Šobrīd pastāv liels risks, ka daudziem ar Ventspils ostā strādājošiem uzņēmumiem saistītiem darbiniekiem var ievērojami kavēties darba algu izmaksas, jo bankas, nevēloties iedziļināties situācijas būtībā ar Aivaram Lembergam noteikto sankciju piemērošanu, slēgušas vairāku uzņēmumu kontus, lai arī tie  neatrodas ar Lembergu saistīto risku zonā. Šādas banku politikas dēļ visvairāk var nākties ciest tajos strādājošajiem darbiniekiem, norāda tranzīta jomā strādājošo uzņēmumu arodbiedrību vadītāji un aicina valdību steigšus iesaistīties situācijas risināšanā.

Kā iepriekš jau norādījis smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lietas prokurors Juris Juriss, Lembergs ir patiesā labuma guvējs virknē uzņēmumu, un viņš šādā statusā reģistrēts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. Taču tas nekādā gadījumā nenorāda un neapliecina to, ka viņš kontrolē šos aktīvus un uzņēmumus. Šo uzņēmumu daļas jau kopš 2007.gadā neatrodas sankcionētās personas kontrolē, jo nodotas kriminālprocesa virzītāja ieceltā mantas glabātāja pārvaldē un kontrolē.

Taču bankas šos argumentus un arī tos apliecinošos dokumentus nav ņēmušas vērā, un bloķējušas vairākus kontus, no kuriem vajadzētu izmaksāt darbiniekiem algas. Uzņēmumu tiešajiem darbiniekiem algas gan tiek izmaksātas, taču, ja lielāks uzņēmums finansē mazāku, tad tas, un līdz ar to arī attiecīgajā uzņēmumā strādājošie cilvēki, naudu nesaņem. 

Biedrības Baltijas asociācija – transports un loģistika valdes loceklis Ivars Landmanis norāda, ka valdībai šī situācija steidzami jārisina, jo pretējā gadījumā pastāv nopietni riski, ka vairāk kā 1000 tranzīta jomā strādājošo darbinieku ģimenes var nonākt bezcerīgā situācijā. “Esam vērsušies pie valdības pārstāvjiem ar lūgumu sniegt skaidrojumu ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojam par to, ka minētajos uzņēmumos jau vairāk kā desmit gadus nav un nevar būt nekādas Aivara Lemberga ietekmes. Esam arī norādījuši, ka šī situācija vēl vairāk saasina  jau tā nopietnās tranzīta nozares problēmas. Nav šaubu, ka valdība rīkosies situācijas normalizēšanai, taču būtiskākais šobrīd ir to paveikt pēc iespējas ātrāk.”

“Tikpat operatīvi, kā valdība panāca sankciju atcelšanu Ventspils brīvostai, tai vajadzētu rīkoties arī izskaidrojot, ka pret uzņēmumiem, kuros Lembergam jau pirms 12 gadiem atņemtas jebkādas kontroles un ietekmes tiesības, sankcijām nevajadzētu tikt piemērotām. Jāsaprot, ka šo uzņēmumu darbinieki pārsvarā dzīvo no algas līdz algai, un viņiem tāpat jāmaksā komunālo pakalpojumu rēķini, maksājumi par bērnudārzu, kredītu maksājumi, ja tādi ir, un no kaut kā vēl arī jādzīvo. Viņi nevar atļauties gaidīt, kamēr varas gaiteņos kādam labpatiks pievērst šai problēmai uzmanību,” saka AS Baltijas ekspresis arodbiedrības vadītājs Linards Gulbis. 

Savukārt Ventspils Tirdzniecības ostas darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Olivers Kronbergs uzsver, ka šādā veidā bremzējot uzņēmumu darbu, to nākotne ir apdraudēta, un vislielākajā mērā to nāksies izjust tajos strādājošajiem cilvēkiem. “Gan valdība, gan Finanšu un kapitāla tirgus komisija norādīja, ka uzņēmumos strādājošajiem cilvēkiem Aivaram Lembergam piemēroto sankciju dēļ ciest nenāksies, taču realitāte ir cita. Slēgto kontu dēļ uzņēmumu darbība ir paralizēta, un visvairāk no tā jau drīzā nākotnē var nākties ciest mūsu darbiniekiem.”

Linarda Gulbja viedoklis ir vēl skarbāks: “Tās pašas bankas, kuru dēļ nav iespējama algas izmaksa vairāku uzņēmumu darbiniekiem, nekautrēsies pieprasīt no šiem pašiem cilvēkiem 0,5% par katru kavēto kredīta maksājumu dienu, un tās absolūti neinteresēs, kā šāda situācija radusies. Rezultātā varam nonākt pie situācijas, kad ne vienam vien vēl vakar normālu darbu strādājošam cilvēkam nāksies aizdomāties par savu un savas ģimenes nākotni. Braukt projām, meklēt citas mājas, vai tomēr noticēt, ka valsts spēj viņus aizstāvēt, objektīvi izvērtēt situāciju un nelikt netaisnīgi ciest vienas konkrētas sankcionētas personas dēļ.”

Linards Gulbis arī norāda, ka Ventspils ostā strādājošo darbinieku arodbiedrības vērsīsies ar aicinājumu pie valdības vistuvākajā laikā šo situāciju atrisināt.

“Ja Lembergu ģimene, kurai deklarēti 150 tūkstošu eiro lieli skaidras naudas uzkrājumi, nekautrējās paziņot, ka vairs nevarot iegādāties pārtiku, tajā skaitā pat maizi un ūdeni, tad ko gan lai saka darbinieki, kuriem, tāpat kā Latvijas iedzīvotāju lielākai daļai, nekādu uzkrājumu nav, un kuriem arī  jāmaksā par savu bērnu pusdienām skolā un to pašu maizi un ūdeni?” tā Linards Gulbis.

Savukārt Ventspilnieks.lv vēlas uzdot valdībai jautājumu, vai tai beidzot nav pienācis pēdējais brīdis iesaistīties, lai vienas sankcionētas personas dēļ nenākos ciest nevainīgiem cilvēkiem?

09.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com