Aivars Lembergs ir arestēts. Tomēr Ventspils domes vadībai joprojām nešķiet, ka viņš pie kaut kā būtu vainīgs. Gluži tāpat kā pirms gada, kad ASV piemēroja sankcijas Lembergam, ievietoja Magņicka globālo korumpantu saraksta pašā augšgalā. Aivars esot nevainīgs moceklis. Arī šoreiz, kad pirmās instances tiesa Ventspils pilsētas domes un pašvaldības vadītāju ir notiesājusi par korupciju, izspiešanu, ietekmes un finanšu noziegumiem, piesavinātiem simtiem miljonu eiro.

Tomēr ir arī atšķirības. Ja 2019. gada nogalē ASV OFAC sankciju rezultātā Lembergs zibenīgi bēga no Ventspils brīvostas valdes, tad tagad viņa līdzgaitnieki kaļ plānus, kā atbrīvot viņu no cietuma.

Dome un pašvaldība ir gatava uz jebko. Lembergam esot jābūt pie ruļļiem, tas ir, lai vadītu un lemtu par ventspilnieku lietām, esot jāļauj strādāt. Lai ieceri īstenotu, tiek apelēts pie cilvēktiesībām, politisko pretinieku atriebības, tiek turpināts melot. Aizvadītās nedēļas nogales Latvijas Televīzijas raidījumā “de facto” domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Jānis Vītoliņš apliecināja, ka nav pamanījis, vai Lemberga privāti lietotais vāģis ir pašvaldības policijas luksusauto “Audi A8”. Tas pats, kuru pirms gada Lemberga vajadzībām pašvaldības policija iegādājās tieši ar Vītoliņa un pārējo partijas “Latvijai un Ventspilij” deputātu, Lemberga vietnieku, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka svētību. Objektivitātes trūkums un atmiņas zudums saspringtajā situācijā liek sevi manīt.

Tomēr tas nav viss, ko Vītoliņš nezina par pilsētas lietām. Viņam neesot zināms, kas organizēja, filmēja un apmaksāja 10 minūšu garo “YouTube” video sižetu – Aivara Lemberga sveicināšanu aizvadītajā vārda dienā. Tas esot tapis spontāni, uz brīvprātīgas iniciatīvas pamata, pandēmijas ierobežojumu rezultātā. Ventspils dome un pašvaldība neesot stāvējusi kūmās. Pašvaldības finanšu līdzekļi tam neesot atvēlēti. Teiktais gluži līdzinās aizstāvības argumentiem Lemberga krimināllietā.

Tāpēc Lembergam esot jāturpina vadīt Ventspils pilsētas domi. Vītoliņš, Blumbergs, Ošenieks, Uldis Boitmanis, arī citi vairākuma deputāti pavisam noteikti par to ir pārliecināti. Ventspilnieki jau vācot parakstus, ko iesniegt Augstākās tiesas priekšsēdētājam Aigaram Strupišam! A mēs bez viņa nevaram! Ir jāatbrīvo! Ja nē, jādod iespēja domi un vietniekus vadīt no cietuma! Dome ņems un nopirks datoru! Lai tikai Lembergs varētu iekļauties, neizkrist no aprites. Viņš esot neaizstājams domes darbā!

Tomēr tavu skādi! Cietuma administrācija datoru ienest neļaus. Tādi tie likumi, kas pieņemti, lai ieriebtu Lembergam! Interneta Lembergam cietumā arī nebūs. Cerēt uz Augstākās tiesas priekšsēdētāja mīkstsirdību, šķiet, arī nav pamata, pat ja Ventspils dome pie virssoģa apelē ar Lembergam piešķirto pilsētas lielo balvu. Pat ja apzvēr, ka Lembergs izmeklēšanas laikā esot priekšzīmīgi pildījis viņam noteikto aizliegumu pildīt pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumus.

Laiks rit, nedēļa apkārt, taču atbildes nav! Gluži kā lietuvēns Ventspils domes 2. līmeņa vadību uzmācīgi nomoka gluži vai eksistenciāli izdzīvošanas jautājumi: kas vadīs domi, iestādes, pilsētu, ja no cietuma neļaus? Kas karos ar Ventspils brīvostu? Kas noteiks, kā ierobežot un diskreditēt Ventspils domes mazākuma deputātus? Kas pūtīs pīlītes un fleitēs pekstiņus domes apmaksātajos plašsaziņas līdzekļos? Kas tēlos valdības īstenāko opozicionāru? Kas turpinās kritizēt Kariņu, kas izsmies valsts prezidentu Levitu? Kas ļaus, kas aizliegs? Kas piešķirs, kas atņems? Kas slēps un apkrāps? Kas zags un kukuļos? Kas slavinās, izņirgs un ietekmēs? Kas? Kas? Kas? Galu galā, kas sagrozīs faktus, izplatīs nepatiesību, kas to visu melos?!!! Tā tiešām ir tā problēma.

Ir iestājusies neziņa un rīcības orientieru trūkums.  Ne velti, pēc dažu dienu nīkšanas bezdarbībā, informēti advokāti atnesuši ziņas, ka Lembergam pasliktinājusies veselība. Ārkārtīgi gribot vadīt Ventspils pilsētas domi. Tas bijis tik ierasts. Vadīt! Vadīt domi, tās komitejas, komisiju, padomju, valžu, aģentūru un darba grupu sēdes! Pat no cietuma, bet vadīt!!! Kā Eiropa, Satversmes tiesa, cietumu administrācija, tiesu vara, prokuratūra šādu tieksmi un nepieciešamību nespēj saprast, joprojām atstāj bez ievērības?

Protams, vislabākais tomēr būtu, ja dotu brīvību! Jo Lembergs jau dāvāto brīvību neizmantos savās interesēs. Ventspils pilsētas domē viņu modri pieskatītu vairākuma deputāti, vadītāja vietnieki, pašvaldības administrācija. Viņi ir apzvērējuši, ka ir pilsētas vadītāja garants. Viņi to ir apliecinājuši arī iepriekš. Gadiem ilgi. Tāpēc viņi zina. Tāpēc viņi jautā, kāpēc ir paņēmuši tikai vienu no viņiem? Viņu devīze tak esot – visi par vienu, viens par visiem!

Nu ja. Viens ir cietumā par visiem. Ja tā padomā, tas nav īpaši taisnīgi. Arī pārējiem būtu bijis jāceļ apsūdzības, jāpiemēro liegumi, apcietinājums. Kāpēc gan ne, kā smejies? Vai tad viens var nozagt miljonu, kur nu vēl simtus miljonu!? Tādam vērienam noteikti ir bijuši sabiedrotie. Viņi taču vadīja pilsētu kopā, plecu pie pleca! Kāpēc tagad ielikt cietumā vienu, kas spiests ciest par visiem!? Vai tad tā ir kāda demokrātija un līdztiesība, kāda goda lieta?

Starp citu, nav slikta doma. Varbūt arī pārējiem atzīties līdzdalībā? Pirmās instances notiesājošais spriedums ir tikai par daļu no Ventspils pilsētas domē pastrādātajiem noziedzīgajiem nodarījumiem. To ir daudz vairāk. Tie tika un tiek turpināti kā krimināllietas izmeklēšanas laikā, tā arī šodien. Mazākuma deputāti uz tiem aizrāda dienu no dienas. Iespējams, ir pienācis laiks domes vadībai un vairākumam tos visus atzīt. Tā būtu izcila iespēja, kā atrisināt domes sēžu noturēšanu. Varētu izklaudzināt domes lēmumus no kameras uz kameru pēc sirds patikas. Datorus nemaz nevajadzētu. Ventspils pilsētas domi tiešām varētu vadīt no cietuma. Vismaz kādu laiku. Pamatojuma tam netrūkst.

 

9.03.2021. / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs