Jaunais pilsētas tēvs Jānis Vītoliņš 26. augusta video preses konferencē attiecības ar Ventspils brīvostas pārvaldi ir raksturojis kā sarežģītas. Domes priekšsēdētājs sūkstījās, ka Brīvostas pārvalde esot sūdzējusies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) par Domes šī gada 21. janvāra lēmumu izņemt pašvaldības zemes no Brīvostas valdījuma. Rezultātā VARAM tagad pieprasa Ventspils pilsētas domei minēto lēmumu atcelt, turklāt pasludinājusi to par prettiesisku. Tam nu gan Ventspils pašvaldība nepiekrītot, jo tai esot savs, pretējs viedoklis. 

Viedokļi, protams, var būt dažādi, taču tiem jābūt tiesiski pamatotiem. Lai gan bijušais Domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs atrodas apcietinājumā, kas varētu būt pamācoši, Vītoliņa rīcība parāda, ka viņš, sev vien zināmu iemeslu dēļ, nav izdarījis nekādus secinājumus un turpina Lemberga garā, tas ir, acīmredzami prettiesisko Domes nostāju atzīstot par vienīgo un īsto. Rezultātā Vītoliņš ignorē VARAM aicinājumu līdz 7. septembrim novērst un atcelt Ventspils pilsētas domes prettiesisko šī gada 21. janvāra lēmumu! Šāds, nu jau Vītoliņa mestais izaicinājums valsts pārvaldes kārtībai un tiesiskumam, visticamāk, nepaliks neievērots. Viņa solījumi vērsties tiesā pret VARAM tiks bezcerīgi sakauti, jo sava analfabētiskā un kaitnieciskā rakstura dēļ ir nolemti neveiksmei.

Taču ne tikai. Arī Brīvostas valdījumā esošās zemes šādā veidā Dome neatgūs. Tāpēc dienas kārtībā noteikti parādīsies jautājums par Lemberga leģionāra Imanta Sarmuļa vadītās pašvaldības iestādes “Ventspils osta” ar 172 tūkstošu eiro vērtu šī gada budžetu lietderību. Tās kontekstā ir vērts atgādināt, ka 2020. gada 11. decembrī A. Lembergs internetā bija ievietojis video ar īpašu virsrakstu – “Pašvaldības iestāde “Ventspils osta” centīsies labot tieši Kristovska pieļautās kļūdas”. Pagaidām nevienu Kristovska kļūdu Sarmulis nav spējis atrast, tāpēc nav arī labojis. Pat vēl vairāk. Domes ar skaļu pompu izveidotā “Ventspils osta” nav spējusi no Brīvostas valdījuma izņemt ne kvadrātmetru zemes. Turklāt ne Vītoliņš, ne arī Sarmulis nav ne reizi vērsušies Ventspils brīvostas pārvaldē, lai runātu par kāda konkrēta Brīvostas valdījumā esoša zemes gabala lietošanu Domes projektu vajadzībām.  

Un tomēr pat tad 26. augusta video preses konferencē Vītoliņš visžēlīgi sūkstījās, ka Brīvostas pārvaldei neklātos jautājumu risināt no spēka pozīcijām, ka problēmas būtu risināmas dialogā. Viņš gan nepiemirsa uzstāt, ka Brīvostas pārvaldei vajadzētu koncentrēties uz tās pamatdarbību, kas esot kravu piesaiste. Ir vietā piebilst, ka Brīvostas pārvalde kravas nepiesaista. To dara ostas komersanti. Vītoliņš to labi zina. Un tomēr tēlo…

Nu ja. Paškritikas Ventspils pilsētas domes vadībai vienmēr bijis maz. Vītoliņš naski apsūdz Brīvostas pārvaldi spēka pozīciju lietošanā, lai gan pats bija Ventspils pilsētas domes šī gada 21. janvāra lēmuma par pašvaldības zemju izņemšanas no Brīvostas valdījuma viens no iniciatoriem. Vēlreiz ir jāuzsver, ka Domes lēmums tika pieņemts bez konsultācijām ar Brīvostas pārvaldi vai Ministru kabinetu. 

Neskatoties uz to, tieši Ventspils brīvostas pārvalde šī gada maijā izveidoja darba grupu par iespējamām Ventspils ostas robežu pārmaiņām. Tajā tika iekļauti kā Ventspils brīvostas, tā arī Domes īpašumu speciālisti un lēmēji.  Līdz šim Sarmulis ir lūdzis darba grupas sanāksmes atlikt, jo “Ventspils osta” vēl nespējot sagatavot priekšlikumus Ventspils ostas robežu izmaiņām. 

Nu ko! Ventspils pilsētas domes 2021. gada 21. janvārī pieņemtais lēmums ir izgāzies ar skaļu blīkšķi. Ventspilnieku kabatām 172 000 eiro izmaksājusī “Ventspils osta” ir uzsēdusies uz sēkļa. Vai to dabūs nost? Tas nav zināms. Sūce ir redzama ar neapbruņotu aci. VARAM deva iespēju prettiesisko un avantūrisko 2021. gada 21. janvāra lēmumu Domei pašai atcelt un sūci novērst. Taču tas netiek darīts. Vītoliņš saka, ka vērsīsies tiesā. Valdība un VARAM būs spiestas rīkoties.  

 

13.09.2021. / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieks, domes deputāts / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs