Tuvojas gada jubileja, kopš Aivars Lembergs tika pakļauts ASV OFAC sankcijām un viņš bēga no Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja amata, kura saulītē bija gozējies turpat trīs gadu desmitus. Lai “nepazaudētu godu”, toreiz, 2019. gada 10. decembrī, viņš izplatīja ziņu, ka ir gatavs atkāpties, taču tikai uz laiku.

Tomēr atgriešanās laiks ir ieildzis. Izskatās, ka cerības arvien iet mazumā. Ir izgāzies pat Lemberga šī gada augustā publiski, skaļi un aizgūtnēm izklāstītais plāns panākt Latvijas sankcijas pret Hjūstonas un Ņujorkas ostām. Un tomēr ASV prezidents Donalds Tramps Lembergu acīmredzami “piekāsa”. Diemžēl arī Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš izrādījās neatsaucīgs. Iespējams, tāpēc, ka Ventspils stratēģis galu galā, nespējot aptvert savu ieceru vērienu, tā arī nesagatavoja Kariņam paša solīto, pret ASV ostām vērsto sankciju vēstuli. Rezultātā šādas neveiksmes jau sāka izskatīties pēc Lemberga spēlītēm “smilšu kastē”, turklāt ar nošmulētu muti.

Un tomēr, laikam ejot, ticis izkalts kārtējais, šoreiz vietēja mēroga plāns. Lai no jauna iedabūtu atpakaļ vismaz kāju viņa priekšā krietni pievērtajās Ventspils brīvostas durvīs, Lembergs pret to virza jaunizveidotu pašvaldības iestādi – “Ventspils osta”. Gluži kā Trojas zirgā uz šīs platformas ir sapulcināta vecā, uzticamā Lemberga gvarde. Šī gada 19. novembra Ventspils pilsētas domes sēdē ar steigā apstiprinātu lēmumu komandiera statusā ir iecelts bijušais ostas pārvaldnieks Imants Sarmulis. Pašvaldības izpilddirektors Aldis Ābele ir pieņēmis uzdevumu nodrošināt nepieciešamo finansējumu. Šādi, pārgrupējot spēkus un Domes līdzekļus, jaunais pašvaldības uzņēmums “Ventspils osta” nu ir nobruņots cīņai, lai nodrošinātu Ventspils brīvostas pārvaldībā nodoto pašvaldības mantas uzraudzību.

Pirmajā acu uzmetienā šo centienu mērķis nebūt nav zemē metams. Tomēr vai tāpēc nepieciešama jauna pašvaldības iestāde? Ne velti mums, mazākuma deputātiem, jautājumi ir radušies kā no pārpilnības raga. Cik daudz līdzekļu tiks tērēts pašvaldības iestādes “Ventspils osta” uzturēšanai? Kāpēc pašvaldības mantas uzraudzību un interešu pārstāvniecību nevar turpināt domes Kapitāla pārvaldības nodaļa Ritas Ozoliņas vadībā, kā tas bijis līdz šim? Vai Lembergam visnotaļ uzticīgā un bezierunu izpildīgā darbiniece, zaudējusi pienācīgai uzraudzībai nepieciešamo vērīgumu un iemaņas? Vai Kapitāla pārvaldības nodaļa un uzņēmums “Ventspils osta” daļēji nedublēs viens otra darbību? Vai šādi tiek apliecināts, kā dubults neplīst? Vai jaunais veidojums nav tikai iespēja novirzīt domes līdzekļus algu samaksai saviem uzticīgajiem kalpiem, kas zaudējuši peļņas iespējas brīvostā? Šādu jautājumu klāstu ikviens pats var turpināt paplašināt.

Taču domes reformatoriem pašiem atbilžu meklēšana uz šādiem un līdzīgiem, turklāt loģiskiem jautājumiem, nav šķitusi aktuāla. Rezultātā runa tomēr ir par kārtējo Ventspils domes izšķērdību, pretēji tai, kuru Lembergs piesolījis apkarot ar jaunās pašvaldības iestādes starpniecību. Turklāt tas īsti neatbilst Ventspils pilsētas domes deklarētajam, proti, ka pašvaldības uzņēmums “Ventspils osta” ir nepieciešams labas pārvaldības atjaunošanai, lai Ventspils pilsētas pašvaldība atkal varētu rīkoties kā krietns un rūpīgs saimnieks, kas pārvalda savu brīvostas valdījumā nodoto mantu.

Taču paviršākam lasītājam šādas šaubas jau drīz vien sarūk, ja gadījies tiešsaistē dzirdēt šī gada 27. novembrī Lemberga publisko skaidrojumu par jaunās pašvaldības iestādes “Ventspils osta” nepieciešamību. Viņam, lūk, esot ļoti lielas bažas, ka augsto korupcijas risku dēļ “rīdzinieki”, Kristovskis, kas vada Ventspils Brīvostas pārvaldi, neizsaimnieko “mūsu” 170 miljonus!

Skaļš pieņēmums! Taču Lembergam patiesībā tādu ir ļoti riskanti izvirzīt. Būtu bijis vērts dzirdēt, kā rūpīgais un gādīgais Ventspils brīvostas valdījumā esošo īpašumu kādreizējais apsaimniekotājs to pamato. Tā kā tas viņam varētu būt grūti, Lembergs nemaz nav mēģinājis šos izteikumus pamatot, vien turpinājis izvērst savas fantāzijas ar paša pastāstiem par ASV prezidentu Trampu, “Coca-Cola” un hamburgera tipa sviestmaizēm.

Uz šādu prātojumu fona vērts informēt, ka 2020. gada deviņos mēnešos pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu, kad Ventspils Brīvostas pārvaldi vadīja Lembergs, brīvostas administrācijas izdevumi Lemberga nīsto “rīdzinieku” vadībā ir samazināti par 56%! To starpā vairs nav bijis nepieciešams nekam nevajadzīgais un prettiesiskais 113,8 tūkstošus eiro vērtais ikgadējais maksājums Lemberga vadītajai biedrībai “Ventspils attīstības aģentūra”, kurā viņš šo naudu saņēma atalgojumā. Turklāt vērts atgādināt, ka prokuratūras celtajā apsūdzībā un pašlaik Rīgas Apgabaltiesā skatītajā Lemberga krimināllietā ir uzrādītas finanšu noziegumu epizodes par un ap Lemberga (Ventspils brīvostas valdes un pašvaldības vadītāja amatos) izsaimniekotiem 500 miljoniem eiro!

Protams, pat ja ir šāda kaunpilna bagāža, nevienam, pat Lembergam nevar liegt izteikt “ļoti lielās bažas” par augstiem korupcijas riskiem “rīdzinieku” vadītājā Brīvostā. Pat vēl vairāk. Nevar liegt veidot pašvaldības uzņēmumus, pat tādus, kuriem ir acīmredzami destruktīvs mērķis un izaicinošs, biznesa pasauli mulsinošs nosaukums – “Ventspils osta”. Nevar liegt šādam uzņēmumam uzdot iespaidīgu misiju, sūtīt to svētajā karā pret korupciju, lai gan patiesībā “Ventspils ostas” izveide tranzīta nozarei ir vēstījums, ka stabilitāte Ventspils brīvostas darbībā nav panākta, turklāt to destabilizē un kompromitē pilsētas pašvaldība!

Tas ir absurdi. Turklāt slikti ir tas, ka šādi Ventspils pilsētas dome ne tikai pašreiz mēģina ar brutālu spēku brīvostai uzspiest savu teikšanu, bet arī vienlaikus bremzē uzņēmējdarbību, atsakās slēgt ilgtermiņa zemes nomas līgumus ar brīvostas teritorijā esošiem uzņēmumiem, kas ir investoru un uzņēmējdarbības sekmēšanas garants. Domes nostāja atbilstošos līgumus saskaņot tikai uz vienu gadu, rada Ventspils brīvostas teritorijā izvietoto uzņēmumu darbībai milzīgu apgrūtinājumu un mazina iespējas saņemt biznesa pastāvēšanai un attīstībai nepieciešamo banku finansējumu un investoru atbalstu. Un tas viss varas, ietekmes un personu grupas alkatīgās peļņas kāres nodrošināšanai…

Tās ir sekas Aivara Lemberga rīcībai vēl gadu pēc ASV OFAC sankciju piemērošanas. Viņš joprojām turpina spēlēties ar Ventspils ostu, ar tās uzņēmumu un nodarbināto cilvēku likteņiem. Turklāt Lembergs šajās problēmās publiski turpina apsūdzēt valdību, kas esot likvidējusi Ventspils ostu, iznīcina šo pasaules brendu! Ja tā būtu bijis, tad kāpēc Lembergs pats atkāpās? Kāpēc kapteinis steigā pameta paša uz sēkļa uzsēdināto kuģi? Šādos brīžos kapteiņi paliek uz komandtiltiņa. Taču Lembergam pirms gada pietrūka argumentu un drosmes.

Tagad Lembergs sola no 1. janvāra sūtīt jaunā pašvaldības uzņēmuma – “Ventspils osta” darbiniekus cīņā pret Ventspils brīvostu. Šī gada 27. novembrī viņš deklarēja, ka “nevarēs iejaukties šajā procesā ne supergudrā Kariņa valdība, ne brīvostas valde ar Kristovski priekšgalā, ne pārvalde, ne kas. Tā ir mūsu teritorija, mūsu īpašums.” 

Būs interesanti redzēt, kā šo apņēmību materializēs Magņicka globālo korumpantu saraksta godavīrs no Ventspils.

 

7.12.2020. / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs