Kas to būtu domājis, ka populārā Ziemassvētku dziesma “Klusa nakts, svēta nakts” kādreiz būs jāuztver gluži burtiski. Arī Jaungada svinībās būs jāiztiek bez uguņošanas un tradicionālajiem šampanieša “paukšķiem” ļaužu pilnajā Ventmalā, bez jautrajiem “burziņiem” Ventspils bāros un restorānos, bez… Nu jā, bez daudz kā mums tik pierasta šajā svētku laikā, Ziemassvētku iepirkšanās “drudzi” ieskaitot.

Un tomēr. Svētki jau tāpēc ir svētki, lai tos svinētu. Varbūt citādāk, klusāk un piezemētāk nekā citus gadus. Nosvinēsim godam – savas ģimenes un pašu tuvāko lokā. Pusnaktī pacelsim šampanieša glāzes, lai nākamais gads mums dotu tikai to labāko, tikai to skaistāko un, protams, arī pašreizējo neērtību izbeigšanos. Vai, sagaidot 2020. gadu, mēs varējām iedomāties, ka šis gads mums atnesīs tieši tādus notikumus, tieši tādas grūtības un krīzes brīžus? Noteikti nevarējām. Jo nākotni prognozēt nevienam nav lemts. Un tieši tādēļ mēs Jaungada naktī vēlamies to labāko, sagaidot Jauno gadu, izsakām vēlējumus, kuri, cerams, piepildīsies. Arī šis svētku laiks nebūs izņēmums – mēs sagaidīsim 2021. gadu ar cerībām un sapņiem par izdošanos.

Šis gads ir pagājis ne tikai “pandēmijas ēnā”, ne tikai dažādu ierobežojumu un gan objektīvu, gan subjektīvu grūtību pavadīts. Šis ir bijis laiks, kurā tieši grūtības un vīrusa krīze uzskatāmi parādīja gan mūsu sabiedrības stiprās, gan pavisam vājās vietas. “Tas ir normāli, ka šādos brīžos no siena kaudzes lien ārā visas adatas,” kādā intervijā “Ventspilniekam.lv” vēl vasaras vidū, kad visi cerējām uz “otrā viļņa” neatnākšanu, teica pilsētā labi zināma psiholoģe. Jā, adatas siena kaudzē mēs tiešām esam sameklējuši – kā sēnes pēc lietus aug sazvērestības teoriju skaits, tiek meklēti vainīgie pie visām savām un valsts nelaimēm, tiek atrasti un sodīti nevainīgie… Kā jau krīzes brīžos pienākas. Taču biedējošs patiesībā ir kas cits: ja pavasarī, t.s. “pirmā viļņa” laikā, patiesībā sabiedrībai nebija jautājumu par to, vai vajag un, galvenais, kāpēc vajag, tad šobrīd šie jautājumi gluži pamatoti ir radušies. Un tam cēlonis nav tikai “nogurums no krīzes”, bet gan pavisam racionāli un cilvēciski saprotami iemesli. 

Mūsu “padomju mantojums” cilvēku mentalitātē vienmēr ir bijusi skepse pret valsts varu. Patiesībā pret jebkādu varu. Ja mums saka, ka maskas vajag, tad pirmā reakcija noteikti ir: tur kaut kas slēpjas (sākot no brīvības apspiešanas un beidzot ar masku ražotāju “savtīgajām interesēm”, jo viņi noteikti ir “padalījušies”)… Un lielākā kļūda tāpēc ir bijusi pašu valstssievu un valstsvīru pusē – cilvēkus pārliecināt varēja un vajadzēja ar skaidru vēstījumu, ar plašu izskaidrošanu un, pats galvenais, ar konsekventu un saprotamu rīcību. Taču tās nebija. Ja pavasarī to varēja skaidrot ar to, ka “tas viss mums visiem ir pirmo reizi”, ka “mēs visi mācāmies”, tad salīdzinoši mierīgā vasara un rudens sākums tomēr bija laiks, kad vajadzēja būt gatavam plānam. Patiesībā vairākiem plāniem. Tā vietā “otrais vilnis” pārsteidza mūs nesagatavotus, bet rīcība bija haotiska, nesaprotama un savstarpēji pretrunīga… Un tieši šis ir iemesls pašreizējai sabiedrības sadrumstalotībai, neticībai nekam un gluži stihiskajām “nepakļaušanās akcijām”… Tieši šeit “aug kājas” neuzticībai statistikas datiem un veselības sistēmas nonākšanai kolapsa priekšā.

Bet lai vai kā, nākamgad viss būs labāk. Uz to mēs visi ceram, to visi gaidām. Neatkarīgi no tā, kādu viedokli mēs aizstāvam, kam ticam vai, tieši otrādi, ko apstrīdam. Mūs visus vieno cerība uz izdošanos, cerība uz mierpilnu un sakārtotu laiku, kad atgriežas prognozējamība, kad atkal var plānot ne tikai šodienu, bet arī nākotni. Nākotni personīgajā dzīvē, ģimenē, darbā un atpūtā. Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas laiks ir brīdis, lai noliktu malā kreņķus un raizes, lai zem eglītes liktu mūsu plānus, sapņus un ieceres, lai pie dzirkstošā šampanieša glāzes vēlētu viens otram laimi, prieku un veiksmi. Mūsu domām un laba vēlējumiem ir liels spēks. Tā vienmēr bijis un vienmēr būs!

“Ventspilnieks.lv” redakcija vēl visiem Ventspils ļaudīm priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno – 2021. – gadu!

23.12.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay