Skaudrā patiesība – Lembergs atmaskots arī GANZ lietā!

0
206

Pēdējā mēneša laikā īsta ažiotāža izvērtusies ap portālceltņa GANZ izvietošanu Ostas ielas promenādē. Diemžēl arī tas kļuvis par ASV OFAC sankciju ķertā Aivara Lemberga pret Ventspils Brīvostas pārvaldi vērstās intensīvās atriebības kampaņas kārtējo elementu. Lai minētajā vides objektā nebūtu jāuzstāda Lemberga paša, kā agrākā brīvostas valdes vadītāja, 2018. gadā nopirktais portālceltnis GANZ, kas gadu desmitiem godam nokalpojis Ventspils ostā, ir “uzķīlēta” shēma, kā, bezjēdzīgi pārtērējot pašvaldības publiskos resursus, iegādāties citu portālceltni no Rīgas ostas.

Šāds Lemberga manevrs Ventspils pilsētas domei izmaksās 280 tūkstošus eiro. Tomēr uzreiz jāvērš uzmanību uz to, ka viņa iepriekš, 2018. gadā, iegādātā vietējā portālceltņa uzstādīšana, izmaksātu kādus 100 tūkstošus eiro mazāk! Turklāt darījuma amorālo un neētisko raksturu izgaismo arī fakts, ka Ostas ielas promenādē vairs netiks uzstādīta īsta un patiesa Ventspils ostas industriālā mantojuma liecība, kāda var būt tikai vietējais portālceltnis GANZ, bet gan importētais “fake” mantojums no Rīgas.

Vietā ir jautājums – kam par godu šāda acīmredzami izšķērdīga un neadekvāta rīcība? Meklējot atbildi, ir vērts pavērtēt Ostas ielas promenādes celtņa sāgas vēsturi. 

2018. gadā Ventspils Brīvostas pārvalde un pārvaldnieks I.Sarmulis saskaņā ar Lemberga vadītās brīvostas valdes (tolaik tajā darbojās un bez Lemberga dominēja arī viņa vietnieki Ventspils pilsētas domē – J.Vītoliņš, G.Blumbergs un D.Ošenieks) norādi par 16 tūkstošiem eiro iegādājās Ventspils ostā nokalpojušu portālceltni GANZ. 

Kā nesen publiski izteicās Lembergs, minētais celtnis jau stāvētu Ostas ielas promenādē, ja vien viņš un viņa līdzgaitnieki būtu Brīvostas pārvaldes valdē. Tomēr izrādās, ka sākot no brīža, kad Lembergam, Vītoliņam, Blumbergam un Ošeniekam tika liegta Ventspils brīvostas vadība, ir būtiski mainījusies šo kungu izpratne par to, kādu portālceltni Ostas ielas promenādē uzstādīt. Tāpēc Ventspils domes vadības četrotne (arī bijušais pārvaldnieks Sarmulis) ir aktīvi piestrādājusi, lai pašvaldības iestāde “Komunālā pārvalde” vides objektam Ventas krastā izmantotu nevis vietējo portālceltni, bet gan iegādātos citu, no Rīgas vai Klaipēdas ostas, kas turklāt ir darba kārtībā, kā to publiski uzsver Lembergs.

Ir vērts vēlreiz vērst uzmanību uz to, ka PI “Komunālā pārvalde” šī gada 2. septembrī, pamatojot importētā portālceltņa nepieciešamību, ir uzsvērusi, ka šāds lēmums ir pieņemts ar mērķi saglabāt Ventspils ostas industriālo mantojumu! To, kāda ir patiesā izpratne par vietējā industriālā mantojuma saglabāšanu, šī gada 28. augusta domes sēdē uzskatāmi apliecināja domes priekšsēdētāja vietnieks Ošenieks, norādot, ka Ventspils ostas portālceltnim GANZ šodien ir tikai metāllūžņu vērtība.

Arī Lembergs šī gada 3. septembrī Ventspils pilsētas domes oficiālajā interneta portālā, filozofējot par tā vai cita portālceltņa GANZ pirkuma lietderību, nebeidz uzsvērt Ostas ielas promenādei iepriekš iegādātā Ventspils portālceltņa problēmas, jo tas “ir tādā sliktā stāvoklī”, “jo rūsa ir rūsa, izēdusi to metālu”, “jautājums, cik ilgā laikā viņu var restaurēt, lai tas kalpotu?”

Ciešā sazobē ar iepriekš citēto Ventspils domes runasvīru izteikumiem savu oficiālo skaidrojumu līdzīgās toņkārtās ieturējusi arī PI “Komunālā pārvalde”. Tā norāda, ka iestāde nevarot izmantot 2018. gadā iegādāto portālceltni GANZ, “kas ir ļoti sliktā tehniskā un vizuālā stāvoklī, būtiskākais – nederīgo celtni, [jo tad to] vajadzētu ne tikai atpirkt no Ventspils Brīvostas pārvaldes, bet arī transportēt, restaurēt, uzstādīt, pieslēgt u.t.t. Kopā tas Ventspils pilsētas domei papildus izmaksātu no 200 līdz 300 tūkstošiem eiro.”

Tā ir oficiāli izklāstīta nepatiesība. Kā jau iepriekš minēts, Brīvostas pārvaldes 2018. gadā iepirktā portālceltņa uzstādīšana izmaksātu kādus 100 tūkstošus mazāk, un tas nu nekādi neatbilst PI “Komunālā pārvalde” publiski deklarētajam, ka Ventspils portālceltnis radītu papildu izmaksas. Turklāt patiesībai neatbilst arī tas, ka Brīvostas pārvalde esot varējusi ar savu portālceltni GANZ iepirkuma konkursā piedalīties, taču nav to darījusi! Patiesība ir gluži citāda – tas nebūt nebija iespējams!

Lai nepieļautu, ka pirms pāris gadiem pašu pirktais Ventspils portālceltnis GANZ tiek izmantots PI “Komunālā pārvaldes” organizētajā konkursā, Lemberga vietnieks Jānis Vītoliņš devās izlūkošanā uz nīstā pretinieka teritoriju. Ieradies Ventspils Brīvostas pārvaldē, Vītoliņš izprasīja visu pieejamo tehnisko dokumentāciju par 2018. gadā iegādāto portālceltni, kas viņam sadarbības ar domi vārdā netika liegta.

Saņēmusi šādu Brīvostas pārvaldes labticīgu pretimnākšanu, Ventspils pilsētas dome sadarbībā ar PI “Komunālā pārvalde” nekavējās “pieprecizēt” konkursa prasības un brīvostas rīcībā esošais, tas ir, A.Lemberga, J.Vītoliņa, G.Blumberga un D.Ošenieka 2018. gadā nopirktais, portālceltnis GANZ vairs nekvalificējās sava vecuma dēļ. Ironiskā kārtā saskaņā ar konkursa nolikumu nu tas izrādījās jau pāris gadus par vecu, tātad nederīgs uzstādīšanai Ostas ielas promenādē, tā teikt, konkursa noteikumi paģēr i’ jaunāku, i’ darba kārtībā esošu portālceltni GANZ!

Svinot šādu Pirra “uzvaru” pār pašreizējo Ventspils Brīvostas pārvaldi, Lemberga argumenti pēdējās nedēļās nu jau birst gluži kā no pārpilnības raga. Proti, tie rīdzinieki, kas tagad vada to Brīvostas pārvaldi, viņi nopirka to krānu un viņiem tagad nav, kur to likt! Iegādātais krāns tagad būšot jānoraksta zaudējumos. Tas esot kriminālnoziegums. Krāna nepiedāvāšana konkursā esot bijusi apzināta rīcība, lai nodarītu Ventspils Brīvostas pārvaldei kaitējumu!  Viņš, Lembergs, esot lēmis par to, lai saglabātu šādu objektu kā vēsturiskā, tehniskā kultūras mantojuma sastāvu, tomēr konkurss nebija par metāllūžņu pirkšanu!

Iespējams, ka Lembergs ir sarunājis vēl kaut ko. Taču arī to neatsver pat Jāņa Vītoliņa teiktais, ka viņus interesē vienīgi rezultāts. Lai kādas arī nebūtu šo ļaužu vīzijas par rezultātu, paņēmieni, kas tiek lietoti, neattaisno tā sasniegšanu. Diemžēl PI “Komunālā pārvalde” organizētā konkursa rezultāts raksturo ļaudis, un kārtējo reizi atmasko Lembergu, kas gadiem ilgi vada Ventspils pilsētu.

Lai nepieļautu bezjēdzīgu izšķērdību ar publiskiem pašvaldības līdzekļiem, lai novērstu industriālā mantojuma saglabāšanas ieceres izkropļošanu, lai Ostas ielas promenādē tiktu uzstādīts autentisks Ventspils ostā gadu desmitiem kalpojis portālceltnis GANZ, esmu ierosinājis Ventspils Brīvostas pārvaldei uzdāvināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga, Ošenieka un Sarmuļa 2018. gadā iegādāto portālceltni Ventspils pilsētas domei.

22.09.2020. / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils brīvostas valdes loceklis / Foto: Ventspilnieks.lv