Nezinātājam varētu šķist, ka starp Ventspili un Viļaku (vai – Viļaku un Ventspili – kā nu kuram labāk patīk) ir tikai viena vienojoša saikne: abas pilsētas sākas ar burtu “V”. Tomēr, dziļāk ielūkojoties abu pilsētu sūrajā ikdienā, rodamas vēl kādas kopīgas iezīmes. Un, nenoliedzami, tās noteikti nav ne ostas esamība abās, ne atrašanās vieta Latvijas kartē. Toties abu pilsētu vietvalžu darbošanās sistēma un, gribētos pat teikt, mehānismi šķiet apbrīnojami līdzīgi. Protams, nav precīzi zināms, kurš un no kā aizņēmies paņēmienus pilsētas iedzīvotāju “nolikšanā pie vietas” (vai viļakieši no ventspilniekiem, bet varbūt ventspilnieki no viļakiešiem), taču zināmas tendences šeit saskatāmas.

Lietas būtība no mums tik tālajā Latgales puses pilsētā slēpjas faktā, ka vietējās novada domes administrācijas pārstāvji, mēru ieskaitot uzrakstījuši iesniegumu policijai – sak, interneta komentāros esam minēti ar ļaunu vārdu, mums tiek piedēvēti paša Sātana inkriminēti grēki un nodarījumi, bet, ziniet, šis fakts prasās policistu, izmeklētāju un prokuroru kungiem izmeklējams… Jo kā gan tā drīkst, “uzsmērēt” sazin kādus tur viltus pantus par mūsu darbošanos valsts, tautas un novada labā. Varas pārstāvji, savukārt, jau 20 viļakiešus uz nopratināšanu pie bargajiem policistu kungiem saukuši, bet vēl kāds strēķītis vietējo lai gaida ziņu – neviens netiks aizmirsts, neviens netiks sveikā, visi galu galā stāsies visaugstākās tiesas priekšā, ja, protams, izrādīsies, ka vietvalžu gods un cieņa ir aizskarti, bet viņu darbība kādam šķitusi apšaubīšanas vērta. Turklāt Viļakas mērs (Sergejs Maksimovs no “Latgales partijas”) piebildis, ka neatkarīgi no lietas iznākuma policijā mērķis jau esot sasniegts – iedzīvotāji turpmāk padomās, pirms apmelot domes darbiniekus…

Pareizi, Maksimova kungs! Tieši tā arī vajag tiem iedzīvotājiem. Lai nemaz nemēģina celt galvas un pat mēģināt vērst kādu kritikas skarbo bultu vietējās varas virzienā. Tiesībsargu smagā artilērija šādus nenopietnus ļautiņus no vietējo vidus noslaucīs no vietējās varas spēles galdiņa.

Bet lai nu paliek tālā Viļaka. Varbūt tur tādi feodālā laikmeta tikumi, kur baronlielskungam vienmēr taisnība, bet katrs, kurš iebilst, pilsētas centrā pie soda siekstas tiks uz pāris dienām pieķēdēts ar uzrakstu kaklā: šeit ķēdēs kalts tas neprātis, kam prātā Sātans kritikas sārņus iesējis. Pie mums civilizētajā Ventspilī it kā visam vajadzētu būt citādi. Taču te rodas nelielas grūtības: it kā jau gribētos teikt, ka pie mums tautas vara un demokrātija saulītē celta, bet katram pilsētniekam, kuram ir viedoklis vai komentārs, pilsētas domes durvis vērtas vaļā jo plaši, lai visi kopā Ventspili virzītu mūsu pilsētas logotipā solītās “rītdienas” virzienā… Bet še tev nu bija. Pat vietējo ļaužu ievēlētie tautas kalpi, ja nekalpo pareizajam “sarakstam”, netiek klāt ne tikai mūsu pašu vietvalžu kontrolētajiem medijiem, bet vispār tiek atstumti no jebkādas lemšanas – pat informācija pilsētas domē līdz opozīcijas deputātu četrotnei nonāk ar grūtībām, par viņu ierosināto jautājumu skatīšanu vispār nerunājot. Bet mēs taču nedomājam, ka mūsu vietvalži aiz ļauna prāta to visu dara? Nē, taču… Acīmredzot tā pilsētas iedzīvotāju daļa, kas nav piekritusi vecajai (arī pašreizējai) varai un baronlielskungiem no Ventas krasta, vienkārši neko nesaprot. Bet ja reiz nesaprot, tad kāpēc viņiem zināt, kas pilsētā notiek? Loģiski taču, vai ne?

Protams, protams, atšķirībā no Viļakas, kur “iedzīvotājiem turpmāk būs jāpadomā”, pirms ķerties pie kritikas asās spalvas publiskā vidē (virtuves sarunas ar sievu pagaidām vēl netiek aizliegtas), Ventspilī policisti, izmeklētāji, prokurori un tiesas kungi pagaidām ar iesniegumiem no pilsētas mēra vēl nav apgrūtināti. Tas gan, iespējams, noticis tādēļ, ka pašam mēram jau gadiem ir savas, īpašas attiecības ar tiesu varu. Tomēr izslēgt šādu iespēju noteikti nevar, jo bez atstādinātā mēra mums taču ir arī citi kungi un kundzes, kuriem tā vien nagi niezētu tos, kas pretī, izsvēpēt no mūsu plaukstošās pilsētas vai, izcilākajā gadījumā, vienkārši sodīt pēc visas likuma bardzības. Par to, ka uzdrīkstējušies iebilst.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA