Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pagājušajā nedēļā Ventspils pašvaldībā, tai skaitā arī pilsētas domē, saistībā ar aizdomām par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu veica kriminālprocesuālas darbības – izņemšanu un pratināšanu. Kā svēdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”, KNAB aktivitātes saistītas ar Lemberga privātajām vajadzībām izmantoto pašvaldības policijas luksusauto. Tikmēr Ventspils pašvaldības policija skaidrojas ar vispārīgām frāzēm, un tā arī neprecizē, kurš īsti lietojis konkrēto auto.

Kriminālprocesu par dienesta pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, proti, pašvaldības līdzekļu izmantošanu privātu vajadzību nodrošināšanai, tā radot pilsētai vismaz 50 tūkstošus eiro mantisku kaitējumu, KNAB sāka jau pagājušā gada 31. augustā, un pagaidām tiesības uz aizstāvību lietā ir kādai pašvaldības policijas amatpersonai. Tikmēr Ventspils pašvaldības policijā skaidro, ka minētā automašīna ir Ventspils pilsētas pašvaldībai piederoša kustama manta, kas atrodas pašvaldības policijas valdījumā un tiek lietota atbilstoši Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 5.2 panta trešajā daļā noteiktajam. Proti, mašīna tiekot lietota darba pienākumu pildīšanai.

Tomēr ventspilnieki gana bieži novērojuši, ka pašvaldības policijai piederošais “Audi A8” ar valsts reģistrācijas numura zīmi “MM-6312” tajās dienās, kad Kurzemes rajona tiesā Ventspilī Aivars Lembergs attālināti piedalījās tiesas sēdēs, stāv pie tiesu nama Katrīnas ielā 14. Tāpat fiksēts, kā Aivars Lembergs pie Ventspils tiesu nama minētajā automašīnā piebrauc no sava īpašuma Puzē. To apliecina gan foto, gan video fiksācijas. Braukšanu uz tiesu turpat Ventspilī diezin vai var nosaukt par “amatpersonas vai darbinieka darba pienākumu pildīšanu”. Ja “Audi A8” ar Lembergu pie stūres pilsētā redzēts gana bieži, tad viņa pesronīgajā īpašumā esošais “Porsche Cayenne” pie Ventspils domes ēkas bija manāms vien neilgu laika posmu pēc ASV sankciju noteikšanas Lembergam, proti pēc tam, kad viņam nācās atteikties no Ventspils Brīvostas pārvaldei piederošo automašīnu lietošanas personiskajām vajadzībām.

Tikmēr Ventspils pašvaldības policijas priekšnieks Ojārs Rudzītis informējis, ka automobilis “Audi A8” ekspluatācijā ir no 2017. gada augusta un ka tas ir iegādāts publiskā iepirkumā. Automobiļa iegādes cena bez pievienotās vērtības nodokļa ir 47 382,35 eiro. Tātad, ieskaitot PVN, minētais auto izmaksājis 57 332,64 eiro.

Iespējams, ka mašīna tiešām ekspluatācijā ir no 2017. gada, taču Ventspilī tā, visticamāk, ieradās vien pērnā gada vasarā, jo 2020. gada 18. jūnijā Finanšu komitejas sēdē domes vairākums paša Aivara Lemberga vadībā deva atļauju 50 000 eiro vērta lietota auto iegādei. Opozīcijas deputāti no minētā iepirkuma organizētāja – pašvaldības SIA “ŪDEKA” vadītāja Edgara Daugeļa centušies noskaidrot, kas tad brauks ar lepno auto, taču vienīgā informācija bijusi, ka automašīna tiekot iegādāta pašvaldības policijas vajadzībām. PSIA “ŪDEKA” iepirkumu organizējusi, jo Ventspils pašvaldībā jau gadiem esot tāda prakse, ka viens pašvaldības uzņēmums visiem iepērk elektroenerģiju, cits – degvielu. Katrs pašvaldības uzņēmums atsevišķi iepirkumus neorganizējot.

Šī gan nav vienīgā ar Lemberga vārdu saistītā privātām vajadzībām lietoto “kroņa auto” sāga. Līdz ASV sankciju noteikšanai, kā rezultātā Lembergam nācās atkāpties no iesildītā Ventspils Brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētāja krēsla, viņa privāto vajadzību nodrošināšanai gadiem tika izmantotas vienlaicīgi divas “premium” klases automašīnas – “Audi A8L W12” un “Toyota Land Cruiser”. Abas automašīnas bija iegādātas par Ventspils Brīvostas pārvaldes līdzekļiem un vēlāk arī mainītas uz tāda paša modeļa un krāsas jaunākām automašīnām. Arī tās tika nodotas Ventspils pašvaldības policijai attiecīgu funkciju nodrošināšanai, kuras izpaudās kā Lemberga vadāšana, pie viena nodrošinot viņam par pašvaldības policijas līdzekļiem gan šoferi, gan arī degvielas uzpildīšanu auto bākā. Savulaik arī pats Aivars Lembergs izteicies, ka benzīnu viņš minētajā auto nelejot un nezinot, kurš to dara, jo viņš ar tādām lietām nenodarbojoties.

Te vietā atgādināt, ka Latvijas Republikas Valsts kontrole jau 2018. gada februārī secināja, ka Ventspils pilsētas pašvaldības policijai ar rīkojumiem ir uzlikts pienākums nodrošināt domes amatpersonas ar pašvaldības policijas īpašumā esošiem transportlīdzekļiem un autovadītājiem, braucienus noformējot kā komandējumus. Revīzijā, izvērtējot attiecīgo automašīnu braucienu maršrutus un mērķus, konstatēts, ka automašīnas netiek izmantotas pašvaldības policijas mērķu, sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai, bet šo automašīnu iegādes, ekspluatācijas un uzturēšanas izdevumi, tāpat arī autovadītāju–inspektoru atlīdzība un komandējumu izmaksas ir segtas no pašvaldības policijai paredzētā budžeta, kas nav pieļaujami.

Revīzijā arī konstatēts, ka pašvaldības policijai noteiktās degvielas patēriņa normas ir līdz pat divām reizēm lielākas nekā CSDD informatīvajā sistēmā norādītās normas. Iepazīstoties ar revīzijas ziņojumu secināms, ka pašvaldības policija ir apkalpojusi arī divus “Audi A8 Long” (vecāka nomainīta pret jaunāku 2016. gadā) un divus “Toyota Land Cruiser” (vecāka nomainīta pret jaunāku 2015. gadā), kuras Ventspils Brīvostas pārvalde savulaik iegādājās tiesiski ierobežotā Aivara Lemberga vajadzību nodrošināšanai.

Valsts kontroles minētos pārkāpumus Ventspils pilsētas dome bija solījusi novērst, taču, kā redzam, šāda prakse turpinās. Tikmēr Lembergs uz opozīcijas deputātu jautājumiem par VK konstatēto pārkāpumu novēršanu savulaik atbildējis, ka viņš neesot ne iepirkuma pasūtītājs, ne iepirkuma procedūru sagatavotājs, ne iepirkuma organizētājs.

Interesanti, ka tikai dienu pirms KNAB viesošanās Ventspilī saistībā ar aizdomām par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, Ventspils vicemērs Jānis Vītoliņš uz Latvijas Televīzijas žurnālista uzdoto jautājumu, vai Lembergam personīgai lietošanai ir nodota pašvaldības policijas automašīna, vien pasmējies: “Nezinu, par ko jūs runājat. Vai viņš brauca ar kādu… Es zinu, ka viņš brauc ar savu mašīnu, bet šos jautājumus jūs varat uzdot viņam. Nu, kad jums tāda iespēja būs, tad uzdosiet.” Nudien dīvaini, ka Jānis Vītoliņš tā arī nav pamanījis regulāri pie domes ēkas stāvošo pašvaldības policijas auto un tās regulāro lietotāju – Aivaru Lembergu.

 

5.03.2021. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs