Vēstures otrdienā – par Lestenes baznīcas iekārtas likteni

1239

Ciklā Vēstures otrdiena 24.janvārī plkst.17.30 Livonijas ordeņa pilī būs klausāms Tukuma muzeja direktores Agritas Ozolas stāstījums par Lestenes baznīcas iekārtas likteni.

Šobrīd Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī un vēl līdz janvāra beigām skatāma Tukuma Mākslas muzeja izveidotā izstāde Ak, svētā Lestene!, kas stāsta par Lestenes baznīcas iekārtas likteni un cilvēkiem notikumos ap to. Baznīcas interjera sendienu fotogrāfijas uzbur vīziju par kādreizējo baznīcas iekštelpu bagātību un greznību, kā arī atspoguļo dramatiski vēsturiskos notikumus. Lestenes baznīcas iekārtu darinājis viens no Kurzemes baroka koktēlniekiem – Nikolaus Sefrenss, jaunākais. Viņa veikums redzams arī Ventspils muzeja Livonijas ordeņa pils kapelas ekspozīcijā. Lai arī no kapelas sākotnējās iekārtas saglabājies visai maz, tomēr tas rada priekšstatu par tēlnieka talantu, kas pilnīgi izpaudies Lestenes dievnama iekārtā.

Stāsts par šīs ievērojamās, tiešām baroka pērles likteni, ir stāsts ne tikai par 18.gadsimta kultūras un mākslas vērtībām, tas ir dramatisks vēstījums par varu un cilvēkiem. Lai atklātu dievnama glābšanas epopeju, Agrita Ozola pētījusi Rundāles un Tukuma muzeja arhīvus. Nozīmīgi ir arī tas, ka baznīca šobrīd pamazām atdzimst un vairāk nekā trīs gadsimtus senās vērtības tiek atjaunotas.