Aivara Lemberga krimināllietas skatīšana Rīgas apgabaltiesā kārtējo reizi aizķērusies. Pēc tam, kad 9. novembrī nevainagojās panākumiem viņa aizstāvja zvērināta advokāta Māra Gruduļa lūgums atlikt lietas izskatīšanu saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, Lembergs 10. novembrī paziņoja, ka saslimis, kaut gan 11. novembrī tiešsaistē vadīja attālināti notiekošo Ventspils pilsētas Attīstības komisijas sēdi.

Šī lieta tiesā tiek skatīta jau divpadsmito gadu, un Rīgas apgabaltiesa septembrī paziņoja, ka turpinot skatīt krimināllietu, kurā apsūdzēti Aivars Lembergs, viņa dēls Anrijs un kādreizējais Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis, uz tiesas sēdēm plāno sanākt četras reizes nedēļā – katru darba dienu, izņemot piektdienas.

Tā kā dēļ valstī noteiktās ārkārtējās situācijas tiesas darbs tiek pārstrukturizēts, nodrošinot tiesas sēdes norisi attālināti un videokonferences formātā, tiesas sēdes norisei attālināti bija piekrituši visi procesa dalībnieki, izņemot Anriju Lembergu un Aivaru Lembergu, kuri turpinās piedalīties tiesas sēdē klātienē un videokonferencē. Jāatzīmē, ka Lemberga lieta bija viena no retajām, ko pēc iepriekš tiesas sastādītā grafika tiesa mutvārdu procesā turpināja skatīt arī šā gada martā noteiktās ārkārtas situācijas laikā. Arī toreiz advokāts Māris Grudulis tiesu prasīja pandēmijas laikā sēdes atlikt, norādot, ka ka Lembergs ir Covid-19 riska grupā, kurā ietilpst cilvēki vecumā virs 65 gadiem. Tiesa, atrašanās riska grupā Lembergam toreiz netraucēja visai aktīvi apmeklēt darbu Ventspils domē un sniegt klātienes preses konferences, kurās ne vienmēr tika ievērota divu metru distance. Tiesas sēdēs viņš gan piedalījās attālināti – videokonferences režīmā pieslēdzoties no Ventspils tiesas.

Šāds tiesas sēžu formāts ir iespējams arī Covid-19 pandēmijas otrā viļņa laikā, taču dienu pēc advokāta Gruduļa lūguma par tiesas sēžu atlikšanas noraidīšanu, Aivars Lembergs 10. novembrī paziņoja, ka ir saslimis un viņam izsniegta darbnespējas lapa. Nākamā tiesas sēde nozīmēta 23. novembrī plkst.10.

Savukārt 11. novembrī ne slimība, ne darba nespējas lapa, kuras izsniegšana nozīmē, ka persona slimības dēļ nevar veikt savus darba pienākumus, Aivaram Lembergam netraucēja tiešsaistē vadīt attālināti notiekošo Ventspils pilsētas Attīstības komisijas sēdi, kuru no plkst. 16:00 ikviens interesants varēja vērot Ventspils pašvaldības portālā ventspils.lv.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Prokurori tiesas debatēs lūguši Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Anrijam Lembergam prokuratūra lūdz piemērot brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un sešiem mēnešiem, konfiscējot mantu, savukārt Sormulim – brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un mantas konfiskāciju.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

16.11.2020. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Pixabay