Ņemot vērā to, ka zināmu laiku naudas trūkuma dēļ Izglītības un zinātnes ministrija nespēja īsti nodrošināt nepieciešamo finansējumu Irbenes radioteleskopa uzturēšanas izmaksu segšanai, ieinteresētību aktīvi izrādīja Aizsardzības ministrija. Pirms kāda laika vizītē Irbenē viesojās arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kurš ar Ventspils augstskolas rektoru Kārli Krēsliņu parakstīja nodomu vēstuli par sadarbību Irbenes radioteleskopa infrastruktūras izmantošanā. Ministru kabinets slēgtajā sēdes daļā atļāva Aizsardzības ministrijai no sava budžeta atvēlēt teju vienu miljonu Irbenes radioteleskopa uzturēšanai, kas tiks sadalīta uz trim gadiem.

vizītes laikā Irbenē un Ventspilī teica Pabriks, ar nodomu vēstuli Aizsardzības ministrija pauž atbalstu uz inovācijām virzītai sadarbībai ar Latvijas augstskolām militārās zinātnes jomā, un Ventspils augstskola ir unikāla Latvijā kosmosa tehnoloģiju un signālapstrādes jomās, kas ieņem nozīmīgu lomu militārajā zinātnē. Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta pārvaldībā esošais Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra radioteleskopu komplekss Irbenē ir valsts nozīmes pētniecības centrs, un tajā esošā zinātnes infrastruktūra ir pamats starptautiska līmeņa pētniecībai un Kosmosa industrijas attīstībai Latvijā.

“Valdības pieņemtais lēmums ir nozīmīgs solis ceļā uz pašmāju militārās pētniecības attīstību. Irbenes radioteleskops Baltijas reģionā ir unikāls objekts, tādēļ ir pareizi, ka mēs rūpējamies par tā saglabāšanu un modernizēšanu. Esmu gandarīts, ka Aizsardzības ministrijas sadarbība ar Latvijas augstskolām paplašinās, sniedzot jaunas iespējas gan studentiem, gan pašmāju militārajai industrijai,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Viņš vienlaikus arī uzsvēra, ka, piešķirot finansiālu atbalstu Irbenes radioastronomijas centra sekmīgai turpmākai uzturēšanai nenozīmē, ka tas kļūs par militāru objektu. Irbene arvien ir un būs kā zinātnes objekts.

Līdzfinansējuma novirzīšana arī ļaus izglītot jaunos virsniekus.

Vairāk lasiet laikraksta Ventspilnieks piektdienas numurā.

30.06.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspils Augstskola