Smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs tiesai iesniedzis lūgumu, lai tiesas sēdes viņa krimināllietā tiktu nozīmētas trīs reizes nedēļā, aģentūru LETA informēja Rīgas apgabaltiesā.

Viņš skaidroja, ka pirmdien pirms tiesas debašu atsākšanās krimināllietā, kurā līdzās Ventspils mēram apsūdzēti arī Anrijs Lembergs un Ansis Sormulis, Lembergs pieteica tiesai lūgumu, lai turpmāk tiesas sēdes šajā lietā tiktu nozīmētas tikai trīs reizes nedēļā sākot no plkst.11, citādi viņam neesot iespējams pilnvērtīgi organizēt savu privāto dzīvi.

Tā kā iepriekšējā nedēļā tiesa nolēma sēdes sākt vienu stundu agrāk nekā līdz šim un nozīmēt tās katru darba dienu, izņemot piektdienas, apsūdzētais nevarot pagūt tik agri atbraukt no savas dzīvesvietas.

Ar līdzīgiem motīviem tiesas sēdes laikā izteiktajam lūgumam pievienojās apsūdzētie Anrijs Lembergs un Sormulis. Tiesa piedāvāja turpmāk tiesas sēdes organizēt videokonferenču režīmā, kam Sormulis piekrita, bet Aivars Lembergs lūdza laiku pārdomām un plāno savu viedokli izteikt šodien nozīmētajā tiesas sēdē.

Kā ziņots, smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Lemberga krimināllietā tiesas sēdes turpmāk paredzētas katru darba dienu, izņemot piektdienas. Tiesvedībā patlaban uzsākts viens no noslēdzošajiem posmiem – tiesas debates.

Jau ziņots, ka valsts apsūdzības uzturētāju debašu runu apjoms Lemberg krimināllietā pārsniedz 5000 lapaspuses, pirms Lemberga krimināllietas skatīšanas žurnālistiem pavēstīja prokurors Juris Juriss.

Prokurors nevēlējās komentēt, cik ļoti varētu ieilgt debašu runas nolasīšana, taču norādīja, ka tie būs vairāki mēneši.

Sākotnēji debates bija paredzētas sākt 5.februārī, taču vairāku procesa dalībnieku darba nespējas dēļ datums tika pārcelts.

Tiesas debates ir viens no noslēdzošajiem posmiem lietas izskatīšanas procesā. Likums paredz, ka tiesas debatēs pirmais runu saka prokurors, pēc tam cietušais un apsūdzētais vai viņa aizstāvis. Prokurors apsūdzības runā tiesas debatēs motivē savu viedokli par apsūdzētā vainu un izsaka viedokli par apsūdzētajam piemērojamā soda veidu un mēru. Tiesas debašu ilgums nav ierobežots. Pēc tiesas debatēm katram to dalībniekam ir tiesības uz vienu repliku par runu saturu. Pēc tiesas debašu pabeigšanas tiesa uzaicina apsūdzēto teikt pēdējo vārdu.

Ja tiesas debatēs to dalībnieki savās runās vai apsūdzētais pēdējā vārdā sniedz ziņas par jauniem svarīgiem apstākļiem vai atsaucas uz tiesas sēdē nepārbaudītiem pierādījumiem, tiesa var pieņemt lēmumu par tiesas izmeklēšanas atsākšanu. Pēc atsāktās tiesas izmeklēšanas pabeigšanas tiesa no jauna atklāj tiesas debates un dod pēdējo vārdu apsūdzētajam. Pēc apsūdzētā pēdējā vārda tiesa dodas gatavot spriedumu.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā. Lietas sarežģītības dēļ tagad to izskata tiesneši Boriss Geimans, Irīna Jansone un Ligita Kuzmane, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.

Autors: LETA / Foto: LETA