Sestdien, 22.decembrī, plkst.0.23 iestājās astronomiskā ziema jeb ziemas saulgrieži.

Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē “saule stāv uz vietas”, jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc šīs dienas maina savu virzienu.

Pēc ziemas saulgriežiem katra diena kļūs arvien garāka, bet nakts – īsāka. Tomēr saullēkts līdz decembra beigām kļūs vēl par vienu divām minūtēm vēlāks, pirmo astronomiskās ziemas dienu garums pieaugs uz vēlāka saulrieta rēķina.

Ja astronomi ziemas sākumu iezīmē šodien, saskaņā ar tautas tradīcijām ziemas saulgrieži ir ziemas vidus, nevis sākums. Ziemas saulgriežus senlatvieši dēvējuši gan par Ziemassvētkiem, gan par Bluķa vai Dvēseļu vakaru. Saskaņā ar ticējumiem vietām Latvijā Bluķa vakari atzīmēti laikā no Mārtiņiem līdz Sveču dienai, tomēr galvenokārt periodā no ziemas saulgriežiem līdz Jaungadam vai Zvaigznes dienai.

Sestdien laika apstākļus Latvijā noteiks ciklona ziemeļu mala, tādēļ debesis būs apmākušās un teritorijas lielākajā daļā gaidāms sniegs un slapjš sniegs. Arī Ventspilī, kur snigšana gaidāma sākot ar pēcpusdienu.
Pūtīs mērens austrumu, ziemeļaustrumu vējš, kas vakarā iegriezīsies no ziemeļiem. Visu dienu gaisa temperatūra būs zem nulles: dienas pirmajā pusē -3 grādi, bet pēcpusdienā mazliet siltāks un pakāpsies līdz -1 grādam.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA