Ventspils muzejs pirmoreiz Latvijā organizē Viduslaiku mūzikas festivālu, kas notiks Livonijas ordeņa pilī 9. un 10.jūnijā.

Viduslaiku mūzikas jomā Latvijā šādi festivāli līdz šim nav notikuši, un Ventspils muzejs Livonijas ordeņa pils ar savu 700 gadu ilgo vēsturi, izcilo akustiku, dažādajām telpām ar koncertu iespējām ir piemērota vide šādam notikumam, norāda muzejs. Festivāla rīkotāji uzsver, ka viena no festivāla plānotajām nākotnes sadaļām ir sadarbība ar Ventspils Mūzikas vidusskolu meistarklašu un lekciju formā. Šogad būs pieteikums festivālam – publiska lekcija plašai auditorijai par viduslaiku mūziku un vienas dienas mūzikas festivāls Livonijas ordeņa pilī, kas pieskaņots bruņinieku turnīram Lilium Vindaviensis, kurā piedalīsies seno cīņu klubi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Baltkrievijas.

Guntara Prāņa lekcija par viduslaiku mūziku notiks 9.jūnijā plkst.12 Ventspils bibliotēkā. Lekcijā ar video un audio piemēru palīdzību klausītājs tiks aizvests uz tālo un noslēpumaino viduslaiku pasauli, kurā blakus meditatīvajam gregoriskajam korālim klosteros eksistēja arī tādas temperamentīgas mūzikas formas kā trubadūru dziesmas un mistēriju spēles. Tas viss savulaik veidoja Vakareiropas mūzikas pamatus, kuru ietekme sniedzas līdz pat mūsdienām. Prānis ir asociētais profesors J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedrā, kā arī senās mūzikas ansambļa Schola Cantorum Riga dibinātājs un vadītājs, sniedz meistarklases un lasa vieslekcijas Latvijā un ārzemēs.

Ventspils Livonijas ordeņa pilī festivāla programma piedāvās iepazīt seno un noslēpumaino viduslaiku pasauli dažādās skaņās un repertuāros. Blakus gregoriskajam korālim un dūdu skaņām būs iespēja dzirdēt divus unikālus un Latvijā faktiski nepazīstamus instrumentus – rata liru un organetto. Organetto ir ērģeļu priekštecis, ko novieto uz viena ceļa un spēlē ar vienu roku, ar otru darbinot rokas plēšas.

10.jūnijā plkst.16 Livonijas ordeņa pilī koncertprogrammā iekļauta Hildegardes fon Bingenas proza un mūzika, ko atskaņos Ieva Parša (soprāns) un Ieva Nīmane (blokflauta). Plkst.18 apmeklētāji aicināti noklausīties Organetto & Clavisimbalum – eksotiskos viduslaiku instrumentus, kas Latvijā skanēs pirmo reizi Ilzes Bertrānas izpildījumā, papildinot muzicēšanu ar stāstījumu. Plkst.20 programmā gregoriskie dziedājumi un dūdas ansambļa Schola Cantorum Riga un Ievas Nīmanes (dūdas) izpildījumā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ieva Lūka/LETA