Šā gada februārī mēneša laikā vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā pieaudzis par 0,4% – precēm tas palielinājās par 0,6%, bet pakalpojumiem saglabājās nemainīgas, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) trešdien publiskotie dati.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām februārī bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītajām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam dažādu preču un pakalpojumu grupā, ar transportu saistītajām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,1%. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija svaigiem dārzeņiem. Sadārdzinājās piena produkti, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa, kafija, piens, makaronu izstrādājumi, svaigas vai atdzesētas zivis. Savukārt cenas samazinājās mājputnu gaļai.

Alkoholisko dzērienu un tabakas grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,7%, ko ietekmēja cenu kāpums tabakas izstrādājumiem un vīnam. Savukārt cenas akciju ietekmē samazinājās stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 1,1%. Būtiskākā ietekme uz cenu pieaugumu grupā bija siltumenerģijai, kas mēneša laikā kļuva dārgāka vidēji par 3,7%.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,3%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums pasažieru aviopārvadājumiem. Savukārt cenas pieauga benzīnam.

Vidējais cenu līmenis atpūtas un kultūras grupā mēneša laikā palielinājās par 0,6%, ko visvairāk ietekmēja cenu kāpums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un ziediem. Vidējais cenu līmenis samazinājās daiļliteratūras grāmatām.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 1,0%. Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kas akciju ietekmē kļuva par 2,9% lētāki.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija farmaceitiskajiem produktiem. Cenu samazinājums bija apaviem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Evija Trifanova/LETA