Covid-19 – kārtējā iespēja pavērot Lembergu no malas

849

Covid-19 vīruss ir ļoti iespaidīgs un krāšņs. Skaisti vizualizēts. Izraisa nāvi un ciešanas apjomos, kas spēj mainīt pasauli un cilvēku uzvedību. Ātri un bez žēlastības. Pat ASV prezidents Donalds Tramps un Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, sastapušies ar vīrusa skarbumu, ir spiesti piezemēt iepriekš nereti aroganto un paštaisno valodu. Tas ir iespaidīgi, ka pasaules varenie mainās. Arī Aivars Lembergs. Kā raksta “Neatkarīgā Rīta Avīze”, viņš pat ir žēlojies Rīgas apgabaltiesā un pieprasījis respektēt bīstamo vīrusu. Ironiskā kārtā, šķiet, vairāk tāpēc, lai novilcinātu iztiesāšanu, atliktu tiesas sēdes paša krimināllietā.

Kāpēc gan ne! Krīzē daudzi saskata iespējas, un steidz tās izmantot savās interesēs. Galu galā līdzās eksistenciāliem izaicinājumiem, pulcēšanās ierobežojumiem, dzīves kvalitātes lejupslīdei vai pat postam, notiek arī pozitīvas pārmaiņas. Rodas daudz jaunu iespēju, radoši, inovatīvi un efektīvi darba organizācijas risinājumi. Lai gan Lembergs sevi slavē par Ventspilī uzsākto medicīnisko sejas masku ražošanu, ir iespējas, kas joprojām netiek izmantotas.

Tādējādi krīze daudziem atver acis, rada iespēju paskatīties uz sabiedrību no malas. Kā ierasts pilsētā ar rītdienu, vizionārs Lembergs turpina gānīt Kariņa valdību. Tā esot absolūti rīcības nespējīga! Brīvostā pārkrauto kravu apjoms katastrofāli esot krities tieši valdības dēļ. Satiksmes ministra Linkaita mērķis vienmēr esot bijis sagraut Latvijas tranzītu! Turklāt kravu kritumam ar Covid-19 globālo pandēmiju neesot nekāda sakara. Rezultātā Ventspils pilsētas pašvaldības ieņēmumi samazināšoties 4 miljonu eiro apmērā. Turklāt, kā norāda Lembergs, rīdziniekus Ventspilī notiekošais, tās problemātika un vēsture, kur nu vēl pilsētas promenādes objektu ieceres, nemaz neinteresējot!

Jāatzīst, valdības interese par Ventspilī notiekošo tiešām ir nepamatoti zema. Pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce nerīkojas pat tad, ja Administratīvā apgabaltiesa 27. marta spriedumā ir strikti pateikusi, ka Ventspils pilsētas pašvaldībā organizētais darbs neatbilst normatīvajos aktos noteiktajam. Spriedumā ir nepārprotami atzīts, ka četru opozīcijas deputātu – Ģirta Valda Kristovska, Daces Kornas, Aivja Landmaņa un Ivara Landmaņa – tiesības pilnvērtīgi piedalīties domes, kā arī tās komisiju darbā tiek mērķtiecīgi kavētas! Un tomēr, atšķirībā no uzstājības pret Rīgas domi, ministrs Pūce nesteidz pieprasīt pilnvērtīgas, likumā noteiktās darbības iespējas Ventspils mazākuma deputātiem.

Ironiskā kārtā vienlaikus, Covid-19 kontekstā, Ventspils autoritārā un prettiesiskā režīma iemiesotājs Lembergs par savām tiesībām un interesēm ir aktīvi apelējis pie Rīgas apgabaltiesas sirdsapziņas. Lai pamatotu tiesas sēžu atlikšanu paša krimināllietā līdz ārkārtas situācijas beigām, viņš lietojis pat tādus eksistenciālus argumentus, kā piederība paaugstināta riska vecuma grupai, minējis par problēmām ar sirdi. Lemberga vedeklas brālim piederošais laikraksts “Neatkarīgā Rīta Avīze” 14. aprīlī pat rakstīja, ka Ventspils pilsētas domes vadītājs Rīgas apgabaltiesā esot teicis: “Godātā tiesa! Pieņemsim, es saslimšu un nomiršu no koronavīrusa. Kā jūs jutīsieties visu savu atlikušo mūžu? Jūs pēc būtības būsiet slepkavības veicinātāji?” Turklāt Ventspils mazākuma deputātu tiesību ierobežošanas ideologs ir zīmīgi uzsvēris, ka “tiesa objektīva ir tikai tad, ja tā vienādās situācijās rīkojas vienādi. Šai gadījumā tas tā nav! Tāpēc es aicinu neriskēt ne tikai ar mani, bet arī ar pārējo, ar ģimenes locekļu veselību. Protams, jūs neviens netiesās, ja es te nomiršu no tā koronavīrusa. Par to ir skaidrs. Jo jūs nebūsiet aplipinājuši, bet morālā puse jums paliks.”

Paņēmiens, kuru Lembergs lietojis Rīgas apgabaltiesā, visticamāk, ticis iecerēts cīņai par neinformēto cilvēku auditorijas prātiem. Informatīvajā karā tradicionāli tiek likti lietā meli un sazvērestības teorijas. Arī ASV prezidents Tramps, lai mīkstinātu sava paštaisnuma un bezdarbības Covid-19 vīrusa ierobežošanā sekas, ir meties uzbrukumā Pasaules veselības organizācijai, apsūdzot to Covid-19 vīrusa nopietnības sākotnējā slēpšanā. Diemžēl jāatzīst, ka vairumā līdzīgu gadījumu demokrātija ir paralizēta neslēptas bezkaunības priekšā. To uzskatāmi apliecina žurnāla “Privātā Dzīve” 14. aprīļa publikācija, kurā Lembergs norāda, ka viņš īpaši nestreso par vīrusu. Tas viņam šķietot nedaudz pārspīlēti. Taču viņš esot paklausīgs pilsonis, kas pilda “valdības noteiktos drošības pasākumus, jo savas pilsētas iedzīvotājiem jārāda piemērs”.

To, kādu piemēru pilsētas iedzīvotājiem rāda smagos noziegumos apsūdzēts domes vadītājs, uzrāda abās 14. aprīļa publikācijās lietotā diametrāli atšķirīgā argumentācija, tātad atšķirīgie mērķi. Turklāt Lemberga aicinājums Rīgas apgabaltiesai vienādās situācijās rīkoties vienādi un apelēšana pie morāli ētiskiem jautājumiem, reizē ir izgaismojusi Lemberga divkosību paša vadītajā Ventspils pilsētas domē. Proti, jau kopš 19. marta domes vadība nesniedz atbildi uz mazākuma deputātu iesniegumu “Par Covid-19 infekcijas izplatīšanās novēršanas pasākumiem”! Domes darbības uzlabošanas priekšlikumu starpā tiek ignorēta minēto četru deputātu prasība domes, komiteju un komisiju sēdes noturēt attālināti, tas ir, līdzīgi kā rīkojas daudzas valsts pārvaldes iestādes un pašvaldības.

Protams, vienmēr var diskutēt, vai Covid-19 pandēmijas laikā dezinfekcijas līdzekļu lietošana un distances ievērošana, kā to iesaka atsevišķi Ventspils pilsētas domes darbinieki, ir pietiekami efektīvs pasākums. Vienmēr var diskutēt. Taču ir skaidrs, ka, noraidot mazākuma deputātu priekšlikumu domes sēdes noturēt attālināti, netiek izmantota iespēja pārliecināties par Ventspils pilsētas domes informācijas un komunikāciju sistēmas darbību krīzes situācijā.

Taču ir vēl kāda īpaša nianse. Ir publiski zināms, ka Rīgas apgabaltiesa ir konstatējusi Anrijam Lembergam, ar kuru domes priekšsēdētājs atrodas uz viena apsūdzēto sola, acīmredzamas elpceļu problēmas. Tāpēc tiesa ir uzdevusi Valsts policijai pārbaudīt iespējamus viņa pašizolācijas prasību pārkāpumus. Par paša ģimenes saskarsmes ar infekciju problēmu pašvaldības vadītājs Lembergs mazākuma deputātus nav informējis. Tas ir bezatbildīgi. Īpaši tad, ja, vienlaikus pieprasot atcelt Rīgas apgabaltiesas sēdes, Lembergs atsaucas uz Covid-19 pandēmijas riskiem, norāda uz rūpēm par paša un ģimenes locekļu veselību.

Ventspils pilsētas domē sēdes joprojām netiek noturētas attālināti. Tiek ciniski ignorētas citu līdzcilvēku, tajā skaitā Ventspils pilsētas domes mazākuma deputātu, arī viņu ģimeņu veselības intereses.

24.04.2020./Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils domes deputāts/ Karikatūra: Romans Vitkovskis