts kontrole savā 2018.gada revīzijas ziņojumā Vai Ventspils pilsētas pašvaldība sabiedrisko kārtību un drošību nodrošina efektīvi, ekonomiski un atbilstoši normatīvo aktu prasībām jau norādījusi uz šo ačgārnību. Proti, Ventspils pilsētas dome sabiedrībai rada maldīgu priekšstatu par tās izdevumiem, jo ar rīkojumu uzdevusi konkrētas pašvaldības policijas automašīnas, arī luksus klases, ar autovadītājiem izmantot domes amatpersonu vajadzībām. Šo policistu pienākumi nav saistīti ar sabiedriskās kārtības nodrošināšanu, taču atalgojums, degvielas un citas ar amatpersonu vadāšanu saistītas izmaksas, vismaz 265 000 eiro apmērā 2015. un 2016.gadā ir segtas no pašvaldības budžeta, kaut arī pēc būtības tie ir domes administrācijas izdevumi.

Liela daļa no šiem izdevumiem aiziet Aivara Lemberga vajadzību nodrošināšanai, tātad sabiedriskie līdzekļi tiek tērēti privātpersonas Lemberga vajadzībām, jo kā zināms, šai apsūdzētajai personai ir liegts pildīt attiecīgus amata pienākumus, bet kā ierindas deputātam šāds serviss viņam nepienākas. Par šo izšķērdību atbildīgās amatpersonas būtu saucamas pie atbildības un no viņām piedzenami sabiedrībai nodarītie zaudējumi, ne mazāk kā pusmiljona eiro apmērā.

KAS ATĻAUTS LEMBERGAM, NAV ATĻAUTS KĻAVIŅAM?

Šajā aspektā Lemberga nodarītais īpaši sasaucas ar kādu citu negodīgu valsts transporta izmantošanas gadījumu, par kuru amatpersona tika saukta pie kriminālatbildības.

2018.gada jūnijā Latviju pāršalca ziņa, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pieķēris krāpšanā tā brīža ZZS deputātu Askoldu Kļaviņu. Sabiedrības uzmanība Kļaviņam tika pievērsta jūnijā, kad Saeimas deputāti deva atļauju KNAB veikt kratīšanu viņa īpašumos. Tika ziņots, ka izmeklētājiem ir aizdomas, ka Kļaviņš krāpies ar kompensācijām par degvielu un, iespējams, Saeimas apmaksāto degvielu lējis savas firmas Gandrs automašīnās. Septembrī Kļaviņš nolika Saeimas deputāta mandātu, savukārt oktobrī tika ziņots, ka degvielas kompensācijas krāpšanas lietā vainotais bijušais Saeimas deputāts atzinis savu vainu un piekritis prokurora priekšrakstam par sodu – piespiedu darbam un gandrīz 10 000 eiro atmaksai budžetā.

Taču vien gadu iepriekš, 2017.gada aprīlī, presē parādījās ziņa, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav konstatējis likumpārkāpumu par Ventspils Brīvostas pārvaldes automašīnas iespējamo izmantošanu Ventspils mēra Aivara Lemberga personīgām vajadzībām. Konteksts šai ziņai bija – Ventspils brīvosta 2016.gadā par aptuveni 156 000 eiro iegādājās luksus klases automašīnu Audi A8L W12, kuras vienīgais zināmais pasažieris ir tiesiski ierobežotais Brīvostas pārvaldes valdes loceklis, Ventspils domes priekšsēdētājs Lembergs, kurš ar jauno transportlīdzekli tiek vadāts uz tiesas sēdēm Rīgas apgabaltiesā un izmantots citām privātām vajadzībām. Tādēļ KNAB uzsāka pārbaudi, kura beidzās ar sekojošu secinājumu: izvērtējot informāciju par Ventspils Brīvostas pārvaldei piederošās automašīnas iespējamo izmantošanu Lemberga personīgām vajadzībām, KNAB nekonstatē faktus, kas liecinātu par iespējamiem valsts amatpersonām likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpumiem.

Divi ļoti līdzīgi gadījumi, kuros privātām vajadzībām izmantoti valsts un pašvaldības līdzekļi, bet KNAB vērtējums atšķiras. Ja Kļaviņa gadījumā nepilnus desmit tūkstošu eiro piesavināšanās tika atzīta par krimināli sodāmu pārkāpumu, tad jau apsūdzētā un tiesiski ierobežotā Lemberga pārvietošanās vajadzību nodrošināšanai ir jau iztērēti kā minimums pusmiljons sabiedrisko līdzekļu, kuri arī būtu klasificējami par sabiedrisko līdzekļu piesavināšanos iedzīvošanās nolūkos. Interesanti, bet šajā gadījumā KNAB pārkāpumus nav konstatējusi.

Šāda apgriezti proporcionāla atbildīgās institūcijas attieksme kā minimums liek uzdot jautājumus, vēl jo vairāk tāpēc, ka apsūdzētā Lemberga nodrošināšana ar luksus pakalpojumiem turpinās. Atbildīgo institūciju “nespēja” kaldina arvien jaunus pārkāpumus par kuriem maksājam mēs – nodokļu maksātāji. Lieki piebilst, ka Ventspils pilsētas dome nav ņēmusi vērā arī Valsts kontroles revīzijā konstatētos pārkāpumus un ieteikumus.

19.11.2019 / Autors: Aivis Landmanis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Ekrānšāviņš no skaties.lv