Kārtējo reizi smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga krimināllietā apsūdzētie un viņu aizstāvji šodien tiesas sēdē atkārtoti centās panākt procesa vilcināšanu. Viņi lūdza tiesu vēl nesākt tiesas debates, jo vēlas atkārtoti izvaicāt vairākus lieciniekus, turklāt Lembergam vēl esot nepieciešams laiks, lai pilnvērtīgi pabeigtu sniegt liecības par inkriminētajiem noziegumiem.

Tiesas sēde tika uzsākta ar pusstundas novēlošanos, jo Aivara Lemberga dēls Anrijs kavējās automašīnas problēmu dēļ.

Tiesas sēdes gaitā visu apsūdzēto advokāti norādīja uz vairākām, viņuprāt, būtiskām nepilnībām tiesas izmeklēšanas gaitā, īpaši uzsverot nepieciešamību atkārtoti izvaicāt vairākus lieciniekus.

Savukārt Anrijs Lembergs tiesai lūdza atcelt mantas arestu vienam no viņam piederošajiem nekustamajiem īpašumiem, norādot, ka viņš tajā dzīvo ar savu ģimeni un īpašumam ir nepieciešams kapitālais remonts ģimenes pieauguma dēļ.

Atbildot uz apsūdzēto aizstāvju izteiktajiem lūgumiem un viedokļiem, prokuratūra norādīja, ka viņu skatījumā tiek lūgts tiesai atcelt visa procesa laikā pieņemtos apsūdzētajiem nepatīkamos tiesas lēmumus.

Pēc neliela pārtraukuma tiesa paziņoja, ka lēmumu par aizstāvības izteiktajiem lūgumiem tā paziņos piektdien, kad ir paredzētā nākamā tiesas sēde.

Jau ziņots, ka iepriekšējā tiesas sēdē tiesa ierosināja pāriet no tiesas izmeklēšanu uz tiesas debatēm. Valsts apsūdzības uzturētāji piekrita tiesas ierosinājumam un lūdza divu mēnešu laiku, lai tām sagatavotos. Savukārt aizstāvības pārstāvji paziņoja, ka, ņemot vērā tiesas noraidītos lūgumus, dokumentu izvērtēšanai esot nepieciešams laiks līdz nākamajai sēdei.

Tiesas debates ir viens no noslēdzošajiem posmiem lietas izskatīšanas procesā. Likums paredz, ka tiesas debatēs pirmais runu saka prokurors, pēc tam cietušais un apsūdzētais vai viņa aizstāvis. Prokurors apsūdzības runā tiesas debatēs motivē savu viedokli par apsūdzētā vainu un izsaka viedokli par apsūdzētajam piemērojamā soda veidu un mēru. Tiesas debašu ilgums nav ierobežots. Pēc tiesas debatēm katram to dalībniekam ir tiesības uz vienu repliku par runu saturu. Pēc tiesas debašu pabeigšanas tiesa uzaicina apsūdzēto teikt pēdējo vārdu.

Ja tiesas debatēs to dalībnieki savās runās vai apsūdzētais pēdējā vārdā sniedz ziņas par jauniem svarīgiem apstākļiem vai atsaucas uz tiesas sēdē nepārbaudītiem pierādījumiem, tiesa var pieņemt lēmumu par tiesas izmeklēšanas atsākšanu. Pēc atsāktās tiesas izmeklēšanas pabeigšanas tiesa no jauna atklāj tiesas debates un dod pēdējo vārdu apsūdzētajam. Pēc apsūdzētā pēdējā vārda tiesa dodas gatavot spriedumu.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs Lembergs un dažādu tranzītuzņēmumu bijusī amatpersona Sormulis. Visi trīs norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā. Lietas sarežģītības dēļ tagad to izskata tiesneši Boriss Geimans, Irīna Jansone un Ligita Kuzmane, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.

Autors: LETA / Foto: LETA