Vairāk nekā puse (60%) vecāku atzīst, ka viņu mājās bērniem ir praktiski tikai veikalā iegādātas rotaļlietas, liecina vecāku medija Māmiņu klubs veiktās aptaujas rezultāti.

Aptaujā noskaidrots, ka 38% gadījumu vienam bērnam piederošu mantu kastes vērtība ir 100 – 300 eiro robežās. 25% vecāku atzīmējuši, ka viņu bērnu mantu kastes ir līdz 100 eiro vērta. 21% bērnu pieder rotaļlietas 300 – 500 eiro vērtībā. Savukārt 16% gadījumu, vecāki atzīst, ka bērnu rotaļlietu vērtība ir robežās no 500 – 1 000 eiro un vairāk.

Visvērtīgākās mantu kastes atrodamas bērniem, kas dzīvo Rīgā, Jelgavā un Jūrmalā un tās iegādātas 3-5 gadus veciem bērniem un šie bērni, lielākoties, ir vienīgie bērni ģimenē. Tāpat – aptaujā noskaidrots, ka dārgākās rotaļlietu kastes pieder zēniem.

Kas ietilpst Latvijas bērnu mantu kastēs?
1. vieta – Attīstošās rotaļlietas – 35%
2. vieta – Kolekcionējami priekšmeti – 20%
3. vieta – Dažādi konstruktori (rotaļlietas, kur tiek celtas, būvētas vai veidotas dažādas konstrukcijas) – 17%
4. vieta – Transportlīdzekļi (rotaļlietas, kas ir transportlīdzekļu modeļi mazākā mērogā salīdzinot ar realitāti) – 7%
5. vieta – Ciparu (digitālās) rotaļlietas – 6%
6. vieta – Lelles un figūriņas (rotaļlietas, kas pēc izskata ir līdzīgas cilvēkam) – 5%
7. vieta – Mīklas jeb puzles (rotaļlietas, kur jāliek kopā dažādi gabaliņi, lai iegūtu vienu noteiktu) – 4%
8. vieta – Fizisko aktivitāšu rotaļlietas (bumbas, sporta inventārs) – 3%
9.vieta – Muzikālās rotaļlietas – 2%

Zēniem TOP 5 iekļauti konstruktori; kolekcionējamie priekšmeti; attīstošās rotaļlietas; transportlīdzekļi; mīkstās rotaļlietas. Savukārt pētījuma rezultātā noskaidrots, ka meitenēm TOP 5 sākas ar attīstošām rotaļlietām; kolekcionējami priekšmetiem; konstruktoriem; ciparu/digitālās rotaļlietas; mīkstās rotaļlietas.

Māmiņu kluba Vecāku skolas pedagoģe Klaudija Hēla norāda uz to, ka bērnam ir nepieciešamas rotaļlietas, bet svarīgi zināt, kādas. Rotaļlietas galvenā būtība – tām jāveicina bērna iztēli un rotaļāšanās, nevis jābūt tādām, kuras jau pašas pasaka priekšā, kas ar viņām ir jādara.

Rotaļāšanās ir process, kas nodrošina bērna pilnvērtīgu attīstību jau no pirmajām dzīves dienām un veido pamatus bērna sagatavotībai skolai. Tāpēc ir svarīgi piedāvāt bērnam atbilstošas rotaļlietas, kas attīsta tā prasmes un veicina loģisko domāšanu.

39% vecāku Māmiņu kluba aptaujā atzīst, ka kopā ar bērnu negatavo rotaļlietas, bet to gribētu, 41% vecāku to dažreiz dara, tad, ja tam atrod brīvu laiku. Tikai 6% vecāku atzīst, ka gatavo rotaļlietas mājās un dara to kopā ar bērnu. 14% vecāku ir atklāti un atzīst, ka viņi nemāk, viņiem nepatīk un nepadodas rotaļlietu gatavošana.

Tāpat, aptaujā vecāki, kuri ir atzīmējuši, ka gatavo rotaļlietas kopā ar bērnu, dalās ar informāciju par to, kur smelties iedvesmu pašgatavotām rotaļlietām. Lielākoties – ideju krātuvē – Pinterest, sociālajā vietnē Facebook, domubiedru grupās, tāpat arī izmantojot meklēšanas rīku Google, kur ievadot dažādus atslēgvārdus tiek pie vēlamajiem pamācību materiāliem video, foto un aprakstu formātā.

Aptaujas rezultāti norāda, ka 50% aptaujāto vecāku bērniem iegādājas rotaļlietas pēc pieprasījuma, kurā ietilpst bērnu vēlmes, citu ieteikumi un aktualitāte starp vienaudžiem. 32% atzīst, ka ir izveidojuši īpašus noteikumus, jeb kārtību kādā tiek iegādātas rotaļlietas ģimenē, tomēr, ne vienmēr to izdodas ievērot.

Visbiežāk rotaļlietas vecāki saviem bērniem iegādājas ne biežāk kā 1x mēnesī. Uz to norādījuši 44% vecāku. Retāk kā 1x mēnesī, rotaļlietas tiek iegādātas 32% gadījumu. Reizi nedēļā rotaļlietas bērniem iegādājas 10% no aptaujātajiem vecākiem. Atlikušie 14 % sadalās starp vecākiem, kuri rotaļlietas iegādājas tikai svētkos vai retāk kā 1x trīs mēnešos, tādi, kuri uzskata, ka viņu mājās jau ir gana daudz rotaļlietu vai pēc nepieciešamības vai, ja tiek ieraudzīts, kas īpašs un interesants.

Mūsdienās vecāki apzinās, ka bērnam piedāvātās rotaļlietas tieši ietekmē to attīstību, tāpēc arī šobrīd, aptaujā kā galvenais kritērijs rotaļlietu izvēlē tiek atzīmēts atbilstība bērna vecumam. Tam seko praktiskums un pielietojums. Kā nākamais svarīgākais kritērijs tika atzīmēta kvalitāte. Cena kā faktors tiek minēts tikai kā ceturtais svarīgākais. Ražotājs vai citu ieteikumi noslēdz izvēles kritēriju TOP 5.

Teju puse, jeb 46% vecāku atzīst, ka rotaļlietu daudzums mājās ir pietiekams, 36% apzinās, ka bērniem mājās rotaļlietu ir pārāk daudz, 13% gribētu, lai rotaļlietu ir vairāk. Pārējo vecāku atbildes dalās starp «rotaļlietu ir gana daudz, lai bērnam būtu interesanti» un atbildēm kurās norādīts, ka ne rotaļlietu daudzums, bet kopā pavadītais laiks ir nozīmīgāks par mājās esošajām rotaļlietām.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: SXC