Latvijas preču eksports šā gada maijā, salīdzinot ar pagājušā gada maiju, palielinājies par 8,5%, Eksports joprojām uzrāda strauju pieauguma tempu, lai gan tas bijis nedaudz zemāks nekā mēnesi iepriekš un vidēji gada pirmajos piecos mēnešos kopā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie dati.

Spēcīgs pieaugums maijā bijis visās trīs lielākajās preču eksporta grupās – lauksaimniecības preču un pārtikas, koka un koka izstrādājumu, kā arī mašīnu un iekārtu eksportā.

Lauksaimniecības preču un pārtikas eksports maijā, salīdzinot ar pagājušā gada maiju, palielinājies par 7,9%, un īpaši strauji audzis pārtikas rūpniecības ražojumu eksports – par 26,2%, kamēr neapstrādāto lauksaimniecības preču eksports bijis mazāks nekā pirms gada, graudaugu eksportam samazinoties par 49,3%. Tāpat kā iepriekšējos mēnešos, maijā strauji palielinājusies arī koka un koka izstrādājumu eksporta vērtība – par 17,4%, salīdzinot ar pagājušā gada maiju, un līdzās augošajam pieprasījumam kāpumu šajā preču grupā veicina arī kokmateriālu cenu pieaugums, skaidro Finanšu ministrija.

Mašīnu un iekārtu grupā kopējo eksporta pieaugumu par 17,0% maijā praktiski noteicis vienreizējs darījums – turboreaktīvo un turbopropelleru dzinēju un citādu gāzturbīnu eksporta pieaugums par 38,1 miljonu eiro, kamēr pārējās mašīnu un iekārtu kategorijās kopējie eksporta apjomi bijuši par 5,9% mazāki nekā pirms gada. Atskaitot šo reeksporta darījumu, arī kopējais Latvijas preču eksporta pieauguma temps maijā būtu bijis zemāks – aptuveni 4,5% līmenī.

No pārējām preču grupām straujš pieaugums maijā bijis metālu un metālu izstrādājumu eksportā – par 32,7%, savukārt būvniecības izstrādājumu un satiksmes līdzekļu eksports bijis attiecīgi par 18,2% un 20,1% mazāks nekā attiecīgajā mēnesī pirms gada.

Kopumā maijā preču eksporta situācija ir bijusi līdzīga kā iepriekšējos mēnešos, un arī gada pirmajos piecos mēnešos kopā eksporta pieauguma galvenie nodrošinātāji bija tieši lielākās preču eksporta grupas – pārtika, koka izstrādājumi, kā arī mašīnas un iekārtas, kuru eksports piecos mēnešos palielinājies attiecīgi par 8,0%, 12,1% un 12,4%.

Latvijas preču eksports kopā šī gada pirmajos piecos mēnešos bijis par 9,3% lielāks nekā pirms gada. No galvenajiem Latvijas eksporta tirgiem straujākais preču eksporta pieaugums gada pirmajos piecos mēnešos bijis uz Zviedriju – par 24,5%, uz Krieviju – par 14,7% un Lielbritāniju – par 11,0%. Savukārt eksports uz Poliju samazinājies par 6,0%, uz Igauniju – par 0,9%, bet eksports uz Lietuvu bijis stabils, palielinoties par mēreniem 2,6%.

Tāpat kā eksportā, arī preču importā maijā bijis vērojams salīdzinoši straujš pieaugums – par 10,4% salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju. Importa kāpums saistīts ar spēcīgo iekšzemes pieprasījumu, kad pieaug gan privātā patēriņa, gan it īpaši investīciju apjomi.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA