Ienākumu samazinājums – tikai 27%!

1033

“Hokeja klubs “Venta 2002”” vidēji gadā veido tikai daļu jeb 27% no ledus laukuma noslogojuma”. Tā savā atbildē kādam komentētājam portālā “ventspils.lv” paziņo Ventspils pašvaldībai piederošais SIA “Olimpiskais centrs “Ventspils”” (OC “Ventspils”), liekot noprast, ka noslogojuma, tātad arī ieņēmuma daļas varbūtēja zaudēšana, nerada nekādu satraukumu OC “Ventspils” vadībai.

OC “Ventspils” atbilde tika sniegta uz ventspilnieku bažām saistībā ar Ventspils bērnu un jauniešu hokeja turpmāko likteni apstākļos, kad Ventspils pilsētas dome pretojas tradīcijām bagātā bērnu un jauniešu sporta veida iekļaušanai pašvaldības sporta skolas sastāvā, vienlaikus atsakoties no sadarbības ar līdzšinējo funkciju nodrošinātāju. Pēc būtības Ventspils pilsētas domei, atsakoties pienācīgi pildīt savas funkcijas, tiek apdraudēts arī domei piederošā  OC “Ventspils” finansiālais stāvoklis.

Šokējoši! Tā vietā, lai savu interešu vārdā mestos aizstāvēt savu klientu, OC “Ventspils” būtībā paziņo – ja kas, zaudēsim tikai 27% no halles ienākumiem.

Tajā pat laikā OC “Ventspils” aicina Latvijas Darba devēju konfederāciju iesaistīties OC “Ventspils” finansiālās situācijas glābšanā, proti, vērsties pie valdības ar ierosinājumu mainīt 2020. gada 26. martā izsludinātos MK Noteikumus Nr. 165.

Spēkā esošo MK Noteikumu būtība ir ar dīkstāves pabalstu piešķiršanu palīdzēt tikai tiem sporta nozares uzņēmumiem, kuru dominējošie īpašnieki nav pašvaldības.

Pašvaldību kontrolē esošo sporta nozares uzņēmumu glābšana tika atstāta pašvaldību kompetencē, kas OC “Ventspils” ieskatā, klaji diskriminējot atsevišķus darba devējus vienas nozares ietvaros. Acīmredzot, OC “Ventspils” ir aizmirsusi līdzšinējo nozares uzņēmumu diskriminējošo situāciju, kurā OC “Ventspils” piederība Ventspils pilsētas domei, tai devusi (arī ikgadēju miljonu vērtu dotāciju dēļ) būtisku pārākumu pār pārējiem savas nozares konkurentiem, kuriem patreiz pienākas valsts atbalsts.

Aldons Vrubļevskis pareģa lomā

Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis prognozē, ka ārkārtas stāvokļa pagarināšanas gadījumā pēc 12.maija dažiem olimpiskajiem centriem var iestāties maksātnespēja. Uz jautājumu, vai Vrubļevskim ir zināmi konkrēti sporta centri, kam šādas problēmas var rasties, LOK prezidents atbildēja, ka viņam nav precīzas informācijas vai skaitļu, bet viņam šķiet, ka šādas situācijas var veidoties.

“Noteiktie ierobežojumi ir nesuši savu artavu, tāpēc, ja netiks veikti kādi atbalsta mehānismi, tad var notikt sliktākais scenārijs, lai gan es ceru, ka pašvaldības, kuru teritorijā atrodas sporta centri, izdarīs visu maksimālo, ka līdz tam nenonāks”, tā Vrubļevskis.

Vai tiešām ilggadējs LOK vadītājs, tiešais atbildīgais par LOK ieguldījumiem Olimpiskajos centros, nav informēts par to finanšu veselību pirms un patreizējās pandēmijas laikā? Kā zināms, vēl nesen Vrubļevskis atradās OC “Ventspils”  štatā un saņēma ievērojamu algu par kapitāla daļu turētāja pārstāvja  pienākumu pildīšanu, tāpēc viņam būtu jāzin labāk kā nevienam, ka OC “Ventspils” finanšu stāvoklis jau pirms Covid-19 krīzes nebija spožs, lai neteiktu traģisks.

OC “Ventspils” finanšu veselība

Visticamāk, viens no pirmajiem Vrubļevska pieminētajiem maksātnespējas kandidātiem varētu būt paša Vrubļevska un Lemberga ilggadēji kūrētais un pārvaldītais OC “Ventspils”, kurš šādā situācijā ir nonācis tieši abu kungu ilgstošās pārvaldes rezultātā.

Par OC “Ventspils” finanšu situāciju jau 2019.gada aprīlī portālā bnn.lv  informēja Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis rakstā “Olimpiskais centrs “Ventspils” pēc būtības jau sen bankrotējis”. Rakstu iespējams izlasīt šeit.

“OC “Ventspils” bez būtiskas pašvaldības un valsts palīdzības nespētu nodrošināt pat pusi no sporta būvju apsaimniekošanas izmaksām,” uzskata Landmanis un norāda, ka ne mazāk kā divi miljoni eiro no pašvaldības sportam atvēlētajiem līdzekļiem tiek tērēti komunālajiem maksājumiem un citiem ar sporta un izklaides objektu uzturēšanu saistīto izdevumu segšanai, kas nav pareizi un liecina par nepārdomātiem sporta objektu izveides lēmumiem un sportam atvēlēto līdzekļu neefektīvu izmantošanu.

Arī līdzšinējā situācija demonstrē, ka Ventspils pilsētas domes mākslīgi radītais OC “Ventspils” pārākums pār konkurentiem, pašam OC “Ventspils” ir nodarījis vairāk ļauna, nekā laba. Uzņēmums nav iemācījies strādāt līdzvērtīgas konkurences apstākļos, ir nesaimniecisks, neefektīvs, ko uzskatāmi parāda raksta sākumā pieminētā OC “Ventspils” attieksme. Tāda domāšana privātu uzņēmumu novestu pie bankrota.

Valsts atbilde OC “Ventspils”

Izglītības un Zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs apliecina, ka arī turpmāk pašvaldību kontrolē esošo Olimpisko centru glābšana būs attiecīgo pašvaldību ziņā.  Valsts atļaus tiem saņemt vietvaru atbalstu pamatkapitāla palielināšanai, ja nepieciešams, šo mērķu realizēšanai pašvaldībām piešķirot valsts budžeta aizdevumus. Tātad, tas nozīmē, ka atbildība par OC “Ventspils” likteni būs vien jāuzņemas kapitāldaļu turētājiem – Ventspils pilsētas domei un Latvijas Olimpiskajai komitejai, kas arī līdz šim noteica uzņēmuma attīstības virzību un pārvaldības kvalitāti.

“Reizēm nedabūt to, ko vēlies, ir brīnišķīga veiksme” /Viņa Svētība Dalailama/

Jācer, ka pēc gadiem šis Dalailamas teiciens būs attiecināms arī uz esošiem Latvijas sporta dzīves segmentiem, kuriem ir nepieciešama būtiska stratēģijas maiņa un uzlabojumi. OC “Ventspils” un Ventspils sporta dzīves atbalsta sistēma jau sen prasa “ķirurģisku” iejaukšanos, kura miera apstākļos nebūtu iespējama. Tikai laiks rādīs, vai situācija tiks efektīvi izmantota, tāpēc novēlam atbildīgajiem nepretoties pārmaiņu vējiem, mainīt attieksmi un pieņemt sporta attīstībai pareizos lēmumus.

23.04.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs