Valdība otrdien nolēma neatbalstīt SIA Latvijas Mobilais telefons (LMT) un SIA Lattelecom apvienošanu, žurnālistiem sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Viņš norādīja, ka Ministru kabinets pieņēma politisku lēmumu pretēji Ekonomikas ministrijas piedāvātajam risinājumam – sākt sarunas ar partneri Telia Company par iespējamu abu uzņēmumu apvienošanu, valstij iegūstot 51% kapitāldaļu.

Ašeradens pauda, ka lēmums ir politisks, ņemot vērā Nacionālā apvienības valdes vakardienas lēmumu apvienošanu neatbalstīt. Jau iepriekš bijusi vienošanās, ka lēmumā par apvienošanu vajadzīga vienprātība.

Ministrs norādīja, ka turpināsies sarunas ar Telia Company par tālāko sadarbību, lai nodrošinātu uzņēmumu spēju tālāk strādāt.

Pēc viņa teiktā, viena uzņēmuma darbība patlaban ir ļoti apgrūtināta, jo kompānijas padomei ir grūti pieņemt lēmumus. Iecerēts ar Telia Company meklēt kādus kompromisus.

Vienlaikus ministrs atzina, ka patlaban Telia Company tālākie soļi vēl nav zināmi, tomēr partneris jau iepriekš paudis neapmierinātību ar pastāvošo situāciju. “Visticamāk, viņi meklēs risinājumus, lai izietu no šīs situācijas ārā, neizslēdzot arī iespēju, ka viņi varētu pārdot akcijas,” sacīja Ašeradens.

Gadījumā, ja valstij būs jālemj par pirmpirkuma tiesību izmantošanu uz Telia Company akcijām, valdība to vērtēs.

Lai izvērtētu tālāko rīcību ar valstij piederošajām LMT un Lattelecom kapitāldaļām, bija piesaistīts konsultants KPMG. Taujāts, vai konsultantam samaksātie teju 180 000 eiro nav uzskatāmi par izšķērdētiem, ja konsultants ieteica uzņēmumus apvienot, bet valdība – tāpat kā pirms dažiem gadiem – pieņēma politisku lēmumu uzņēmumus neapvienot, Ašeradens sacīja, ka konsultanta izstrādātā analīze bija kvalitatīva un tā palīdzēja lemt par šo jautājumu.

Ministrs gan atzina, ka šādu politisku lēmumu valdība varēja pieņemt jau iepriekšējos gados.

Vienlaikus viņš apliecināja, ka patlaban nav indikāciju par abu uzņēmumu vērtības samazināšanos.

Kā ziņots, Ekonomikas ministrija izskatīšanai valdībā bija iesniegusi informatīvo ziņojumu par turpmāko rīcību ar Lattelecom un LMT kapitāla daļām.

Jau vakar pēc koalīcijas partneru sēdes tika atzīts, ka valdība varētu neatbalstīt telekomunikāciju operatoru apvienošanu. VL-TB/LNNK šo jautājumu skatīja valdes sēdē un pieņēma noraidošu lēmumu. VL-TB/LNNK valdes loceklis Roberts Zīle pēc partijas valdes sēdes pauda, ka līdz šim neesot dzirdēts neviens arguments par labu šo uzņēmumu apvienošanai.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis pēc koalīcijas sanāksmes sacīja, ka šajā situācijā būtu loģiski uzņēmumu apvienošanu neveikt, jo ir pārāk daudz neatbildētu jautājumu un nav vienotas nostājas koalīcijā.

Skandināvu telekomunikāciju uzņēmums Telia Company brīdinājis Latvijas valdību, ka, neapvienojot LMT un Lattelecom, varētu pārdot savas daļas šajos uzņēmumos, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā Telia vecākā viceprezidenta Roberta Andersona vēstule, kas adresēta valdības ministriem.

Autors: LETA / Foto: LETA