Arodbiedrības plaši protestēs, ja valdība nerisinās Ventspils ostas tranzītuzņēmumu bloķēto kontu jautājumu

0
260

Vairākas ar tranzīta nozari saistītas arodbiedrības vērsušās pie valsts augstākajām amatpersonām ar lūgumu steidzami iesaistīties situācijas risināšanā ar smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam noteikto ASV sankciju korupcijas dēļ bloķētajiem vairāku tranzīta uzņēmumu banku kontiem. Ja valdība nerīkosies, arodbiedrības jau vistuvākajā laikā ir gatavas plašām protesta akcijām, informēja Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu arodbiedrību konsultatīvās padomes vadītājs Linards Gulbis.

Ventspils ostā strādājošās arodbiedrības ar vēstuli vērsušās pie Valsts prezidenta Egila Levita, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa, ārlietu ministra Edgara Rinkēviča, satiksmes ministra Tāļa Linkaita un pie Finanšu kapitāla un tirgus komisijas priekšsēdētājas Santas Purgailes ar aicinājumu nekavējoties iesaistīties situācijas risināšanā un sniegt bankām skaidrojumu kā rīkoties gadījumos, kad sankcionētā persona, lai arī tā Uzņēmumu reģistrā minēta kā patiesā labuma guvēja, ar tiesas lēmumu ir pilnībā nodalīta no jebkādām kontroles un ietekmes iespējām.

ASV sankcijas piemēroja Aivaram Lembergam, taču ciest nākas teju pusotram tūkstotim Ventspils ostā strādojošo uzņēmumu darbiniekiem un viņu ģimenēm. Situācija ir kritiska, un, ja valdība neiesaistīsies tās risināšanā, arodbiedrības rīkos plašas protesta akcijas,” norāda Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu arodbiedrību konsultatīvās padomes vadītājs Linards Gulbis. 

Protesta akcijās gatava iesaistīties arī Latvijas Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrība, kurā ir 4000 biedru, apstiprināja arodbiedrības valdes juridiskais padomnieks Ēriks Pūle. 

Ventspils tranzīta jomas uzņēmumu arodbiedrību vadītāji norāda, ka kredītiestāžu rīcība draud novest pie situācijas, kuras rezultātā Ventspils pilsēta var zaudēt tūkstošiem darba vietu kā tranzīta nozarē, tā arī to apkalpojošajā sfērā strādājošajiem. 

Valsts augstākās amatpersonas tiek lūgtas aizsargāt savas valsts pilsoņu tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu, kā arī nepieļaut tālāku tranzīta nozares uzņēmumu iznīcināšanu. “Daļa uzņēmumu bloķēto kontu dēļ jau tagad nevar izmaksāt darbiniekiem algas, kas vērtējams kā klajš Latvijas Republikas Satversmes 107. panta, kurš nosaka: “Ikvienam darbiniekam ir tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu”,  pārkāpums. Šī situācija Ventspils pilsētā rada arvien pieaugošu sociālo spriedzi, jo minētajos uzņēmumos strādājošo darbinieku lielākā daļa dzīvo no algas līdz algai, viņiem nav uzkrājumu un līdz ar to jau vistuvākajā nākotnē var zust arī iespēja norēķināties par pārtikas produktu iegādi savām ģimenē, medicīnas pakalpojumiem un medikamentiem, maksāt par komunālajiem pakalpojumiem un citiem izdevumiem,” teikts arodbiedrību vadītāju vēstulē.

Arodbiedrības arī norāda, ka bloķējot vai slēdzot to Ventspils ostā strādājošo tranzīta uzņēmumu kontus, kuri ar tiesas apstiprinātu Ģenerālprokuratūras lēmumu jau 2007. gadā nodoti Rūdolfa Meroni pārvaldībā, bankas pārkāpj OFAC Aivaram Lembergam noteikto sankciju robežas, jo Lembergs nekādā veidā jau vairāk kā divpadsmit gadus nekontrolē šo uzņēmumu daļas un jebkāda viņa ietekme tajos ir absolūti izslēgta.

Tranzīta nozares darbiniekus pārstāvošo arodbiedrību vadītāji uzsver, ka banku nevēlēšanās izvērtēt reālo situāciju apdraud tūkstošiem ģimeņu labklājību un dzīves kvalitāti. Nav pieļaujama situācija, kad vienai personai – Aivaram Lembergam – piemēroto OFAC sankciju dēļ nākas ciest neskaitāmiem Latvijas Republikas nodokļu maksātājiem, kuri ikdienā godprātīgi dara savu darbu, un kuriem ar Aivaru Lembergu nav ne vismazākās saistības. 

17.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com