Nav pieļaujams, ka līdz ar sankcionētu personu – smagos noziegumos apsūdzēto un Ventspils pilsētas mēra pienākumu pildīšanā ierobežoto Aivaru Lembergu tādā veidā tiek sodīti tūkstošiem cilvēku, kuriem ar viņu nav ne mazākās saistības. Tā, komentējot radušos situāciju, ka ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja noteikto sankciju pret Aivaru Lembergu dēļ ir bloķēti vairāku tranzīta nozares uzņēmumu banku konti Ventspils ostā, komentēja Ventspils tranzītuzņēmumus pārstāvošā amatpersona Aivars Gobiņš. Līdz ar to simtiem darbinieku Lemberga dēļ ir nokļuvuši ķīlnieku lomā, jo nevar saņemt atalgojumu par paveikto darbu. 

Gobiņš norāda, ka bankas ir bloķējušas dažu to uzņēmumu kontus, kuri jau 12 gadus ar tiesas lēmumu nodoti Ģenerālprokuratūras iecelta mantas glabātāja pārvaldē un kontrolē.

“Bankas nevēlas iedziļināties reālajā situācijā. Arī Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisija nesniedz skaidrojumu, kā rīkoties gadījumā, kad sankcionētajai personai nav ne vismazāko kontroles un ietekmes iespēju uzņēmumos, kuros viņš minēts kā patiesā labuma guvējs. Ja finanšu sektoram ar Ģenerālprokuratūras lēmumu, kuru apstiprinājusi arī tiesa, nepietiek, nepieciešama steidzama valdības un atbildīgo ministriju iesaistīšanās situācijas skaidrojumā. Pretējā gadījumā cietīs vairāki tūkstoši nodokļu maksātāji – minēto uzņēmumu darbinieki un viņu ģimenes,” tā portālam DELFI komentēja Gobiņš.

“Nav pieļaujams, ka līdz ar sankcionētu personu tādā veidā tiek sodīti tūkstošiem cilvēku, kuriem ar Aivaru Lembergu nav ne mazākās saistības. Tādēļ Rūdolfs Meroni apsolījis darīt visu iespējamo, lai viņa pārvaldē esošo uzņēmumu darbiniekiem un viņu ģimenēm banku rīcības dēļ nebūtu jācieš nekādas neērtības,” sacīja Gobiņš.

Savukārt satiksmes ministrs Tālis Linkaits sarunā DELFI TV ar Jāni Domburu norādīja, ka, neskatoties uz bloķētajiem kontiem, ostas uzņēmumos darbs turpinās. Šādā situācijā šobrīd nonākuši “nozīmīgi spēlētāji” Ventspils ostā, teica ministrs un piebilda: “Šī specifiska situācija, jo nav vienota saraksta, uz kurām juridiskajām personām Lemberga ietekmes dēļ attiecināmas sankcijas. Faktiski tā ir katras bankas izvēle, atbilstoši savai risku vadības stratēģijai, noteikt ar ko sadarboties un ar ko nesadarboties, un kur šīs te sankcionētās personas ietekme ir tieša, kur viņa ir pastarpināta, kur viņa varētu būt caur kaut kādiem trešajiem pārstāvjiem,” komentēja Linkaits.

Ventspilnieks.lv jau rakstīja, ka šobrīd arvien pastāv liels risks, ka daudziem ar Ventspils ostā strādājošiem uzņēmumiem saistītiem darbiniekiem var ievērojami kavēties darba algu izmaksas, jo bankas, nevēloties iedziļināties situācijas būtībā ar Aivaram Lembergam noteikto sankciju piemērošanu, slēgušas vairāku uzņēmumu kontus, lai arī tie  neatrodas ar Lembergu saistīto risku zonā. Šādas banku politikas dēļ visvairāk var nākties ciest tajos strādājošajiem darbiniekiem, norāda tranzīta jomā strādājošo uzņēmumu arodbiedrību vadītāji un aicina valdību steigšus iesaistīties situācijas risināšanā.

10.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com