Tradicionālais pilsētas svētku laiks ir īstais brīdis, lai Ventspils pilsētas domes pozīcijas deputāti pārskatītu attieksmi pret savas pilsētas senioriem un citu sociāli jūtīgo grupu pārstāvjiem, un pieņemtu opozīcijas deputātu priekš- likumu par bezmaksas braukšanas nodrošināšanu viņiem pašvaldības SIA Ventspils Reiss autobusu maršrutos. Atgādināsim, ka pilsētas budžeta skatīšanas gaitā domē valdošā pozīcija šo jautājumu neuzskatīja par vajadzīgu pat izskatīt. Opozīcijas deputāti saņēma Ventspils pilsētas domes izpilddirektora Alda Ābeles parakstītu vēstuli, ar kuru augstprātīgi tika ierādīta opozīcijas deputātiem vieta, proti, pateikts, ka komisiju darba un citi ar budžetu izstrādi saistīti materiāli tiem nepienākas un ka opozīcijas priekšlikumi tiek pieņemti zināšanai.

Opozīcijas deputāti ne tikai rosināja nodrošināt bezmaksas pārvietošanās iespējas pilsētas sabiedriskajā transportā bērniem, pensionāriem, invalīdiem, represētām personām un daudzbērnu ģimeņu pārstāvjiem, bet arī norādīja avotus, no kuriem pilsēta varētu rast tam nepieciešamo finansējumu. Proti, viņi aicināja Ventspils pilsētas pašvaldības, tās iestāžu, kapitālsabiedrību, biedrību un Ventspils brīvostas pārvaldes budžetos vairs neparedzēt izmaksas, kuras nodrošina atsevišķu amatpersonu dārgās iegribas un slēptu superalgu izmaksas. Tāpat opozīcijas deputāti aicināja pašvaldību atteikties no biedrības Ventspils attīstības aģentūra pakalpojumiem, jo minētajai organizācijai deleģētie pienākumi pēc būtības ir pašas domes struktūru uzdevums. Deputāti norādīja – ja reiz pašvaldība izveidojusi Pilsētas mārketinga nodaļu un Ventspils pilsētas domes Mārketinga padomi, tad kādēļ gan ar pilsētas atpazīstamību un citiem pilsētmārketinga jautājumiem nodarbojas biedrība Ventspils attīstības aģentūra?

Deputāti arī aicināja domes struktūru budžetos vairs neparedzēt izdevumus dārgā autoparka uzturēšanai, kurš nodots Ventspils pašvaldības policijas rīcībā un ar kuru ikdienā pārvietojas Ventspils pilsētas pašvaldības vadība. Nodokļu maksātāju naudas šķērdēšanas ierobežošanai opozīcijas deputāti ieteica arī izbeigt simtos tūkstošos mērāmo pašvaldības resursu novirzīšanu valdošo tēla spodrināšanai Ventas Balsī un Kurzemes televīzijā. “Lentīšu griešanas izmaksas ir jānovirza sabiedrības daudzo vajadzību nodrošināšanai,” uzsvēra deputāti. Savukārt pozīcijas deputāti šiem opozīcijas priekšlikumiem uzmanību nepievērsa, un Ventspils senioriem un represētajām personām braucieni pilsētas sabiedriskajā transportā joprojām ir par maksu. Budžeta skatīšanas laikā valdošās partijas Latvijai un Ventspilij atsaucību neguva arī opozīcijas ierosinājums nodrošināt bezmaksas sabiedrisko transportu valsts un pilsētas svētku reizēs.

Rezultātā Ventspils lielo pilsētu grupā joprojām ir līderpozīcijās bezmaksas braucienu nenodrošināšanā tām iedzīvotāju grupām, par kurām citās pilsētās ir parūpējušies. Bezmaksas braucieni Ventspilī ir tikai bērniem līdz 3 gadu vecumam un invalīdiem, kam pienākas bezmaksas braucieni valsts līmenī.

Kā skaidro deputāti, Ventspils sabiedriskā transporta atlaižu sistēma ir izveidota tā, lai attiecībā uz senioriem iespējami samazinātu to iedzīvotāju skaitu, kuriem atlaides piemērojamas. 90% atlaide pienākas vien tiem, kuri sasnieguši 80 gadu vecumu, bet ienākumi nedrīkst būt lielāki par 266,76 eiro. Jāatzīmē, ka vidējā pensija valstī šā gada sākumā bija 320 eiro, bet Ventspils pilsētā vidējā izmaksātā vecuma pensija 2017. gadā bija 379 eiro. Tātad vērā ņemamas transporta atlaides pienākas tikai visvecākajiem un vistrūcīgākajiem ventspilniekiem. Turklāt Ventspils sabiedriskajā transportā atlaižu nav arī represētajiem, uz viņiem attiecas tie paši nosacījumi, kādi ir pārējiem pensionāriem.

“Bet ko par bērnu, pensionāru, invalīdu, represēto personu un daudzbērnu ģimeņu vajadzībām domā Latvijai un Ventspilij politiķi, liecina viņu darbi, proti, primāri gādāt par Aivara Lemberga un savu labklājību. Valdošie Ventspils politiķi 2017.gadā tikai vienam Lembergam algā sarūpēja iespaidīgas summas, proti, 187 545,19 eiro, ar dažādu shēmu palīdzību tās izmaksājot no dažādām struktūrām (Ventspils attīstības aģentūra 97 695 eiro; Ventspils pilsētas dome 20 758,26 eiro; Ventspils brīvostas pārvalde 45 091,93 eiro; Latvijas Tranzīta biznesa asociācija 24 000 eiro),” atgādina opozīcijas deputāti.

Valdošo krāšņas dzīves izmaksas, sevis reklamēšana no pašvaldības un tās struktūrām ir mērojamas miljonos, tāpēc šī nespēja būtiski palīdzēt bērniem, pensionāriem, invalīdiem, represētām personām un daudzbērnu ģimenēm ir uzskatāma par apzinātu ļaunprātību, kura vērsta pret sabiedrības vismazāk aizsargātajiem slāņiem, uzsver opozīcijas deputāti.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA