Mūsdienu informācijas telpa satur ne tikai daudz interesantu un aktuālu ziņu, bet arī ievērojamus viltus ziņu riskus. Viens no veidiem, kā pret nepatiesu informāciju cīnīties, ir to atspēkot. Piemēram, portāls “Delfi” ir nācis klajā ar aicinājumu plašsaziņas līdzekļiem, sabiedrībai un valstij atmaskot dezinformāciju. Šādā kontekstā laikrakstā “Latvijas Avīze” regulāri ir redzama rubrika “Atmaskots”.

Nepieciešamību atsaukties uz šo iniciatīvu, diemžēl jāsaka, ka kārtējo reizi, ar iknedēļas apskaužamu regularitāti ir sagādājis no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata atstādinātais Aivars Lembergs. Kā jau ierasts, kopš viņam ir piemērotas ASV OFAC sankcijas, minētā persona mēģina sabiedrību dezinformēt ne tikai par valdības nodomiem, bet arī visādi nopelt Ventspils brīvostas darbību.

Kā zināms, tad iepriekš minētajai personai lielummānijas, arī dramatiskas ironijas par paša inscenētām traģikomiskām mizanscēnām nekad nav trūcis. Arī nesen, 30. jūlija preses konferencē, Lembergs paziņoja, ka ir apņēmies uzrakstīt Ministru prezidentam Kariņam ieteikuma tekstu ASV prezidentam Donaldam Trampam, kā tam veiksmīgāk ieviest NATO sankcijas pret Ņujorkas ostu un pret Ņujorkas mēru… Varētu teikt, ka tas tāds neizdevies joks. Protams. To gan Lembergs nepateica, pat ja vienlaikus atzina, ka viņš vēl tikai grasās Trampa nodomus pārbaudīt.

Taču iepriekš minētājā Ventspils pilsētas svētku priekšvakara preses konferencē Lembergs apliecina, ka nebīstas ne tikai aiz Atlantijas drošā attālumā esošā ASV prezidenta, bet arī pašmāju valdības. Ministru prezidents Kariņš, ministri Bordāns un Linkaits, arī brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieks Kristovskis tiek vainoti problemātikā, kas radusies rūpnieciskās ēkas Ganību ielā 103 celtniecības gaitā, kas paredzēta baltkrievu uzņēmuma “Ultraplast EU” vajadzībām, kas plāno uzsākt darbību šī gada beigās.

Lai gan baltkrievu uzņēmēji kā oficiāli, tā arī neoficiāli ne Brīvostas pārvaldi, ne arī valdību nav informējuši par nodomiem atteikties no uzņēmuma darbības Ventspilī, vien izteikuši bažas par celtniecības procesa nespēju iekļauties solītajos objekta būvniecības termiņos, Lembergs savā preses konferencē sadarbībā ar “Ventas Balsi” inscenēja itin apokaliptisku ainu. Tika izteikts pieņēmums, ka šie investori galīgi un neatgriezeniski dodas prom no Ventspils, un dara to Ventspils brīvostas dēļ! Gandrīz esot zaudēta uzņēmuma darbība Ventspilī, tas ir, Latvijā. Kā skaidro Lembergs, ražotnei paredzētās ēkas būvniecības termiņi absolūti netiekot ievēroti, baltkrievi iekārtas nopirkuši, tās nebūšot kur izvietot. “Un tagad viņi drudžaini meklē, ko darīt. Un viens no variantiem, viņiem ir pārcelties uz Lietuvu,” norādīja Lembergs.

“Polijā vai Lietuvā? Jūs teicāt Polijā,” precizēja “Ventas Balss” žurnāliste. Acīmredzot sapratis, ka pa kaktiem pavirši salasītās baumas pievīlušas, Lembergs oficiāli misēkli pamato ar skaidrojumu “nu, katrā gadījumā, to man uz auss teica”, tāpēc viņam tas esot vienalga, vai tā ir Polija vai Lietuva. Turklāt vicinot baltkrievu vēstuli, Lembergs veikli pārskaitīja, kas ticis zaudēts, “ja par kaut ko atbild valsts, Linkaita, Bordāna un Kariņa personā”.

Zaudēta esot ļoti moderna poligrāfijas ražotne (1), jauna rūpnieciskā ēka (2), un “vot, šitie baltkrievi arī” (3), katrā pa 70 jaunām darba vietām, jo Kariņam, Bordānam, Linkaitam un Kristovskim (rīdziniekiem) nekas nemainoties. “Viņiem vienalga. 100 bezdarbnieki vairāk, 100 darba vietas vairāk vai mazāk, tam viņiem pilnīgi nospļauties.” Aizrunājies līdz pat ES naudām, kas netikšot, bet būtu jāatvēl Latvijas ostu infrastruktūrām, Lembergs paziņo: “Linkaits melo, tie ir Linkaita meli, … pilnīgs analfabēts! Nu šausmas!…  Izcili domātāji! Es varu apsveikt visus ar tik gudru valdību! Ja nebūtu tik skumji.”

Atmaskojums Nr. 1

Lembergs: Zaudēta politgrāfiska ražotne 

Acīmredzot domāta “Immer Digital” vajadzībām paredzētā jaunā ēka. Un tomēr nav saprotams, kā tā var būt jaunās Ventspils Brīvostas pārvaldes (VBP) valdes un valdības atbildība, ja “Immer Digital” zaudēja Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) atbalstu ražošanas iekārtu iegādei 3 miljonu eiro apmērā jau 2019. gada rudenī. Turklāt 2019. gada decembrī, uzreiz pēc ASV OFAC sankciju piemērošanas Lembergam, “Immer Digital” izmantoja iespēju, atsaucās uz ASV sankcijām, lai atteiktos no nomas līguma ar Brīvostas pārvaldi par minēto iecerēto poligrāfisko ražotni. Tas tika darīts, neskatoties uz to, ka VBP ilgstoši atbalstījusi šo nomnieku, tam piemērojot iespējami zemākas nomas maksas. Vērts piebilst, ka šis uzņēmums ir pieteicis tiesiskās aizsardzības procesu, jo tas ir uzkrājis nomas, komunālo maksājumu un pat nodokļu parādus.

Atmaskojums Nr. 2

Lembergs: Zaudēta jauna rūpnieciskā ēka

Ņemot vērā to, ka “Immer Digital” atteicās no otrās ēkas, tā tika piedāvāta uzņēmumam “Hansa Matrix” ar atrunu, ka tiks pielāgota pilnībā šī uzņēmuma vajadzībām. Diemžēl “Hansa Matrix” atteicās ne tikai no šī piedāvājuma, bet arī jaunas ēkas, kuru iepriekš tika paredzēts uzbūvēt šim uzņēmumam. Iemesls – “Hansa Matrix” šī brīža attīstības situācijā pašreiz nav ieinteresēts realizēt jaunu projektu. Tādejādi iepriekš plānotā un Brīvostas pārvaldei pieteiktā “Hansa Matrix” paplašināšanās nenotiek un jaunas, dārgas rūpnieciskas ēkas būvniecība ir izrādījusies nelietderīga, tai vienkārši nav lietot gribētāju.

Atmaskojums Nr. 3

Lembergs: Tiks zaudēts Baltkrievijas uzņēmums “Ultraplast EU”

Lemberga uzrādītajā “Ultraplast EU” vēstulē nav nevienas atsauces, ka šis uzņēmums grasītos pamest Ventspils brīvostas būvēto ēku. Viņš noklusē, ka bijušas gan būvniecības procesa problēmas, gan tādas, kas rodas, ja “Ultraplast EU” neievēro tehniskās informācijas iesniegšanas termiņus, projekta realizācijas laikā izvirza virkni papildu prasību, tostarp elektroenerģijas jaudas palielināšanu. Projekts tika saskaņots ar 1 MW elektroapgādes pieslēgumu, taču tagad uzņēmums jau pieprasa 2,5 MW jaudas pieslēgumu. Šādas izmaiņas prasa elektroapgādes pieslēgumu no 100 metru attāluma palielināt par vairāk nekā 1 km. Šādā situācijā rodas papildu darbi, kas prasa atbildīgo iestāžu saskaņojumu. Tomēr pat tad Brīvostas pārvalde veic ātrāku rēķinu apmaksu “Ostas celtniekam”, lai tikai paātrinātu projekta realizāciju.

Kā redzams, iemesla, lai vainotu Lemberga nogānīto valdību un Ministru prezidentu Kariņu, nav. Un tomēr Lembergs kārtējo reizi ir maldinājis ventspilniekus. Lai šādas darbības nepaliktu nesodītas, Saeima pašlaik vērtē likuma par viltus ziņu apkarošanu nepieciešamību. Lai kāds arī tas nebūtu, Brīvostas pārvalde nodrošinās, ka “Ultraplast EU” uzsāk darbību Ventspilī, nevis Lietuvā vai Polijā, kā to bez pamata publiski ir piesolījis Lembergs.

10.08.2020. / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils brīvostas valdes loceklis / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs