KNAB pārbauda OFAC ziņoto, ka Lembergs korumpējis amatpersonas

580

Nosakot sankcijas no amata pienākumu pildīšanas atstādinātajam Ventspils mēram  Aivaram Lembergam, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) norādīja, ka A. Lembergs esot ietekmējis un korumpējis amatpersonas. Tagad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par šajā paziņojumā pausto informāciju sācis pārbaudi.

Paziņojumā par ASV sankciju noteikšanu Aivaram Lembergam, OFAC norādīja, ka Latvijas oligarhs Lembergs sankcijām pakļauts kā pašreizējā vai bijusī amatpersona, kas atbildīga vai līdzdalīga, vai tieši vai netieši iesaistīta korupcijā, ieskaitot par valsts līdzekļu šķērdēšanu, privātu līdzekļu piesavināšanos personīgam labumam, ar valdības līgumiem saistītu korupciju, vai dabas resursu ieguvi vai kukuļņemšanu.

OFAC norādījis, ka Lembergs izmantojis savu ietekmi pār politisko partiju vadību, lai veidotu valdības personālu un amatos ieliktu noteiktas valdības amatpersonas, kā arī izjauktu citu valdības amatpersonu nokļūšanu vadošos amatos. Turklāt Lembergs esot ietekmējis un korumpējis tiesībsargājošo iestāžu amatpersonas, lai aizsargātu savas intereses un gāztu politiķus, kurus viņš nespēj kontrolēt.

OFAC arī uzsvēra, ka Lembergs atkārtoti apsūdzēts par naudas atmazgāšanu, kukuļošanu un varas ļaunprātīgu izmantošanu. “Lembergs kontrolē struktūras ar politisko partiju un korumpētu politiķu palīdzību un sistemātiski izmanto šīs struktūras un personas savam personīgajam ekonomiskajam labumam,” norāda OFAC.

Saskaņā ar KNAB priekšnieka Jēkaba Straumes šā gada februārī teikto,  KNAB lūdzis ASV detalizētu informāciju saistībā ar OFAC paziņojumu.Tomēr birojs nesniedz plašāku informāciju par pārbaudi, pieprasītās informācijas saturu, kā arī par to, vai KNAB saņēmis atbildi no ASV.

Tikmēr Rīgas apgabaltiesa jau vienpadsmit gadus skata krimināllietu, kurā Lembergs apsūdzēts par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Aivara Lemberga dēls Anrijs Lembergs un A. Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

23.04.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto: Ekrānšāviņš