Šogad spiediens palielināt algas saglabāsies ļoti augsts, jo īpaši publiskajā pārvaldē, kas stimulēs pieaugumu arī privātajā sektorā, prognozē SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Viņš norāda, ka pērnā gada pirmie trīs ceturkšņi iezīmējās ar negaidītu darba samaksas pieauguma kritumu, kas lika samazināt arī prognozes. Taču pēdējā ceturkšņa dati liecina, ka algu pieaugums gada beigās ir aizsniedzies līdz 5,9%. Turklāt ir pārskatīts arī iepriekšējo ceturkšņu veikums, kas uzrāda pozitīvāku algu dinamiku. Rezultātā pērn vidējā alga ir palielinājusies par 41 eiro jeb 5%, kas ir zemāks gada pieauguma temps nekā 2015. gadā (6,8%).

“Zemas izaugsmes apstākļi un piezemētais perspektīvu vērtējums, kā arī nelielais minimālās darba algas paaugstinājums bija galvenie faktori, kas lika darba samaksas kāpumam sabremzēties,” norādīja eksperts. “Uzņēmēju fokuss joprojām ir izmaksu kontrole, kas pārskatāmā perspektīvā saglabāsies. Tādēļ vērojamā izmaksu efektivizācija ritēs pārvērtējot darbinieku skaitu, kas atbrīvotu iespējas darba samaksas palielinājumam, nodrošinātu investīciju iespējas un peļņu.”

Viņaprāt, šogad ekonomikas izaugsme paātrināsies, kas liks nedaudz aktīvāk augt arī algām. “Spiediens palielināt algas saglabāsies ļoti augsts, jo īpaši publiskajā pārvaldē, kas stimulēs pieaugumu arī privātajā sektorā. Uzņēmējiem ir jābūt gataviem investēt, attīstīties, lai nodrošinātu tālāku algu kāpumu. Ņemot vērā izmaiņas datos, šogad kāpums varētu balansēt ap 5,5%. Atgūstoties inflācijai, pirktspējas pieaugums palēnināsies,” prognozēja eksperts.