Milzu summas “Ventas Balsī” no nodokļu maksātāju naudas – Lemberga reputācijas spodrināšanai

688

No Ventspils pilsētas pašvaldības un tās kapitālsabiedrībām iepludinot vairākus miljonus eiro vietējā laikrakstā Ventas Balss, ir viens no mehānismiem, kā gadiem ilgi tiek spodrināta smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga reputācija vietējo iedzīvotāju vidū. Līdzējušas arī izveidotās shēmas, kā domei atbrīvoties no atbildības un ieguldīt desmitiem tūkstošu reģionālā medijā ar reklāmrakstiem par uzņēmumiem, kurus kontrolē Lembergs. Portāls BNN izgaismojis ilgstošo sistēmu, kā domes pārvaldīts uzņēmums pieprasa sponsorētajai Ventas Balsij saskaņot saturu pirms tā publicēšanas.

No Ventspils pilsētas pašvaldības vairākkārtēji izskanējis apgalvojums, ka tā nefinansē medijus, tomēr no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) datiem var secināt, ka SIA Ventas Balss no domes kopš 2008.gada vien ir saņēmusi vairāk nekā 1,7 miljonus eiro. Piemēram, viens no Ventspils pilsētas domes noslēgtajiem līgumiem ar Ventas Balsi par 2017. un 2018.gadu bijis par 369 066 eiro. Šī summa piešķirta sarunu procedūrā bez konkursa izsludināšanas, raksta portāls. Tāpat 2017.gadā “informatīvo pakalpojumu sniegšanai” izlīdzējusi arī Ventspils novada dome. Pēc IUB datiem, kopsumma medija realizācijai sasniegusi 413 596 eiro. Un tā visa ir iedzīvotāju nodokļos iemaksātā nauda.

Dāsno ziedotāju vidū ir arī Ventspils brīvostas pārvalde. Tas nozīmē, ka Lembergs, kurš ietekmē domes budžeta sadali un darbojas arī brīvostas pārvaldē kā tās priekšsēdētājs, piešķir līdzekļus medijam sevis popularizēšanai – tēla spodrināšanai. Pērn brīvostas pārvalde Ventas Balsī bija jāreklamē ar vērienu – par 116 808,64 eiro. Tāpat arī 2017.gadā brīvostas pārvalde reklāmai lēmusi tērēt tādu pašu summu – 116 808,64 eiro.

“Lai uzlabotu sabiedrības attieksmi un palielinātu sabiedrības atbalstu Ventspils brīvostas darbībai,” un “veidotu brīvostas pārvaldes pozitīvu tēlu”, teikts domes Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pirmā vietnieka infrastruktūras jautājumos Jāņa Vītoliņa parakstītajā iepirkuma lēmumā.

IUB mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka SIA Ventas Balss šī gada aprīlī ar pašvaldības iestādi Ventspils Digitālais centrs ir noslēgusi līgumu par 36 363 eiro. Līguma nosaukums – Aktuālās informācijas publicēšana vietējā laikrakstā un tā izplatīšana Ventspils pilsētā. Iepirkumu komisijas, kas izvērtē domes finansējuma sadali, priekšsēdētājs ir Aigo Gūtmanis, kurš arī ir Lemberga vadītās partijas Latvijai un Ventspilij biedrs, kā arī Ventas Balss redaktores Gundegas Mertenas vīramātes brāļa audžu dēls, atgādina portāls.

Īpaši lielu uzmanību piesaiasta fakts, ka izsludinātā konkursa sadaļā par darba uzdevumiem ir teikts: “Sagatavoto publikāciju Pretendents saskaņo ar Pasūtīja pārstāvi pirms publicēšanas.” Proti, Ventspils pilsētas pašvaldības iestāde Ventspils Digitālais centrs, kas ir domes pārvaldīts uzņēmums, pieprasa žurnālistiem saskaņot saturu pirms publicēšanas, kas no žurnālistikas viedokļa nav atbalstāms.

Tādus pašus līgumus šogad laikraksts noslēdzis ar vēl četrām pašvaldības kapitālsabiedrībām – ar SIA Olimpiskais centrs Ventspils par 12 900 eiro, ar pašvaldības uzņēmumu Komunālā pārvalde un Kurzemes filharmonija noslēgti divi līgumi, katrs par 14 005 eiro. Tāpat Ventas Balsi šogad sponsorējis uzņēmums Ūdeka ar 13 600,50 eiro. Šeit jāpiezīmē, ka Ventas Balss galvenā redaktore ir Gundega Mertena, kura tiek dēvēta par «Lemberga režīma» piekritēju, un viņas vīrs Austris Mertens ir valdes loceklis kompānijā A.Mertena birojs. Firma gādājusi par dūņu izvešanu domes uzņēmumam SIA Ūdeka. Mertenas dēla Ata Mertena sieva Žanete Mertena ir pašvaldības iestādes Ventspils Digitālais centrs IT klastera vadītāja. Tikmēr Lemberga labā roka jeb Ventspils domes priekšsēdētāja 1.vietnieks sadarbības jautājumos ir Guntis Blumbergs, kura sieva Ventspils Digitālajā centrā ieņem Pieaugušo izglītības centra vadītājas amatu.

Ja iepriekš dome piešķīra finansējumu SIA Ventas Balss tieši no pašvaldības budžeta, tad tagad tas tiek pludināts caur kapitālsabiedrībām un domes iestādēm. Iespējamais iemesls – ar šādu shēmu domei nav jānes atbildība par to, kas tiek publicēts laikrakstā, kā tiek veidots tā saturs, ja finansējums nāk no kapitālsabiedrībām, kur katrā no tām ir savs direktors un valde. Proti, kapitālsabiedrība slēdz reklāmas līgumu ar mediju, un tai nav pienākuma atskaitīties sabiedrības priekšā par to, kā piešķirtie līdzekļi jeb nodokļu maksātāju nauda tiek iztērēta, raksta BNN.

Turklāt kapitālsabiedrības budžetu veido pašvaldības piešķirtie līdzekļi. Tāpat jāatzīmē, ka dome stingri pārrauga savu pakļautībā esošo kapitālsabiedrību darbību, kas nozīmē, ka visās kapitālsabiedrībās, kas piešķir Ventas Balsij finansējumu vai slēdz ar to reklāmas līgumus, ir Lemberga pakļautībā esoši cilvēki.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Saeimas preses dienests