No šā gada 30. novembra plānveida operācijas un pacientu uzņemšana plānveida ārstēšanai ķirurģijas profilā stacionārā un dienas stacionārā Ventspils slimnīcā uz nenoteiktu laiku tiek ierobežota. Slimnīcas darbinieki apzina visus pacientus individuāli, kuriem tika plānotas plānveida operācijas.

(No informācijas Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas mājaslapā)

***

Kā jau ierasts, tautas mutvārdu daiļrade anekdošu formā mēdz izpausties par katru īstu vai iedomātu aktualitāti. Un, protams, pašreizējā satraucošā situācija ar kārtējo Covid-19 vilni nav izņēmums. Viena no jaunākajām anekdotēm vēsta: reklāmas speciālistam jautā, kādai auditorijai būs domāta viņa jaunākā kampaņa. Viņš atbild: plakanās Zemes atbalstītājiem, reptiļcilvēku sazvērestības piekritējiem un antivakceriem. Jo kampaņā reklamēs “finanšu piramīdu”…

Tāda skaudra patiesība, izteiktā sarkasma veidā, protams, var “mīkstināt” uztveri par patieso situāciju, taču nevar to mainīt. Bet patiesība ir vienkārša: Latvijā vakcinēto kopskaits joprojām nepārsniedz 50 procentus no iedzīvotājiem. Un šajā rādītājā mēs esam pārliecinoši apakšgala trijniekā Eiropas Savienībā – kā ierasts, kopā ar tradicionāli visos rādītājos sliktākajām Bulgāriju un Rumāniju. Un vainot visā “ļauno valdību”, kas kaut ko ne tā ir spējusi izskaidrot, vai mediķus, kuri “prot tikai draudēt, tāpēc es nevakcinēšos” ir vienkārši absurdi… Jo vīruss vairs nebūt nav nekāds “jaunais un nezināmais”, sekas ir saprotamas katram, kas prot lasīt vismaz ābeces līmenī, un katram, kurš nav akls un kurls… Gan tiešā, gan pārnestā šo vārdu nozīmē.

Diezin vai būs daudz tādu (tostarp – arī vakcinēto), kuriem gandarījumu sagādā jauni ierobežojumi, sabiedrības “dalīšana” vakcinētajos un nevakcinētajos, veselības pakalpojumu ierobežošana u.t.t. Tomēr cita ceļa laikam jau nav. Ja nesaprot ar labu, tad jāpārliecina doties uz vakcinācijas punktu ar ļaunu. Protams, likt nevakcinētajiem pašiem apmaksāt savu uzturēšanos slimnīcā Covid-19 saslimšanas gadījumā būtu galējs solis, bet… Kādā diskusijā TV “zilajā ekrānā” viens no antivakcinācijas kampaņas vadoņiem pauda, ka viņš arī maksājot nodokļus, tāpēc viņam ārstēšana pienākoties. Tiesa gan, viņš aizmirsa pateikt, ka par viņa samaksātajiem nodokļiem valsts jau ir piedāvājusi risinājumu, kā slimnīcā nenonākt – proti, finansējusi vakcīnas un vakcināciju. Līdz ar to nevakcinēšanās kā konkrētā personāža izvēle tomēr ir viņa brīva griba, kura (esot risinājumam, kā nenoslogot slimnīcas) nudien nebūtu jāapmaksā no visu nodokļu maksātāju kabatas. Taču tā, nenoliedzami, pagaidām ir tikai filozofēšana “kas būtu, ja būtu”.

Pārliecināt pārliecinātos un fanātiski ticīgos nav iespējams (lai kādi būtu argumenti) un, jāsaka godīgi, arī nav nepieciešams. Taču sausā un nepielūdzamā statistika un aptaujas liecina, ka šādu, reliģiskam fanātismam atbilstošu, pilsoņu mums patiesībā nav nemaz tik daudz – nieka 10 procenti (kas arī ir īstais dažādu antivakcerisma jaunpartiju elektorāts). Tātad atlikušie 40% nevakcinēto ir vai nu pārslimojuši, vai arī veido inerto “pelēko masu”, kura, kā ierasts, “nevar saņemties” – ne tāpēc, ka būtu pret vakcīnām, bet gan (atkal – kā ierasts) vadās pēc principa “kamēr nekas nav ar mani noticis, no dīvāna nepiecelšos”. Bet šīs “masas” iekustināšana uz rīcību ir iespējama tikai pa diviem ceļiem: vai nu burkāns, vai pātaga. Kā uzskatāmi pierāda saslimšanas augšupejošā līkne un slimnīcas piepildošo smago pacientu skaits, burkānu raža laikam jau ir izlietota. Tātad atliek vienīgi pātagas mehānisms. Lai cik nepopulārs tas nebūtu. Un kas gan var būt ietekmīgāks motivators kā, piemēram, aizliegums nevakcinētajiem apmeklēt lielveikalus… Vai ne? 

Pirms mēneša Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena uzrunā Eiropas Parlamentam uzslavēja eiropiešus, norādot, ka ES kopējā vakcinācijas aptvere sasniegusi 70% bloka dalībvalstīs… Viņa diplomātiski paklusēja par tiem “sava ceļa gājējiem” dažās valstīs, kuri labāk gatavi mirt, bet ne vakcinēties.

***

6. oktobrī Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā ārstējās jau 28 Covid-19 pacienti… Vēl pirms mēneša Covid-19 nodaļa Ventspilī nebija nepieciešama.

 

8.10.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs