Pirms dažām dienām rakstījām par Olimpiskā centra Ventspils (turpmāk – OC Ventspils) pretrunīgo, drīzāk gan slikto finansiālo stāvokli. Šīs kapitālsabiedrības maksātspēja ir pilnībā atkarīga no Ventspils pilsētas domes atbalsta. Taču arī tas nespēj segt arvien pieaugošos OC Ventspils ikgadējos zaudējumus turpat vai 1 miljona eiro apmērā (2017. gadā saskaņā ar gada pārskatu tie sasniedza 826 515 eiro).

Rakstā pievērsu uzmanību tam, ka šāda saimnieciskā darbība ilgtermiņā var novest pie centra maksātnespējas, pat ja OC Ventspils valde daudzu gadu garumā ir solījusi optimālāk izlietot resursus un stingri ievērot taupības režīmu. Ir vērts atgādināt, ka OC Ventspils valdes priekšsēdētāja Jurģa Liepājnieka pārapstiprināšanas amatā runa un prezentācija šī gada 18.oktobra Ventspils pilsētas domes sēdē bija ļoti pieticīga un optimismu neviesa. Raksturojot OC Ventspils nākotnes izaicinājumus un darbības virzienus, Liepājnieks neko vairāk kā sporta bāžu uzturēšanas izmaksu pieaugumu un ārējā finansējuma pieejamības samazinājumu nespēja prognozēt un piedāvāt.

Tomēr arī pie tik minorīga nākotnes redzējuma, Liepājnieks noraidīja iespēju pārtraukt izšķērdīgi finansēt apšaubāmus neleģitīmā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja, deputāta Aivara Lemberga biedrības Ventspils attīstības aģentūra (turpmāk – VAA) ikgadējos “pakalpojumus” 45 000 eiro apmērā. Jāatgādina, ka šī gada 18. oktobra Ventspils pilsētas domes sēdē Liepājnieks nespēja paskaidrot, kādus VAA pakalpojumus konkrēti OC Ventspils saņem, ne arī, kas tos konkrēti sniedz.

Rezultātā VAA turpina katru gadu palielināt OC Ventspils zaudējumus par minēto summu, no kuras kāda puse nonāk valsts amatpersonas Lemberga kabatā. Tomēr tas, ka OC Ventspils turpina slēpt faktus par šādas sadarbības “panākumiem un lietderību”, nav vienīgā OC Ventspils dīvainība, kas sākusi izgaismoties.

Līdz 2018. gadam OC Ventspils nodrošināja atbalstu augstas klases un perspektīvajiem sportistiem, arī sporta organizācijām. Vēl 2017. gadā šiem mērķiem tika atvēlēti 406 852 eiro (2016. gadā – 490 217 eiro), kas sekmēja 31 sportista, 11 sporta organizāciju darbību un pāris sporta pasākumu norisi. Tomēr sākot no 2018. gada šo darbības jomu no OC Ventspils pārņēma mākslīgi šim mērķim veidots nodibinājums Ventspils olimpiskā vienība (turpmāk – Ventspils OV). Šī jaunā nodibinājuma vadītāja amatā pa tiešo, uzreiz pēc pārkāpumu konstatācijas OC Ventspils darbībā, kas noveda pie smaga nelaimes gadījuma 2017. gada rudenī, nonāca Uldis Boitmanis. Domāju, ka maz bija to, kas šaubījās par to, ka nodibinājums Ventspils OV ticis izveidots tieši viņa ietekmes saglabāšanai OC Ventspils, arī atalgošanai.

Netieši to apstiprina arī Ventspils OV 2018. gada pārskats. Mākslīgā un nevajadzīgā nodibinājuma vienīgā mērķa, tas ir, augstas klases un perspektīvu sportistu sagatavošanai un atbalstīšanai, bijis atvēlēts vien 81 630 eiro. Tas ir reizes piecas mazāk kā gadu iepriekš. Turklāt Ventspils OV vadītāja Boitmaņa atalgojumam no minētās summas tiek izlietota desmitā daļa no sportistu atbalsta programmas. Pat ja atbalstāmo sportistu skaits Boitmaņa vadītajā Ventspils OV ir sarucis līdz 16, jeb divkārt, nevar neredzēt, ka šādas reorganizācijas rezultātā ieguvēji nav bijuši sportisti un viņu treneri, kas ikdienas treniņos lej sviedrus, lai sagatavotos pasaules līmeņa sporta sacīkstēm vai startiem olimpiskajās spēlēs.

Skaties kā gribi, lielākie finansiālie ieguvēji no OC Ventspils un Ventspils OV izveides, ir deputāti – Boitmanis un Lembergs. Tieši viņi Ventspils sportam atvēlēto līdzekļu ietvaros spējuši izkonkurēt vairumu, ja ne visus OC Ventspils un Ventspils OV iepriekš un pašreiz atbalstītos augstas klases sportistus un trenerus.

Un tomēr arī šie fakti nav vienīgie pārdomu vērtie neglaimojošie Ventspils pilsētas domes, OC Ventspils un Ventspils OV savstarpēji saistītie aspekti, kas izgaismojās Ventspils pilsētas domes šī gada 18.oktobra sēdē.

Kā liecina šīs sēdes audioieraksts, pašvaldības administrācija ir rupjā veidā rediģējusi ierakstu. Ir izdzēstas deputāta Lemberga kārtējās tradicionālās ikdienas rupjības, kas nepatikā tika adresētas man un otram mazākuma deputātam Aivim Landmanim, jo interesējāmies par Lemberga vadītās biedrības VAA apšaubāmo pienesumu OC Ventspils darbībā. Pat ja audioieraksts tagad ir dzēsts, ir jāatklāj, ka Lembergs publiski man adresēja tādus melīgus izteicienus, kā – čekas stukačs, valsts apzadzējs, ziņotājs pret Latvijas neatkarību, darbošanās ar mērķi iznīcināt Lembergu, dēļ kā pat esot savulaik izveidojis partiju Pilsoniskā savienība.

Protams, šādu kārtējo Lemberga publisko rupjību pamatā ir nesodāmības sajūta. To veicina atsevišķu vairākuma deputātu aktīva līdzdalība, kas nav nekas jauns Ventspils pilsētas domes un komiteju sēdēs. Arī šādu izpausmju un liecību slēpšana, prettiesiska izdzēšana vai noklusēšana sanāksmju protokolos, audioierakstu neizsniegšana nav jauna parādība. Tomēr šoreiz Ventspils pilsētas domes sēdes audioieraksta rediģēšana, daļēja dzēšana jau ir sasniegusi pusstundu garu apjomu.

Tas nepārprotami liecina, ka Ventspils pilsētas domes vadībai, vairākuma deputātiem varētu būt radušās bažas, ka var nākties stāties tiesas priekšā par neslavas celšanu, cilvēka cieņas un goda aizskaršanu, melīgu nepatiesību publisku izplatīšanu. Acīmredzot, lai mazinātu šādu risku un iespējas, Ventspils pilsētas dome, savu apkaunojošo darbību slēpšanai, mazdūšīgi ir izvēlējusies cienīgu “pamatojumu” – audioieraksts apstrādāts, lai ievērotu fizisko personu datu aizsardzību! Tā kā tam neredzam pamata, mēs, mazākuma deputāti, esam pieprasījuši sniegt pamatojumu par šādām prettiesiskām Ventspils pilsētas pašvaldības darbībām.

04.11.2019 / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils domes deputāts / Foto: Pixabay