Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati liecina, ka šā gada septembrī, salīdzinot ar 2022.gada septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis – jeb gada inflācija* – palielinājās par 3,3 %.

Komentējot šo zemāk lasāmo CSP datu apkopojumu, SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis prognozē:

“Līdz gada beigām vēl iespējama mēneša deflācijas turpināšanās. Oktobrī gada inflācija noslīdēs līdz nedaudz virs 2%. Lielākā nenoteiktība joprojām saistās ar enerģijas cenu svārstībām, kas var sabremzēt esošo inflācijas lejupslīdi. Ja ziemas periodā izvairīsimies no enerģijas cenu brāzmām, pirktspējas atjaunošanās kļūs pārliecinošāka. Tomēr vēl būs nepieciešami vairāki ceturkšņi, līdz patēriņā atgriezīsies noturīgs pieaugums. Nostabilizējoties eirozonas inflācijas perspektīvām nākamā gada sākumā parādīsies skaidrākas aprises par monetārās politikas kursa izmaiņām, kas uz gada vidu varētu nest pirmo procentu likmju samazinājumu.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2023.gada septembrī, salīdzinot ar pērnā gada devīto mēnesi, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1,5 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,6 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,6 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,5 procentpunkti), dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,4 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-1,3 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 5,7%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+13,4%), konditorejas izstrādājumiem (+10,1%). Dārgāka bija žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+8%), cūkgaļa (+11,3%), gaļas izstrādājumi (+9,1 %).

Cenas pieauga kafijai (+8,5%), svaigiem augļiem (+8,3%), svaigiem dārzeņiem (+7,9%), augļu un dārzeņu sulām (+19,0%), saldējumam (+14,3%), cukuram (+16,2%), olīveļļai (+27,5%), atspirdzinošajiem dzērieniem (+19,3%), olām (+8,6%), kartupeļiem (+11,7%). Dārgākas bija arī mērces un garšvielu piedevas (+17,8%), saldumi (+16,2%), žāvēti, citādi konservēti vai apstrādāti dārzeņi (+14,9 %). Savukārt cenu kritums bija pienam (-12,8%), sviestam (-20,6%),  mājputnu gaļai (-5,7%), piena produktiem (-5,7%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 9%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 10,2% – sadārdzinoties alum, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 6,8%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenu līmenis vidēji samazinājās par 6,4%. Gada laikā būtiskākais cenu kritums bija elektroenerģijai (-26,7%).

Cenas samazinājās cietajam kurināmajam (-23,2%) un dabasgāzei (-25,8%). Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+7,6 %), siltumenerģija (+2,3%), ūdensapgāde (+13,3%), atkritumu savākšana (+13,9%). Dārgāka bija mājokļa īres maksa, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi, kā arī materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam. Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis kāpa par 9,4%.

Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi, kā arī zobārstniecības pakalpojumi.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 7,5%, sadārdzinoties barībai lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, ziediem, laikrakstiem un žurnāliem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 9,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāki bija frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, uzturēšanās izmaksas veco ļaužu pansionātos, autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, telekomunikāciju pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās degvielai (-4,3 %).

CSP norāda, ka, salīdzinot ar 2015.gadu, patēriņa cenas 2023.gada septembrī bija par 43,8% augstākas: precēm cenas pieauga par 44,6 %, bet pakalpojumiem – par 39,4%.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā – šā gada septembri salīdzinot ar augustu – samazinājās par 0,4%. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-1,0 procentpunkts), pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (-0,1 procentpunkts), kā arī apģērbam un apaviem (+0,3 procentpunkti), ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,2 procentpunkti), dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,1 procentpunkts).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,3%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu bija maizei, kas akciju ietekmē bija par 2% lētāka. Cenas samazinājās svaigiem dārzeņiem (-2,5%) un kartupeļiem (-7,4%). Akciju ietekmē cenas krita augu eļļai (-9%), miltiem un citiem graudaugiem (-3,1%), kafijai (-0,6%). Lētākas bija svaigas vai atdzesētas zivis (-6,8%), šokolāde (-2,5%). Savukārt noslēdzoties akcijām, dārgāki bija konditorejas izstrādājumi (+2,6%), piens (+4,4%), atspirdzinošie dzērieni (+6,1%). Mēneša laikā sadārdzinājās saldumi (+10,2%) un olīveļļa (+5,9%).

Apģērbu un apavu grupā cenas pieauga par 5%. Sākoties jaunās rudens sezonas kolekcijas preču tirdzniecībai, cenas kāpa apģērbiem par 4,4%, apaviem – par 7,9%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 5,5%. Būtiskākais cenu kritums grupā mēneša laikā bija elektroenerģijai (-19,9%). Ar 1.septembri ir stājies spēkā elektroapgādes tarifa fiksētās maksas daļas samazinājums fiziskām personām par 60%. Lētāks bija cietais kurināmais, kanalizācijas pakalpojumi un ūdensapgāde. Savukārt dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 1,8%, ko lielākoties ietekmēja degvielas cenu kāpums par 4,8%. Dīzeļdegvielai cenas pieauga par 6,6%, benzīnam – par 3,4 %, savukārt auto gāzes cenas samazinājās – par 1,3 %. Lētāki kļuva pasažieru aviopārvadājumi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 1%. Būtiskākais cenu kritums grupā mēneša laikā bija viesnīcu pakalpojumiem. Savukārt dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas pieauga par 2,8%. Galvenokārt noslēdzoties akcijām, dārgākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi. Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums bija mājokļa mēbelēm, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Savukārt cenu pieaugums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, augstākajai izglītībai, pirmsskolas izglītībai, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, ziediem, ziņo CSP

*Gada inflācija atspoguļo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.

 

11.10.2023. / Autors: BNN / Foto: Wiebke Heuser / Flickr