“Nodokļu reforma ir ļoti neveiksmīga, nepārdomāta, netālredzīga un faktiski padara visas Latvijas pašvaldības par valdības ķīlniekiem.” (Aivars Lembergs preses konferencē par pašvaldības budžetu).

• • •

Ļoti dīvaini ir dzirdēt šādus vārdus no mūsu pilsētas mēra (tiesa gan, no amata pienākumu pildīšanas atstādinātā mēra) mutes. Jo vairāk tāpēc, ka viena no pērnā gada visaptverošās nodokļu reformas autorēm un galvenajām virzītājām bija tieši nu jau bijusī finanšu ministre Dana Reizniece–Ozola, kura, kā visiem labi zināms, iepriekšējā Saeimā tika ievēlēta tieši no partijas “Latvijai un Ventspilij”, bet pašreizējā Saeimā jau darbojas kā Latvijas Zemnieku savienības biedre. Lai kādas arī nebūtu Reiznieces–Ozolas kundzes politiskās metamorfozes Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) iekšienē, svarīgākais nav mainījies – nodokļu reformu vistiešākajā veidā izplānoja un realizēja tieši ZZS, kuras partnerorganizāciju sarakstā nebūt ne mazākā loma ir mūsu pašu lokālajai “pilsētas partijai” – Ventspils domes pozīcijā esošajai Latvijai un Ventspilij. Tāpēc vien dzirdēt no Lemberga kunga šādu, diplomātiski izsakoties, ļoti skarbu nodokļu reformas vērtējumu ir visnotaļ neparasti…

Kas zina, varbūt iemesls tik ļoti skaļi paustai nemīlestībai pret nodokļu reformu un tātad arī pret tās “krustmāti” Danu Reiznieci – Ozolu ir fakts, ka Lemberga kungs jau kādu brīdi ir ļoti aizņemts, apmeklējot tiesas sēdes savā krimināllietā? Un vienkārši nav bijis laika izsekot līdz politiskajām aktualitātēm un paša bijušās partijas biedrenes un pašreizējās sabiedrotās apvienībā ZZS rīcībai… Vai arī tīri personisks ir bijis aizvainojums par to, ka Reizniece – Ozolas kundze pateikusi lepnu “nē” lokālajai partijai, izvēloties daudz lielāku valsts līmeņa politisko spēku (pat neraugoties uz to, ka šis spēks – Latvijas Zemnieku savienība – ir partneris apvienībā ZZS)?

Protams, nevar apstrīdēt Lemberga kunga apgalvojumu par to, ka nodokļu reforma savus mērķus ne tikai nav sasniegusi, bet, tieši otrādi, ir pamatīgi sarežģījusi dzīvi ne tikai pašvaldībām vien. Tomēr tikpat neapstrīdams ir fakts, ka ZZS ir bijis “vadošais un virzošais” spēks šīs pašas nodokļu reformas realizācijā. Un te nu rodas pretrunas – visi taču zina, ka Lemberga kungs iepriekšējās Kučinska valdības laikā ir bijis biežs viesis visās galvenajās politiskajās pārrunās, sarunās un rīcības plānošanā. Tāpēc kaut kā īsti negribas ticēt, ka viņš palaidis garām tik nopietnu jautājumu kā veselu gadu plānotu nodokļu reformu… Tā teikt, ups! Re, kā sanāca, bet es pat nezināju!

Un šī pretruna liek uzdot dažus ne visai ērtus jautājumus. Pirmkārt, kā tas tā ir gadījies, ka iznīcinošā kritika par nodokļu reformu izskanējusi vairāk nekā gadu pēc pašas nodokļu reformas stāšanās spēkā? Vai tiešām Lemberga kungs ir nolaidies līdz tik lētam populismam, ka nodokļu reformas neveiksmēs tagad vainos jauno, tikko apstiprināto Kariņa valdību? Otrkārt, nekādi negribētos ticēt, ka pats Lemberga kungs un viņa dāsni atalgotie partijas biedri Ventspils domes pozīcijā ir tik nekompetenti un nepieredzējuši politikas virtuvē, ka nebūtu varējuši prognozēt šo “neveiksmīgo, nepārdomāto un netālredzīgo” reformu jau tās izstrādes stadijā. Turklāt – ar ko tad nodarbojušies pašas “Latvijai un Ventspilij” biedri iepriekšējā Saeimā? Kur ir izpalikusi trauksmes zvanu zvanīšana, ka reforma draud pašvaldībām ar dažādām “atkarībām” no valdības? Varbūt iemesls ir tajā, ka bijusi pārmēru liela pārliecība, ka zaudējums vēlēšanās nav iespējams, un arī turpmāk varēs turēt valdību zem Ventspils “tupeles” un ka arī turpmāk visi svarīgākie valdības lēmumi uz mūžīgiem laikiem tiks saskaņoti Ventas krastā? Un, treškārt, kā tas nākas, ka tikai dažas dienas pēc visai necaurspīdīgi pieņemtā pilsētas budžeta jau sākas gaušanās par “pašvaldību padarīšanu par valdības ķīlniekiem”? Vai tas būtu signāls nejaukai prognozei: proti, ka ar budžetu pilsētai nekas nav kārtībā un ka jau sākumā notiek potenciālā vainīgā meklēšana pašas pilsētas nelaimēs? Lai vēlāk, kad problēmas būs redzamas ar neapbruņotu aci, varētu publiski taisnoties – jā, mēs jau februārī teicām…

Protams, Lemberga kungs vienmēr bijis slavens ar visdažādākajiem odioziem izteikumiem teju visās dzīves jomās. Tāpēc it kā varētu arī šo frāzi norakstīt uz jau pieminēto odiozitāti. Taču tikpat labi Lemberga kunga vēršanās pret savu politisko sabiedroto ir vērtējama arī kā daudz nopietnāks signāls – varas spēles vēlēšanās zaudējušās ZZS iekšienē uzņem apgriezienus. Un kuram gan vairāk par visu ir nepieciešams kontrolēt norises šajā organizācijā, ja ne mūsu pilsētas vadonim? Galu galā visam fonā un uz spēles vēl ir arī tiesvedības, Ventspils super-projekti un iespējas saņemt dāsnus finansējumus saviem plāniem no valsts puses. Tādēļ ietekmes sviras ir jānotur, jo bez šādas valsts labvēlības (ko iepriekšējos gados nodrošinājusi ZZS atrašanās pie stūres) Ventspilij nekā cita nav. Un nākamajās pašvaldību vēlēšanās tas var izrādīties izšķirošs faktors.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA